Çözüldü Monster Abra A5 v5.2 sebepsiz yere kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Murat Köprücek

Hectopat
Selamlar. Bu akşam laptopumun ekranı internette haber okurken birden karardı ve yaklaşık 20 saniye sonrasında da kendini kapattı.
Ciddi bir şey olmadığına inandım ve önemsemeden laptopu tekrar açtım. Yaklaşık 2-3 dakika sonra yine ekran karardı ve laptop kapandı. Acaba virüs mü bulaştı diye düşünerek laptopumu açar açmaz 30 gün deneme sürümüyle Eset indirdim ve taramaya başladım. Ama tarama bitmeden sürekli kapanıyordu.
Bir arkadaşıma danıştığımda ısı kaynaklı olabilir dedi. Isı birden 100 dereceyi bulursa bilgisayar kendini otomatik olarak kapar dedi. Tamam dedim CPUID uygulamamı açarak ısısını ölçmeye çalıştım ama tam o sırada bilgisayar aniden kapandı. Eskisi gibi siyah ekran verip bir süre sonra kapanmayınca bilgisayarımın artık bozulduğunu anladım. Bilgisayarım şuanda elektrik almıyor, çalışmıyor, şarj oluyorken görünen ışık dahi yanmıyor. Lakin şarj aletinin soketini laptopa takılı tuttuğumda şarj ucunda bir ısınma hissediyorum. Sanırım şarj aletimde bir problem yok.
Monster Abra A5 v5.2 model 2. El bir laptop kullanıyorum. Aşağıya 2 adet video linki bırakacağım. Arkadaşıma neler olduğunu anlatmak için video çekiyordum. Bu videoların sorunun anlaşılmasına yardımcı olacağına inanıyorum.
Tamirinin yapılıp yapılamayacağını bilsem bana yeticek. Şimdiden sonsuz teşekkürler.

Çözüm
Hocam donanımsal bir arıza gibi görünüyor. Hiçbir şekilde tepki yoksa cihazda, ya şarj aletinin arızalanması ya da donanımsal bir sorunun olabileceğini düşünüyorum. Önerim cihazın yetkili servisine başvurmanızdır. Anakart değişimi gerekebilir.
Hocam donanımsal bir arıza gibi görünüyor. Hiçbir şekilde tepki yoksa cihazda, ya şarj aletinin arızalanması ya da donanımsal bir sorunun olabileceğini düşünüyorum. Önerim cihazın yetkili servisine başvurmanızdır. Anakart değişimi gerekebilir.

Çözüm
Fan temizliği yap termal macununu yenile yeni Windows 10 işletim sistemi kur.
Bende Casper Nirvana MB50ii1 vardı 100 dereceye geldiği an gidiyordu aynı laptoptan aldım aynısı oldu bu sefer termal macunu yenileyip 1.5 yıl kullandım sonra Dell Inspiron N5110 geçtim.

Son düzenleme:
Fan temizliği yap termal macununu yenile yeni Windows 10 işletim sistemi kur.
Bende Casper Nirvana MB50ii1 vardı 100 dereceye geldiği an gidiyordu aynı laptoptan aldım aynısı oldu bu sefer termal macunu yenileyip 1.5 yıl kullandım sonra Dell Inspiron N5110 geçtim.
Mantıklı geliyor söylediğiniz fakat cihaza hiç elektrik gelmiyor temizlik yapsam elektrik gelmeye başlar mı?

Hocam Monster'in yetkili servisine teslim etmeyi düşünüyorum fakat onlarla nasıl iletişime geçerim bilmiyorum. Ayrıca elimdeki cihazın herhangi bir fatura ya da garanti belgesi yok bu Monster yetkili servisine göndermem için bir sorun teşkil ediyor mu?
Garantisi bittiyse içine bak. Belki kablolardan birinde temassızlık vardır.
Keşke o kadar cesur olsam fakat içini açmamın durumu daha kötü bir hale getireceğinden şüphem yok neredeyse.

Ekran kartından oldugunu düşünüyorum, işlemcinde ısınıyor olabilir, oda olmazsa fanlardan yapabilir, oda değilse filtrelerde toz birikmiştir hava yerlerini bir temizlemeni tavsiye ederim.

Ekran kartından oldugunu düşünüyorum, işlemcinde ısınıyor olabilir, oda olmazsa fanlardan yapabilir, oda değilse filtrelerde toz birikmiştir hava yerlerini bir temizlemeni tavsiye ederim.
Ben bunları yapsam bile bilgisayar şuanda elektrik almıyor ne yapsam da açılmıyor. Temizledikten sonra nasıl bir adım izleyeyim elektrik almasını sağlamak için?

Bilgisayar kaç yıllık?

Bir de sorun ekran kartı arızasını işaret ediyor. Eğer işlemcinin içinde de dahili bir ekran kartı yoksa açılmaz.

Bilgisayarı 2. el olarak almıştım temmuz ayı civarlarında fakat sahibi 5 yıllık olduğunu söylemişti ki yaptığım Cinebench testinde de işlemcisinin hala performansından düşmediğini gözlemlemiştim. İşlemcinin de içinde ekran kartı vardı i7 5. nesil bir işlemci kullanıyordu yanlış hatırlamıyorsam.

Geri
Yukarı