Çözüldü Monster Abra a5 v5.2 mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

Murat Köprücek

Hectopat
Öncelikle merhabalar. 20 Ocak 2021 saat 23.35 civarlarında bilgisayarım ben oyun oynarken birdenbire mavi ekran hatası verdi. Hata kodu yazmıyordu ekranda sadece bir QR kodu vardı. Ben de o kodu çekmeyi yetiştiremedim zaten. Yaklaşık bir ya da iki gün sonra cihazım olan Monster Abra A5 v5.2 cihazım için Monster yetkili servisi uzaktan bağlantı sağlayacak çünkü işlemcim haddinden fazla ısınıyor ve bazen bilgisayarı açtığımda GTX 960M olan ekran kartımı okumuyor. Dolayısıyla servisle bağlantı sağladığım zaman böyle bir sorunun da yaşandığını ve sebebini bildirmek istiyorum ki o sorunumu da çözsünler. Bu yüzden sorunun ne olduğunu bilmem lazım. Minidump dosyasını aşağıdaki linke bırakıyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

- CPU-Z sil.

- Bilgisayarındaki klavye ve fare hariç USB'leri çıkart.

- Kamera sürücünün güncellemesi varsa yap.

- Ses sürücünü güncelle.

- BIOS güncellemesi varsa yap. Sürücülerini güncel tut.

- Başka adaptörle bağlama şansın varsa başka adaptör kullan. Güç besleme arızası olabilir. Termal macunu değiştirebiliyorsan değiştir, içini temizleyebiliyorsan, temizle.

- Rehberi uygula:

- CPU-Z sil.

- Bilgisayarındaki klavye ve fare hariç USB'leri çıkart.

- Kamera sürücünün güncellemesi varsa yap.

- Ses sürücünü güncelle.

- BIOS güncellemesi varsa yap. Sürücülerini güncel tut.

- Başka adaptörle bağlama şansın varsa başka adaptör kullan. Güç besleme arızası olabilir. Termal macunu değiştirebiliyorsan değiştir, içini temizleyebiliyorsan, temizle.

- Rehberi uygula:

Size erken cevap veremediğim için çok özür dilerim fakat çok fazla problemler yaşadım Monster teknik servisiyle. Dolayısıyla servisle her gün saatlerce irtibat halinde bulunmak zorunda kaldım. Özetlemek gerekirse cihaza format atmam istendi. Format attım ve sorunlarım devam edince cihazı servise yolladım. Serviste ses kartım değiştirildi, anakartım değiştirildi ve sorunlarım çözüldü. Şu an dediğiniz gibi CPU-Z silindi, fare hariç cihaza sadece soğutucu bağlı, ses sürücümü güncelledim, BIOS güncellemesi nasıl yapılır bilemediğim için yapamadım, adaptörüm de servis tarafından yenilendi ve cihazın termal macunları yenilenip içi temizlendi. Fakat Monster cihazların kullanabileceği Sound Blaster cinema 2 uygulamam ses kartı güncellemesinden sonra hata vermeye başladı. Verdiği hatada çıkan yazının türkçesi şöyle;
"Şu an seçilen ses aygıtı devre dışı, mevcut değil, uygulama tarafından desteklenmiyor ya da takılmamış jak bağlantısı bulunuyor. Başka bir ses aygıtı seçmek ister misiniz?" evet seçeneğine tıklayınca da karşıma "erişilebilir herhangi bir ses aygıtı yok." hatası çıkıyor.
Bu konuda ne yapabilirim?

... Verdiği hatada çıkan yazının türkçesi şöyle;
"Şu an seçilen ses aygıtı devre dışı, mevcut değil, uygulama tarafından desteklenmiyor ya da takılmamış jak bağlantısı bulunuyor. Başka bir ses aygıtı seçmek ister misiniz?" evet seçeneğine tıklayınca da karşıma "erişilebilir herhangi bir ses aygıtı yok." hatası çıkıyor.
Bu konuda ne yapabilirim?
Hocam bu konu için ayrı bir konu açarsanız sizin için daha iyi olur.

Tam modelini söyler misin?
Cihazın tam modeli Monster Abra a5 v5.2
Hocam bu konu için ayrı bir konu açarsanız sizin için daha iyi olur.
Onu da yapabilirim ama buradan yardımcı olurlarsa ayrı bir yerde sormak yerine bana yardım edenlerin yardımlarını alıntı yaparak bir bilgilendirici yazı yazabilirim. Bu şekilde işler daha kolay olur diğer kullanıcılar için.

Çözüm
@animloss bilginiz yoksa konuşmamanızı rica ediyorum. Konu içine dahil çünkü bu tür olaylar.

@Murat Köprücek mümkünse tüm ses sürücülerini kaldırıp bunu yüklemeyi dener misiniz?

DDU ile olur galiba.

Bütün ses sürücüleri derken sadece Realtek High Definition Audio sürücüsü mü yoksa
NVIDIA Virtual Audio device (WAV'e extensible) (wdm) sürücüsünü de sileyim mi?
İkisi de aygıt yöneticisinin ses, video ve oyun denetleyicileri sekmesinde bulunmakta.

Realtek ve Sound Blaster'ı diyorum eğer silinebiliyorsa.
Tamamdır hemen hallediyorum.
Realtek ve Sound Blaster'ı diyorum eğer silinebiliyorsa.

Dediğiniz gibi Sound Blaster cinema ve Realtek sürücülerini kaldırdım ve istediğiniz dosyayı indirip kurdum. Yeniden başlattıktan sonra hiç ses çıkmamaya başladı. Cihazın sağ altındaki ses simgesinde ise "yüklü ses çıkış aygıtı yok." diyor. Ne yapayım?
Aygıt yöneticisinden Realtek'e bakınca şöyle bir hata alıyorum. Fotoğraf linki aşağıda mevcut.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı