Monster Abra mı, ASUS ROG mu?

TUF serisi ısınma problemi dışında öyle sıkıntılı bir seri değil, yeni nesillerle o problemi de çözdüler ama şu an elimde olan ROG STRIX G15'den çok memnunum, gönül rahatlığıyla ASUS tercih edebilirsin Monster şu an en son seçeneğin olsun.
Hocam yine bu forumdaki başka bir hocam almıştı laptopu (birebir aynı model). 3 gün sonra iade edeceğini söyledi. Lol'de bile 110 fpsleri görüyormuş. BIOS'un da dandik olduğunu söylemişti. Bu fps sorunu tek kanale ramden kaynaklı galiba. İçindeki ram'i satıp 2 tane 8gb ram alabilir miyim? Bir de sizin kullandığınız laptopun direkt marka modelini söylerseniz çok memnun olurum.

Hocam yine bu forumdaki başka bir hocam almıştı laptopu (birebir aynı model). 3 gün sonra iade edeceğini söyledi. LoL'de bile 110 FPS'leri görüyormuş. BIOS'un da dandik olduğunu söylemişti. Bu FPS sorunu tek kanale RAM'den kaynaklı galiba. İçindeki RAM'i satıp 2 tane 8 GB RAM alabilir miyim? Bir de sizin kullandığınız laptopun direkt marka modelini söylerseniz çok memnun olurum.

Bir kere bu laptopun ekran kartının 4 GB VRAM olduğunu bile bile al, 6 GB VRAM performansı bekleme yani, evet çit kanallı RAM yapabilirsin slot mevcut dostum. 32 GB'a kadar yükseltme yapılabiliyor, ben de yapacağım para bekliyorum şu anda. Ekstra M.2 SSD slotu da var, çift M.2 yapmana da olanak var. BIOS'un dandik falan olduğu yok kim söylemişse ağır saçmalamış. 😂

Buyur dostum.

Hocam yine bu forumdaki başka bir hocam almıştı laptopu (birebir aynı model). 3 gün sonra iade edeceğini söyledi. LoL'de bile 110 FPS'leri görüyormuş. BIOS'un da dandik olduğunu söylemişti. Bu FPS sorunu tek kanale RAM'den kaynaklı galiba. İçindeki RAM'i satıp 2 tane 8 GB RAM alabilir miyim? Bir de sizin kullandığınız laptopun direkt marka modelini söylerseniz çok memnun olurum.

Ve tek kanallı RAM'in şu anlık müthiş bir eksisi yok, ben de LoL oynuyorum her şey Ultra da fightlarda dahil 120 - 130'dan zor düşüyor. Test ettiğim bir diğer oyun Overwatch, her şey Ultra yine aynı oranlarda FPS alıyorum. Herhangi bir drop veya ani düşüş söz konusu bile değil.

Benim bu laptopu alma sebeplerimden biri hem performansı yüksek hem de taşınabilirliği kolay olay başka bir cihaz bulamadım açıkçası, aldığımda 18.000 liraydı düşünmeden aldım.

Bir kere bu laptopun ekran kartının 4 GB VRAM olduğunu bile bile al, 6 GB VRAM performansı bekleme yani, evet çit kanallı RAM yapabilirsin slot mevcut dostum. 32 GB'a kadar yükseltme yapılabiliyor, ben de yapacağım para bekliyorum şu anda. Ekstra M.2 SSD slotu da var, çift M.2 yapmana da olanak var. BIOS'un dandik falan olduğu yok kim söylemişse ağır saçmalamış. 😂

Buyur dostum.

Ve tek kanallı RAM'in şu anlık müthiş bir eksisi yok, ben de LoL oynuyorum her şey Ultra da fightlarda dahil 120 - 130'dan zor düşüyor. Test ettiğim bir diğer oyun Overwatch, her şey Ultra yine aynı oranlarda FPS alıyorum. Herhangi bir drop veya ani düşüş söz konusu bile değil.

Benim bu laptopu alma sebeplerimden biri hem performansı yüksek hem de taşınabilirliği kolay olay başka bir cihaz bulamadım açıkçası, aldığımda 18.000 liraydı düşünmeden aldım.

Ben de o indirimi gördüm ancak kararsızlıktan alamadım. Ben zaten oyunlardan ziyade oyun geliştirme için kullanacağım hocam oyunla pek işim olmaz. Unreal Engine, Unity tarzı oyun motorları Blender gibi 3D modelleme programları falan çalışacak içinde. Bu işler için de bayağı iyi duruyor. Dediğim gibi korkum teknik servis. Ama hayatımı riske atmayı sevdiğimden galiba bunu alacağım. Geri dönüşünüz için de teşekkürler ayrıca.

Ben de o indirimi gördüm ancak kararsızlıktan alamadım. Ben zaten oyunlardan ziyade oyun geliştirme için kullanacağım hocam oyunla pek işim olmaz. Unreal Engine, Unity tarzı oyun motorları Blender gibi 3D modelleme programları falan çalışacak içinde. Bu işler için de bayağı iyi duruyor. Dediğim gibi korkum teknik servis. Ama hayatımı riske atmayı sevdiğimden galiba bunu alacağım. Geri dönüşünüz için de teşekkürler ayrıca.

Rahatlıkla alabilirsin, ben de oyun geliştiriyorum ayrıcalıkla web programlama yapıyorum ilk tercihim bu oldu. Dizüstü bilgisayarların RAM fiyatı da o kadar uçmuş değil, tavsiyem 2x8 yapman yerine 2x16 yapman, halihazırda 16 GB RAM olduğu için tek kanallı olarak daha avantajlı. İçinde ki disk iyi bir disk ama mükemmel bir disk değil, 1 TB'lık daha performanslı diskler alınabilir.

Soğutma teknolojisi harika, oyunlarda ısıyı gayet stabil tutuyor ve boş işleme düştükten 1 dakika sonra eski sıcaklığına dönüyor. Monster gibi karbüratör sesi çıkarmıyor.

Armoury Crate sayesinde bilgisayarın ciğerine kadar değişiklik yapabiliyorsun, değerleri okuyabiliyorsun.

Çok iyi bir ses sistemi var, bayıldım denebilir.

144Hz 3ms bir ekrana sahip olduğunu ve ekran kasa oranın da çok iyi olduğunu söylemeden edemeyeceğim, iyi bir tercih olur.

Öncelikle herkese iyi günler. Yakın bir zamanda laptop almayı düşünüyorum. Laptopu oyun geliştirme için kullanacağımdan dolayı Gaming laptop almak istiyorum. Uzun bir süre araştırma yaptım. Şu anda 2 laptop arasında kaldım. Teknik servis olarak ASUS berbar ve bu en büyük korkum fakat daha kaliteli. Monster da teknik serviste iyi ancak ürün sorunu çok olmasından korkuyorum.
ASUS linki; (ASUS ROG STRIX G15)
https://www.hepsiburada.com/asus-rog-strix-g513ie-hn065-amd-ryzen-7-4800h-16gb-512gb-ssd-rtx3050ti-freedos-15-6-tasinabilir-bilgisayar-p-HBCV00001E2064
Monster linki; (Monster Abra A5 v17.2)

Önemli notlar;
Monster'ı özelleştirip 2x8 RAM olarak alacağım.
Monster alınmaz yazıp geçmeyin kullandıysanız deneyimlerinizi aktarmanız daha iyi olur benim için.
Fiyat aralığım 18-20k öneriniz varsa (Casper hariç) yazabilirsiniz.

Aynı fiyata A7 11.5 alınabilir.

LoL oynuyorum her şey Ultra da fightlarda dahil 120 - 130'dan zor düşüyor.
Hocam aklıma takıldı da, bu özelliklere göre LoL'de düşüş anında bu sayıları görmesi biraz anormal değil mi? Sanki bu özelliklerle daha iyi bir performans sergilemeli.
BIOS'un dandik falan olduğu yok kim söylemişse ağır saçmalamış.
Hocam acaba BİOS'u Megatrends mi?

Hocam aklıma takıldı da, bu özelliklere göre LoL'de düşüş anında bu sayıları görmesi biraz anormal değil mi? Sanki bu özelliklerle daha iyi bir performans sergilemeli.

Hocam acaba BIOS'u Megatrends mi?

BIOS hakkında bir fikrim yok eve geçince bakarsam güncellerim dostum, ama kalitesizlik gibi bir durum söz konusu değil, gayet stabil bir sisteme sahip BIOS'u var kaldı ki ASUS'tan bahsediyoruz.

LoL FPS konusuna değinmişken, hayır o değer anormal değil, 4 GB VRAM'e sahip laptoplar için optimize edilmiş bir kart 3050 Ti, kullanım oranı ve çektiği güce oranla gayet normal. Zaten oyun içinde herhangi bir kasılma, donma, ani FPS düşüşleri yaşanmadığı gibi FPS değeri de sürekli oynamıyor.

BIOS hakkında bir fikrim yok eve geçince bakarsam güncellerim dostum, ama kalitesizlik gibi bir durum söz konusu değil, gayet stabil bir sisteme sahip BIOS'u var kaldı ki ASUS'tan bahsediyoruz.

LoL FPS konusuna değinmişken, hayır o değer anormal değil, 4 GB VRAM'e sahip laptoplar için optimize edilmiş bir kart 3050 Ti, kullanım oranı ve çektiği güce oranla gayet normal. Zaten oyun içinde herhangi bir kasılma, donma, ani FPS düşüşleri yaşanmadığı gibi FPS değeri de sürekli oynamıyor.

Zaten FPS konusunda 60 üstündeyse takıntım yok, dediğim gibi kullanım amacım da o olmayacak. Fakat oyunlardaki sorunlar diğer kullanacağım programlarda da olabilir korkusu var. Sonuçta para kazanmak zor ama değeri yok insan endişe ediyor. Bir de hocam zahmet olmazsa 3D model render süresini merak ediyorum. Oyun motorları için de aynı şekilde. Performansı oyun motorlarında nasıl?

Zaten FPS konusunda 60 üstündeyse takıntım yok, dediğim gibi kullanım amacım da o olmayacak. Fakat oyunlardaki sorunlar diğer kullanacağım programlarda da olabilir korkusu var. Sonuçta para kazanmak zor ama değeri yok insan endişe ediyor. Bir de hocam zahmet olmazsa 3D model render süresini merak ediyorum. Oyun motorları için de aynı şekilde. Performansı oyun motorlarında nasıl?

Bugün denemek için Unity platformu üzerinden eski bilgisayarımda yaptığım bir projeyi aktardım, mükemmel denebilecek seviyede, performans sıkıntısı hiç yaşamadım.

Sana bu bilgisayarın sınırlarını şöyle anlatayım, yazılım konusunda açmayacağı, zorlanacağı hiçbir program yok. Belki RAM yok edici Android Studio veya Java gibi ağır derleyiciler 16 GB tek kanal RAM'e binebilir, o da sadece bir tık yavaşlık sağlar, başka bir sorun yaratmaz.

Tabii ki ister istemez çok çok büyük render ve grafik içeren bir oyun projesi yaparsan zorlanacaktır, zorlanmadan kastım oturup 3aa bir oyun yaparsan aletin tüm mekanik gücünden faydalanmak zorunda kalırsın.

Bana oyun geliştirmede ve yazılımda hangi seviyede olduğunu söylersen bunun için daha kesin yorum yapabilirim.

Geri
Yukarı