Monster Abra A7 11.5 Monster Kontrol Merkezi'ni silmek

XANTOS

Femtopat
Daha fazla  
Evet burdayım 15 yıl aktif bilgisayar işleri ile uğraştım fakat uzun zamandır yapmıyorum, yaşlandım sanırım. 😁

Monster ABRA A7 11.5 (RAM 24GB sadece tek yükseltmem) kullanıyorum. Şükür hiç sorun yaşamadım yıllardır taş gibi, oynamadığım oyun kalmadı. BF1 oynuyorduk güzel güzel son çıkan çoğu oyunları da yedik. BF1 Türkçe diye ayrı severim 😇 BF42 geçelim oturmuştur iyice dedik satın aldık vs. ama gel gör ki oyun felaket rezalet vb. gerisini biliyorsunuz. Bende takıntı oldu, düzeltmek için uğraştım. Az PC bakayım derken 1 haftadır uğraşıyorum. 😅 Farkettim ki Monster Kontrol Merkezi hiç masum değil kurduğunuz an yönetimi ele alıyor tamamen! Hiç böyle düşünmemiştim kurcalayana kadar, mesela ilk akla gelen:

Ofis modu: Evde kullanım için bilgisayarı orijinal ayarlara alıyor (kesinlikle hayır, PC öldürüyor güç normalden aşağı alıyor, FPS sınırlıyor vb. ofiste yemez bu mod)
Oyun modu: Oyun oynarken gücü biraz arttırıyor (bu doğru gücü biraz artırıyor, oyunları hep bunla oynadım)
Turbo modu: Oyun oynarken gücü sona çıkarıyor (doğru değil, bu mod kesinlikle fanları açmaktan başka bir işe yaramaz, oyun moduna fan açar sadece üff 😂)

Normal kullanıcı için düşünceleri yazdım sadece Monster Kontrol Merkezi'ni sildim yeniden başlattım o da ne? Freedom babe. Normalde modlar arası geçiş yapmak gerekirdi oyunlar için full monster oldu. Eski oyunlarımı ayar yapmadan oynamaya başladım, mod tuşu sadece fanları arttırıp azaltmaya yaradı bu şekilde iken ama hiç ölçüm yapmak aklıma gelmedi. Şu an eve gidip deneyemem bu yüzden bu sorunu yaşayan ve bunları fark eden oldu mu meraktan yazıyorum.

Mesela Dinamik Boost'taki 15w ne olacak kontrol merkezini silince?
RAM Bellek hız aşıttırma nasıl yapacağız gibi cevapsız sorular.

Monster Kontrol Merkezi GPU sınırlıyor TURBO'da bile full güce ulaşmasına izin vermiyor illa ayar yapman lazım. Normal kullanıcı ne bilsin bunu? Biraz kurcaladıktan sonra ayarları yeni PC geçmiş gibi oldum. Oyunlarda acayip fps artışı oldu. Öyle böyle değil yani.

CPU'ya ne yapıyor hiç bilmiyorum. Bu konuyu açtım ki bilen bilmeyen bi konuşalım şu konuları. BF42'den buralara geldi konu. 🤣

1702384217152.png

1702383026148.png

Son düzenleyen: Moderatör:
"Monster Kontrol Merkezi'ni sildim yeniden başlattım o da ne? Freedom babe." kısmına çok güldüm. Zaten Monster'ın uygulamalarını çöp buluyorum. Yaptık demek için yapmışlar gibi. Monster Control Center veya Clevo Control Center fark etmeksizin silip de kullananlar daha mutlu. Bence böyle daha iyi yapmışsınız.

"Monster Kontrol Merkezi'ni sildim yeniden başlattım o da ne? Freedom babe." kısmına çok güldüm. Zaten Monster'ın uygulamalarını çöp buluyorum. Yaptık demek için yapmışlar gibi. Monster Control Center veya Clevo Control Center fark etmeksizin silip de kullananlar daha mutlu. Bence böyle daha iyi yapmışsınız.

Sadece bilgisayarı en iyi performans ayarlarında kullanmak istiyorum uygulamayı sildik tamam ama DİNAMİK Boost extra 15W dB ve RAM hız aşırtma nasıl olacak onu merak ettim. Sadece kullanan veya kullanmayanlardan yorumları bekliyorum veya bilgi paylaşacak kişiler. Silip ölçümleri tekrar yapacağım o zaman güncellerim zaten konuyu maksat bilgi toplamak.

Sana önerim cihaza temizlik yapacaksan servise gönderme, MX4 kullanıyorlar çok sorun yaratır. Kendin macun değiştir, sıcaklık değerleri gayet iyi attığın SS'te.
Sıkıntı yaşamıyorum ısı konusunda falan soğutuculu şekilde kullanıyorum extradan ısı fanları bile kolay kolay devreye girmiyor fakat uzun zaman sonra ekran kartımın maximum performansda çalışmadığını farkettim çünkü böyle bişey olacağını hiç düşünmemiştim. Acaba işlemciyede biseyler yaptılarmı çözemedim islemci ile oynamak gerekiyormu yoksa işlemci full mü calisiyor kontrol merkezi sadece ekran kartınımı kısıtlıyor bilen birinden bunla ilgili aciklama bekliyorum.

Güncelleme : Monster Kontrol Merkezini kaldırdım. tekrar testler yaptım GPU voltaj ve RAM hızlandırma özelliği olmadığından biraz düşük gözüküyor testlerde oyunlarda normal silmemek lazımmış demek ki biraz kurcalayınca baya iyi oluyor + Ekran mat haline geri döndü Parlaklık gitti yani canlılık.

BF42 yide yapamadım saatlerdir uğraşıyorum 100 fps de alsam CPU darboğaz oluyor bant sorunu çıkarıyor 100fps ile karakter ileri geri kayıyor koş koş dur adam kayıyor birkaç santim FPS oyunlarında sonuçları biliyorsunuz bu durumlarda oyun şuan bozuk almayın 😁

Nasıl makinalarda oynuyorlar çözemedimde sağlık olsun.

1702414967203.png

Son düzenleme:
Ekran kartı güç limitine takılıyor şu an, işlemcinin soğutması çok iyi değil ama undervolt yapabilirsin. Silme kontrol merkezini.

Ekran kartı güç limitine takılıyor şu an, işlemcinin soğutması çok iyi değil ama undervolt yapabilirsin. Silme kontrol merkezini.
kontrol merkezinden limiti kaldırıyorum, ram boostluyorum turbo modda full güçle açıyorum 128 kişilik serverlerde yine kasıyor 80-100 fps ile sanırım oyundan ya uzun zamandır uğraşıyorum çözemedim. Ya kasmıyorda bi acayiplik var işe bant sorunu yaşanıyor reddit de binlerce kişi var aynı sorunu yaşan BFTürkiye kanalında oynamayın diyorlar kafadan :D

Ayarları sona dayıyorum testlerde mesala boost modları doğru çalışıyor
oyun modunda 85 w ayarladım (70+15)
turbo oyun modunda 95w ayarladım (80+15)

Bencmarklarda sorunsuz her mod çalışıyor ama oyunlarda işlemiyor :D hangi moda alırsam alayım 60-65w leri geçmiyor sebebini bilen varmı ?

1702454762591.png

Güncelleme : Duramadım tekrar format attım Monster Kontrol Merkezini (MKM) kurmadım.

BF42 oynarken fark ettim oyunu kastırıyor sebebini bilmiyorum fakat %100 emin oldum MKM kurduğu veya değiştirdiği bir olay isterseniz 150 fps alın Sarı bant sorununa sebeb oluyor oyunun oynanmıycak hale geliyor. Bu Sarı bant uzun süre ekranda kaldığında FPS üşüyor, Karakter kaymaya başlıyor, Çok yavaş ilerliyor vb oyun oynanmıyor yani.

Monster Kontrol Merkezini (MKM) kurar silerseniz yine bu sorun oluşuyor çünkü yaptığı değişiklikler kalıcı oluyor eski haline dönmüyor. Formattan sonra kurmamalısınız.

20 Günden fazladır oynuyorum BF42 hiç sarı bant görmedim 130+FPS Alıyorum Yüksek ayarlarda (ultrada 80-90 kadar düşüyor 3050ti mobil) . Kesin emin olmak için 4/5 kez format attım. Format attım MKM kurdum oynadım, Kurdum sildim oynadım, Kurmadan oynadım, Tekrar kurup oynadım, Son olarak formatladım ve bir daha kurmadım :D

Sonuçta BF42 ile alakasız bir durum büyük ihtimalle diğer oyunlarda da sorun yaratıyordur. Bu yüzden kurmamak en iyi performansı veriyor. Tecrübeyle sabit.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    8,8 KB · Görüntüleme: 19
  • WhatsApp Görsel 2024-01-04 saat 09.58.54_9efaeb92.jpg
    WhatsApp Görsel 2024-01-04 saat 09.58.54_9efaeb92.jpg
    35,8 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:

Geri
Yukarı