Monster Abra A5 V5.1 İşlemci Sıcaklığı 90 Dereceyi Geçiyor

Swingy

Kilopat
Daha fazla  
Herkese merhaba! Monster Abra A5 V5.1 model notebookum var. 2015 yazında almıştım ve 2 yıl boyunca performansından çok memnundum. 2017 yazında yani garantisinin bittiği yaz her 4-5 ayda yaptığım gibi temizleme ve macun değiştirme işlemlerini yaptım. Özenli bir şekilde yaparım her zaman ve Zalman ZM stg2 macun kullandım. Bilgisayarı açtım ve işlemcimin basit bir işlemdebile 90'lı dereceleri hatta bazen 99 dereceyi gördüğünü fark ettim. Hemen aklıma macunu az ya da fazla sürdüğüm hatta bakır kısmı tam oturtamamış olabilirim düşünceleri geldi. Hemen tekrar içini açtım macunu tekrar değiştirdim, daha özenli bir şekilde tüm işlemleri tekrar yaptım ancak aynı sıcaklık değerlerini tekrar gördüm. 4-5 sefer macun değiştirdim farklı teknikler uyguladım(macunu spatulayla yayıp öyle kapatmak ya da macunu biraz koyup direkt bakırı kapatıp bakır kısmın yaymasını sağlamak gibi). Ne yaptıysam fayda etmedi. Sıcaklığı stabil değerlere getirmek için işlemci kullanım düzeyini %99'a sabitledim. Böylece en yüksek değer 85-90 arasına düştü. i7 4720HQ 2.6-3.6GHz işlemcim var ve %99'da kullandığım için turboboost özelliği aktif olmuyor ve işlemci en fazla 2.6GHz'de işlem yapıyor. 2017 yazından beri böyle kullanıyorum ve performansından memnun değilim. Sizce işlemcimin sıkıntısı nedir? Isıyı nasıl düşürürüm ve tekrar tam performansta kullanabilirim?

İyi de sürekli %99'da neden kullanma geregi duyuyorsun? Artı güç seçeneklerinden dengeli ve o ayar içerisinde en düşük boşta işlemci kullanımı %5 yap bi de boşta sıcaklık değerlerine bak derim.

Rehberi bire bir uygulayabilirsiniz.

Ayrica islemciniz 100 dereceden dusuk degerlerde calismak icin tasarlandi yani bu 10 derece de olabilir -10 da olabilir 95 de olabilir, tercihimiz tabiki de 100 olan sinira bu kadar yakin calismasin ama sorunsuz 95'de calisiyor ise de sorun olmaz. Tek sorun eger islemciniz lehimli ise uzun vadede isinma/soguma'dan dolayi lehimde catlak olusabilir.

Ornek veriyim. Monster Abra A5 16.1 inceleme - Technopat Sosyal
Islemcinin 99'a kadar ciktigini gordum ama genelde max 95 civarinda calisiyordu. Ayni sekilde su an Lenovo L340 kullaniyorum ve islemci yuk altinda 95'e kadar cikiyor. Gunluk kullanimda da anlik olarak 85-90 dereceleri goruyorum. Bu normal bir durum.

Altına bir laptop soğutucu alabilirsin fark edicektir
Zalman soğutucu var
İyi de sürekli %99'da neden kullanma geregi duyuyorsun? Artı güç seçeneklerinden dengeli ve o ayar içerisinde en düşük boşta işlemci kullanımı %5 yap bi de boşta sıcaklık değerlerine bak derim.
En yüksek değeri %99a sabitledim demek istedim. Sürekli %99da çalışmıyor. En yüksek %99da çalışıyor ama bu da powerboostu aktif etmediği için en fazla 2.6ghz de çalışıyor. 1ghzi kullanamıyorum yani.
Rehberi bire bir uygulayabilirsiniz.

Ayrica islemciniz 100 dereceden dusuk degerlerde calismak icin tasarlandi yani bu 10 derece de olabilir -10 da olabilir 95 de olabilir, tercihimiz tabiki de 100 olan sinira bu kadar yakin calismasin ama sorunsuz 95'de calisiyor ise de sorun olmaz. Tek sorun eger islemciniz lehimli ise uzun vadede isinma/soguma'dan dolayi lehimde catlak olusabilir.

Ornek veriyim. Monster Abra A5 16.1 inceleme - Technopat Sosyal
Islemcinin 99'a kadar ciktigini gordum ama genelde max 95 civarinda calisiyordu. Ayni sekilde su an Lenovo L340 kullaniyorum ve islemci yuk altinda 95'e kadar cikiyor. Gunluk kullanimda da anlik olarak 85-90 dereceleri goruyorum. Bu normal bir durum.
İşlemci 100 derece altında çalışabilir evet ama 90-100 arası bence sağlıklı değil. Bu sorun başlamadan önce işlemcim en yoğun işlemde bile 90 dereceyi görmüyordu ancak şimdi en basit işlemde bile 65-70li değerlerden 95lere fırlıyor ve hiç stabil bir hareket etmiyor birden 95-75-98-80 gibi 20 derece birden oynama yapıyor.

Son düzenleme:
Sogutmak icin hiz dusurmeden yapabileceginiz birkac seyi yaziyim belki faydasi olur.
Oncelikle undervolt, sonrada islemcinin gucunu azaltabilirsiniz. Bu islem %99'dan farkli olarak istediginiz her degeri max olarak secmenize yariyor. Throttlestop'u indirin ve FIVR ayarlarina basin orada karsiniza buradaki gibi bir yer cikacak. Oradan turbo ratio limits kisminda islemcinin kac GHz'de calisacagini secebilirsiniz. Belki 3.6GHz fazla isiniyor ama 3.2 isinmaz vs. deneye deneye performansi arttirin.

Eger bu da ise yaramaz ise yine ayni programdan TPL ayarlarina girin ve short power max ve long power max'i azaltin. Bunlarin cinsi watt idir. Long ayari uzun sure boyunca islemcinin max cekecegi watt idir. Short ayari ise altindaki slider'in belirledigi zaman boyunca(birimi saniyedir.) max cekilen watt miktaridir.

Size tavsiyem undervolttan sonra eger hala sicakliklar tatmin etmiyor ise TPL'den shortu ve long'u esitleyin. Eger hala memnun degilseniz 5 watt azalta azalta istediginiz degeri bulun. Eger bu yontem ise yaramiyor ise FIVR ayarindan GHz kisin.
Screenshot (45).png

Son düzenleme:
Ben laptobu yeni aldım boştaki ısısı 90 derece oluyor. Abra A7 V12.1.5 17,3" oyun felan açınca 70şe 80 ne düşüyor. boştayken sıcak olsa bile fanlar çalışmıyor. çok saçma bir sistemleri var. fan ayarlarını özel yaptım şimdi boştaki ısısı 60 derece. kesinlikle fan özelliklerini otomatik yapmayın. pcnizin ömrü azalır.

Yeni konular

Geri
Yukarı