Monster Aryond A32 v1.1 Ghosting durumu

Merhabalar, birkaç gün önce Hepsiburada Monster Aryond A32 v1.1 için bir kampanya yaptı. Monster liste fiyatı olan 2.799,00 TL'den 2.499,00 TL'ye düşürdü. 2. monitör olarak almaya karar verdim fakat gerek Sosyal'de gerek yorumlarda ghosting ve ışık sızması kronik olduğunu söyleyen, çok fazlaca sorun yaşadıklarını belirten yorumlar gördüm. Monster yetkili servisinde bir arkadaşım vardı ve ona danışmaya karar verdim. Kendisi ghosting sorunun kronik olmadığı örnek olarak 1000 alışverişten sadece 100 tanesinde olabildiğini belirti, üzerine ekleyerek herhangi sorunda gerek para iadesi gerek servis konusunda yardımcı olduklarını açıkladı. Ek olarak bu konuşma resmi Monster iletişim hattında konuşulmadı. Bunun üzerine sipariş ettim. 2 iş günü içinde kargolandı ve 3 iş günü içinde elime ulaştı.

Öncelikle bu konuyu açmamın nedeni bilgi kirliliği ve tarafsız olarak değerlendireceğim.

Ghosting var mı?
Eğer 165Hz ve Display Port kullanmıyorsanız var. İlk bağladığımda sistem 60Hz olarak ayarladı bu esnada Display Port ile bağlıydı, fareyi oynattığınız bir saniye sonra gelen gölgeyi çıplak gözle görmemek mümkün değildi fakat 165Hz olarak ayarladığınız zaman bu sorun tamamen kalktı.

Gelelim UFO testine. 165Hz'de çıplak gözle görünmeyen bir ghosting var, görmek için video kaydetmem gerekti fakat bunun çözümü çok basit. OverDrive ayarını yüksek olarak değiştirin ve siyah dengeleyicisini %55 veya %60 olarak değiştirin. (Not: Siyah dengeleyicisini kullanabilmeniz için ön ayar kısmını kullanıcı olarak seçmeniz gerekir). UFO testinde artık ghosting olmayacaktır lakin görüntü kalitesi siyah dengeleyicisini artırınca bariz bir şekilde düşecektir.

Şahsi fikrim: Eğer 165Hz ve Display Port kullanana biri yorumları okumadan, yani ghosting sorunu olduğu hakkında bilgi olmadan alırsa fark etmez. Normal bir kullanıcıda siyah dengeleyicisinden kaynaklı görüntü bozulmasından rahatsız oluyorsa sadece OverDrive ayarını yüksek olarak değiştirirse sorunsuzca kullanabilir ve rahatca oyun oynayabilir.

Servis kısmı: Eğer 165 Hz ve Display Port kullanmanıza rağmen mouse arkasında oluşan gölgeyi/ghostingi görüyorsa monitör arızalıdır, servisle görüşmesi gerekir.
Son olarak eklemek isterim ki aynı bütçe bandındaki tüm monitörlerde ghosting sorunu olduğunu araştırarak öğrenebilirsiniz.

Olumsuz Yanları
Şahsi fikrim kullandığım süre boyunca büyük olmasından başka bir olumsuz yanıyla karşılaşmadım.

Işık sızması var mı?
Bana gelen üründe ışık sızması yoktu fakat okuduğum yorumlarda birçok kişide olduğu yönünde.

Ölü Piksel var mı?
Ölü piksel çıkması biraz şansa bağlıdır fakat herhangi bir yorumda veya konuda ölü piksel sorunu yaşayan olduğunu görmedim, bende de çıkmadı. Firma ise aldıktan sonra 1 ay boyunca ölü piksel garantisi veriyor, ola ki ölü pikselde değişim yapıyor.

Alınır mı?
Kesinlikle, eğer daha cazip bir kampanya veya monitör yoksa seçeneklerinizden biri olmalı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar. VA Panellerin çoğunda malesef ghosting problemi mevcut. Buna bir çözümde ben sunmak isterim. Hiç monitörün ayarlarını değiştiştirmeden HDR dahi açık olacak şekilde ghosting'i azaltmanın bir yoluda nvdia denetim masasında şu ayarı yaparak gerçekleştirilebilir. Uzun uğraşlar sonucu katlanılabilir bir ayar bulabildik. Bu fiyat aralığında farklı bir seçenek ne yazık ki yok Samsung Oddysey gibi monitörler ne yazık ki pahalılar.

Merhaba arkadaşlar. VA panellerin çoğunda maalesef ghosting problemi mevcut. Buna bir çözümde ben sunmak isterim. Hiç monitörün ayarlarını değiştiştirmeden HDR dahi açık olacak şekilde Ghosting'i azaltmanın bir yoluda NVIDIA denetim masasında şu ayarı yaparak gerçekleştirilebilir. Uzun uğraşlar sonucu katlanılabilir bir ayar bulabildik. Bu fiyat aralığında farklı bir seçenek ne yazık ki yok Samsung oddysey gibi monitörler ne yazık ki pahalılar.

Merhaba, 165 Hz kullandığınız zaman A32 modelinde ghosting normal kullanımda hissedilmiyor. Biraz abartılıyor bana göre monitör gayet güzel fiyatına göre. Dediğin gibi VA panellerin genelinde var aynı durum Samsung 165 Hz / 144 Hz VA panellerindede mevcut. Monster ile bir alakası yok ama takıntısı varsa birinin sürekli ghosting test açıp morali bozuluyorsa kıysın paraya üst düzey bir model marka seçsin.

Merhaba, 165 Hz kullandığınız zaman A32 modelinde ghosting normal kullanımda hissedilmiyor. Biraz abartılıyor bana göre monitör gayet güzel fiyatına göre. Dediğin gibi VA panellerin genelinde var aynı durum Samsung 165 Hz / 144 Hz VA panellerindede mevcut. Monster ile bir alakası yok ama takıntısı varsa birinin sürekli ghosting test açıp morali bozuluyorsa kıysın paraya üst düzey bir model marka seçsin.

Kesinlikle. Bizde bugün kutuladık değişime gönderiyoruz monster ile görüşme sağladık. Bizdeki biraz daha hissedilir seviyelerde. Onlarda bunun azda olsa olabileceğini çok ise göndermemizi ve değişim sağlayacaklarını söylediler. Müşteri hizmetleri gayet kaliteli.

merhabalar, birkaç gün önce Hepsiburada Monster Aryond A32 v1.1 için bir kampanya yaptı. Monster liste fiyatı olan 2.799, 00 TL'den 2.499, 00 TL'ye düşürdü. 2. monitör olarak almaya karar verdim fakat gerek Sosyal'de gerek yorumlarda ghosting ve ışık sızması kronik olduğunu söyleyen, çok fazlaca sorun yaşadıklarını belirten yorumlar gördüm. Monster yetkili servisinde bir arkadaşım vardı ve ona danışmaya karar verdim. Kendisi ghosting sorunun kronik olmadığı örnek olarak 1000 alışverişten sadece 100 tanesinde olabildiğini belirti, üzerine ekleyerek herhangi sorunda gerek para iadesi gerek servis konusunda yardımcı olduklarını açıkladı. Ek olarak bu konuşma resmi Monster iletişim hattında konuşulmadı. Bunun üzerine sipariş ettim. 2 iş günü içinde kargolandı ve 3 iş günü içinde elime ulaştı.

Öncelikle bu konuyu açmamın nedeni bilgi kirliliği ve tarafsız olarak değerlendireceğim.

ghosting var mı?
eğer 165Hz ve Display Port kullanmıyorsanız var. İlk bağladığımda sistem 60Hz olarak ayarladı bu esnada Display Port ile bağlıydı, fareyi oynattığınız bir saniye sonra gelen gölgeyi çıplak gözle görmemek mümkün değildi fakat 165Hz olarak ayarladığınız zaman bu sorun tamamen kalktı.

Gelelim ufo testine. 165Hz'de çıplak gözle görünmeyen bir ghosting var, görmek için video kaydetmem gerekti fakat bunun çözümü çok basit. OverDrive ayarını yüksek olarak değiştirin ve siyah dengeleyicisini %55 veya %60 olarak değiştirin. (not: Siyah dengeleyicisini kullanabilmeniz için ön ayar kısmını kullanıcı olarak seçmeniz gerekir). Ufo testinde artık ghosting olmayacaktır lakin görüntü kalitesi siyah dengeleyicisini artırınca bariz bir şekilde düşecektir.

Şahsi fikrim: Eğer 165Hz ve Display Port kullanana biri yorumları okumadan, yani ghosting sorunu olduğu hakkında bilgi olmadan alırsa fark etmez. Normal bir kullanıcıda siyah dengeleyicisinden kaynaklı görüntü bozulmasından rahatsız oluyorsa sadece OverDrive ayarını yüksek olarak değiştirirse sorunsuzca kullanabilir ve rahatça oyun oynayabilir.

Servis kısmı: Eğer 165 Hz ve Display Port kullanmanıza rağmen mouse arkasında oluşan gölgeyi/ghostingi görüyorsa monitör arızalıdır, servisle görüşmesi gerekir.
Son olarak eklemek isterim ki aynı bütçe bandındaki tüm monitörlerde ghosting sorunu olduğunu araştırarak öğrenebilirsiniz.

olumsuz yanları
şahsi fikrim kullandığım süre boyunca büyük olmasından başka bir olumsuz yanıyla karşılaşmadım.

ışık sızması var mı?
bana gelen üründe ışık sızması yoktu fakat okuduğum yorumlarda birçok kişide olduğu yönünde.

ölü piksel var mı?
ölü piksel çıkması biraz şansa bağlıdır fakat herhangi bir yorumda veya konuda ölü piksel sorunu yaşayan olduğunu görmedim, bende de çıkmadı. Firma ise aldıktan sonra 1 ay boyunca ölü piksel garantisi veriyor, ola ki ölü pikselde değişim yapıyor.

alınır mı?
kesinlikle, eğer daha cazip bir kampanya veya monitör yoksa seçeneklerinizden biri olmalı.

Ben ghosting problemini metin ve uygulama boyutu %100'den %125 çektim ghosting sorunu eskiye nazaran ortdan kalktı pes oynarken adamlara dikkatli bakınca ghosting çok belli oluyordu %125 yapınca sorun ortadan kalktı bir deneyin derim.

Ben ghosting problemini metin ve uygulama boyutu %100'den %125 çektim ghosting sorunu eskiye nazaran ortdan kalktı pes oynarken adamlara dikkatli bakınca ghosting çok belli oluyordu %125 yapınca sorun ortadan kalktı bir deneyin derim.
Çözünürlük = 2560 x 1440 165 Hz
Giriş = Display Port
Ön Ayar = Film
Overdrive = Yüksek
G-Sync = Açık

olarak kullanıyorum ve ghosting yaşatmıyor.

Konuyu hortlatmış gibi olabilirim. Bu monitörün daha yeni 1.2 sürümü çıktı. Satın aldıktan sonra benim gibi ghosting sorunu yaşayacak arkadaşlar için yazıyorum. OverDrive ayarını kapatırsanız ghosting problemi tamamen gidiyor.

Konuyu hortlatmış gibi olabilirim. Bu monitörün daha yeni 1.2 sürümü çıktı. Satın aldıktan sonra benim gibi ghosting sorunu yaşayacak arkadaşlar için yazıyorum. OverDrive ayarını kapatırsanız ghosting problemi tamamen gidiyor.
1.2 sürümünü bende yeni satın aldım , film izlerke siyah yerlerde ghosting oluyor en çokta mesela tarayıcada yorumları okurken falan arkadan gölgelenme oluyor forumlarda yazılan ayarları denedim sizin overdrive ayarınızıda yaptım ama bi etkisi olmadı sanırım birde 4 mhz varmış onuda 1 yapıcam yine azalmazsa iade edebilirim

1.2 sürümünü bende yeni satın aldım, film izlerke siyah yerlerde ghosting oluyor en çok da mesela tarayıcada yorumları okurken falan arkadan gölgelenme oluyor forumlarda yazılan ayarları denedim sizin OverDrive ayarınızıda yaptım ama bir etkisi olmadı sanırım bir de 4 MHz varmış onu da 1 yapacağım yine azalmazsa iade edebilirim

Akşam eve geçince ekran görüntüsü atarım. HDR ayarı açık, OverDrive kapalı, 165 Hz olarak ayarlamıştım. Bunları yapmadan önce korkunç bir gölgelenme vardı. Forumda yazılar arası gezinirken ızdırap olmuştu. 😅

Akşam eve geçince ekran görüntüsü atarım. HDR ayarı açık, OverDrive kapalı, 165 Hz olarak ayarlamıştım. Bunları yapmadan önce korkunç bir gölgelenme vardı. Forumda yazılar arası gezinirken ızdırap olmuştu. 😅
Size zahmet ayarları atarsanız sevinirim birde mprt on olcakmış sanırım

Yeni konular

Geri
Yukarı