Monster Abra A7 V11.3.3 vs Monster Tulpar T7 V20.2

Aradaki farklar bayağı önemli ve değeri 800 TL'nin üzerinde bana göre. RTX modunun kullanım amacı tamamen keyfi ancak kullanmasan dahi 2060 1660Ti'dan oyununa göre %10-20 arası daha performanslı bir kart. Onun dışında işlemci farkı var çok büyük olmasa da birisi daha yeni nesil. Ram mhz farkı, ekran farkı. Sanıyorum Abra'nın tek avantajı mekanik klavyesi.

Kısacası senin yerinde olsa 9500 verebildiğim yerde 800 daha ekleyip 10.300'e daha iyi bir ekran kartı, daha iyi bir işlemci, daha hızlı ramler, daha kullanışlı ve avantajlı IPS ekran olanı tercih ederdim çünkü aradaki farka fazlasıyla değer.
Çok açıklayıcı yazmışsınız teşekkür ediyorum. Bu arada Abra yazmışsınız ama diğeri de Tulpar. Bir önceki modeli oluyor sanırım. Ve evet mekanik klavye ve ısı değerleri dışında bir avantajı yok gibi. İşlemci, RAM ve ekran kartına bütün olarak baktığımızda sanırım %10-15 civarı bir performans farkı olacaktır. Fazla kaynak bulamadığım için RTX modu dışında ne kadar avantajlı olacağını öğrenememiştim. Genelde masaüstü ile karşılaştırma yapılmış ama RTX2060 mobile, masaüstü olana göre çok daha az performans sunuyor sanırım çoğu kullanıcı bunu atlamış. Yabancı forumlarda GTX1660Tİ önerilmiş hep “mobile” kıyaslamalarında. Tulpar T7 V19.3 modelini de birisi önerince arada kaldım doğrusu. Bir de mekanik klavye çok şık duruyor :)

Çok açıklayıcı yazmışsınız teşekkür ediyorum. Bu arada Abra yazmışsınız ama diğeri de Tulpar. Bir önceki modeli oluyor sanırım. Ve evet mekanik klavye ve ısı değerleri dışında bir avantajı yok gibi. İşlemci, RAM ve ekran kartına bütün olarak baktığımızda sanırım %10-15 civarı bir performans farkı olacaktır. Fazla kaynak bulamadığım için RTX modu dışında ne kadar avantajlı olacağını öğrenememiştim. Genelde masaüstü ile karşılaştırma yapılmış ama RTX2060 mobile, masaüstü olana göre çok daha az performans sunuyor sanırım çoğu kullanıcı bunu atlamış. Yabancı forumlarda GTX1660Tİ önerilmiş hep “mobile” kıyaslamalarında. Tulpar T7 V19.3 modelini de birisi önerince arada kaldım doğrusu. Bir de mekanik klavye çok şık duruyor :)

Laptop modelleri arasındaki 2060-1660Ti performans farkı %5-10 dahi desek, bu 800 TL'lik fark ancak tüm özellikleri birebir aynı olsaydı düşündürürdü. Yurtdışında bu iki modelin olduğu aynı Msi modellerinde $100 fark var, ancak ekran kartı farkı dışında işlemci, ram, ekran tamamen aynı. Burada da aynı olsaydı sırf ray tracing ve biraz fazla fps için 800 TL değmez diyebilirdim.

Ancak aradaki farklar bundan çok daha fazla. Yalnızca IPS ekran bile kullanımda fark ederken, ram, işlemci eklediğimizde o fark ancak 1200-1500 TL olsaydı düşünülebilirdi.

Sana şöyle söyleyeyim. Bizim Monster grubumuz var yaklaşık 200 kişi varız. Nerdeyse herkesin elinde Monster cihaz var. Modeller arasında testler yapıyoruz. V20.2 cihazı tam olarak fiyat performans ürünü. Cihaz gerçekten bir türlü ısınmıyor. Monster cihaza undervolt yaparak göndermiş. Yani birazcık performanstan kısıp soğutmaya vermişler. Performans hızı ise ortalama olarak 4.20- 4.80 GHz arasında gidip geliyor. RTX 2060 teknolojisi şu an için fazla önem arz eden bir şey değil ama ileride lazım olacak bir teknoloji. O aradaki fark için RTX 2060 alman çok daha mantıklı olacaktır. Gerçi şu anda stoklarda yok çünkü hepsini bizim ekip aldı. Haziran ayında gelecek diye bir söylenti oldu. Bana sorarsan stoklara gelmesini bekle v20.2 cihazı al. Ekran boyutu 17.3 olan modeli alırsan çok memnun kalacaksın emin ol.

Sana şöyle söyleyeyim. Bizim Monster grubumuz var yaklaşık 200 kişi varız. Nerdeyse herkesin elinde Monster cihaz var. Modeller arasında testler yapıyoruz. V20.2 cihazı tam olarak fiyat performans ürünü. Cihaz gerçekten bir türlü ısınmıyor. Monster cihaza undervolt yaparak göndermiş. Yani birazcık performanstan kısıp soğutmaya vermişler. Performans hızı ise ortalama olarak 4.20- 4.80 GHz arasında gidip geliyor. RTX 2060 teknolojisi şu an için fazla önem arz eden bir şey değil ama ileride lazım olacak bir teknoloji. O aradaki fark için RTX 2060 alman çok daha mantıklı olacaktır. Gerçi şu anda stoklarda yok çünkü hepsini bizim ekip aldı. Haziran ayında gelecek diye bir söylenti oldu. Bana sorarsan stoklara gelmesini bekle v20.2 cihazı al. Ekran boyutu 17.3 olan modeli alırsan çok memnun kalacaksın emin ol.

bende bugün 20.2 aldım :) gruba eklerseniz sevinirim :)

Laptop modelleri arasındaki 2060-1660Ti performans farkı %5-10 dahi desek, bu 800 TL'lik fark ancak tüm özellikleri birebir aynı olsaydı düşündürürdü. Yurtdışında bu iki modelin olduğu aynı Msi modellerinde $100 fark var, ancak ekran kartı farkı dışında işlemci, ram, ekran tamamen aynı. Burada da aynı olsaydı sırf ray tracing ve biraz fazla fps için 800 TL değmez diyebilirdim.

Ancak aradaki farklar bundan çok daha fazla. Yalnızca IPS ekran bile kullanımda fark ederken, ram, işlemci eklediğimizde o fark ancak 1200-1500 TL olsaydı düşünülebilirdi.
Şöyle garip bir şey oldu, T7 V19.3 modeline karar verip aldım ve iki gün önce elime ulaştı fakat hasarlı geldi. Bana fiyat farkı almadan T7 V20.2 ile değiştirmeyi önerdiler. İstemesem de V20.2 almak durumunda kalıyorum sanırım bu modelle aramızda garip bir çekim gücü var illa aldıracak kendini bana. :) Bu arada şu anda V19.3 ile yazıyorum bunlar son demlerimiz, pazartesi kendisiyle ayrılacağız. Tasarımı, mekanik klavyesi, performansı her şeyi tam istediğim gibiydi. Test etme şansım olmadı ama izlediğim test videolarında V19.3 modeli V20.2 modeline göre daha iyi FPS ve sıcaklık değerlerine sahipti. Bu yüzden biraz üzülüyorum ama en azından fiyat farkı vermeyeceğim için kendimi avutuyorum.

Bahsettiğin gruba beni de ekleyebilir misin hocam? Cevabın için de teşekkür ederim.

Şöyle garip bir şey oldu, T7 v19.3 modeline karar verip aldım ve iki gün önce elime ulaştı fakat hasarlı geldi. Bana fiyat farkı almadan T7 v20.2 ile değiştirmeyi önerdiler. İstemesem de v20.2 almak durumunda kalıyorum sanırım bu modelle aramızda garip bir çekim gücü var illa aldıracak kendini bana. :) bu arada şu anda v19.3 ile yazıyorum bunlar son demlerimiz, pazartesi kendisiyle ayrılacağız. Tasarımı, mekanik klavyesi, performansı her şeyi tam istediğim gibiydi. Test etme şansım olmadı ama izlediğim test videolarında v19.3 modeli v20.2 modeline göre daha iyi FPS ve sıcaklık değerlerine sahipti. Bu yüzden biraz üzülüyorum ama en azından fiyat farkı vermeyeceğim için kendimi avutuyorum.

Bahsettiğin gruba beni de ekleyebilir misin hocam? Cevabın için de teşekkür ederim.

Kusura bakmayın hocam uzun bir süredir girmiyordum forum’a. Sunucuya katılmak için meogaming TR yaz Google’a orada YouTube kanalından Discord sunucusuna ulaşabilirsiniz.

Geri
Yukarı