Monster laptopta mSATA SSD ve RAID için öneri

HanKaĞaN

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba;

2014'te aldığım Monster Q47-MS16 GC3 (MSI GE60 2Oe'nin aynısı) bilgisayarımın anakartında boş duran iki adet birinci nesil mSATA SSD portu var. Bu portları 120 GB iki adet mSATA SSD ile doldurmak istiyorum. 1. nesil mSATA SSD'nin sıfırı zor bulunacağından sarı siteden güvence ile almayı düşünüyorum.

Bilgisayarımda RAID desteği de var ama hiç bildiğim bir şey değil. Ta o zaman Recep Baltaş ve Ali Güngör MSI'ın bir oyuncu bilgisayarını incelerken duyduğum şeyler bunlar. Yanlış hatırlamıyorsam iki SSD'yi RAID ile birleştirip okuma/yazma hızını ikiye katlayabilmemiz ile ilgili bir şeyler söylemişlerdi. Bunu nasıl yapacağım?

Bilgisayarımın Monster'daki sayfası, belki özelliklerine bakıp öneri yapmak istersiniz: MONSTER® Q47MS-16GC3 15.6" - Tüm Laptoplar > 15.6" MS-16GC

Son düzenleyen: Moderatör:

Sıfır mSATA SSD'ler piyasada bol bol bulunuyor (Ekte attım). Şu an işyerlerinde kullandığımız entegre sistemlerde bile halen anakartlar üretilirken buna uygun üretilebiliyor. RAID mevzusuna gelince. Eğer ki anakartınız direkt olarak RAID sürücüsü ile geliyorsa BIOS'ta RAID için bir menü bulunur ve oradan yapabilirsiniz. Fakat tek kanal SATA arayüz kullanıyorsa hız 2 katına çıkmayacaktır. 2 SSD'nin yapısı tek SSD olarak çalışacaktır. Hangi RAID türü kullanılırsa kullanılsın bu değişmez. Fakat 2 farklı kanal üzerinden çalışıyorsa o zaman hız 2 katına kadar çıkabilir.

Sıfır mSATA SSD'ler piyasada bol bol bulunuyor (Ekte attım). Şu an işyerlerinde kullandığımız entegre sistemlerde bile halen anakartlar üretilirken buna uygun üretilebiliyor. RAID mevzusuna gelince. Eğer ki anakartınız direkt olarak RAID sürücüsü ile geliyorsa BIOS'ta RAID için bir menü bulunur ve oradan yapabilirsiniz. Fakat tek kanal SATA arayüz kullanıyorsa hız 2 katına çıkmayacaktır. 2 SSD'nin yapısı tek SSD olarak çalışacaktır. Hangi RAID türü kullanılırsa kullanılsın bu değişmez. Fakat 2 farklı kanal üzerinden çalışıyorsa o zaman hız 2 katına kadar çıkabilir.
Hocam ben bulması zor derken Kingston, Samsung, Muskhin, Sandisk ya da Crucial gibi markalar bulunamıyor diye kast ettim. Bu marka güvenilirse alırım, teşekkür ederim.

MSI'daki teknik özellikler sayfasında böyle yazıyor: Up to 256GB Super RAID. Bilgisayarda dediğim gibi iki tane ayrı MSATA SSD portu var, bu çift kanal mı demek, bilmiyorum.

Hocam ben bulması zor derken Kingston, Samsung, Muskhin, SanDisk'ya da Crucial gibi markalar bulunamıyor diye kast ettim. Bu marka güvenilirse alırım, teşekkür ederim.

Kingspec'de sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. Fakat yoğun kullanım için ideal değil. HP'nin mini envanterlerinde şu an kullanılıyor fakat yoğun iş yükünden ziyade gündelik kullanım için kullanılıyor. Diğer markalarda da alacağınız ürünlerde pek iyi çıkmayacaktır. Ayrıca Kingston gibi markalar 120 GB üretimi bıraktı. 256 GB ve üzeri mSATA SSD'lerin üretimine halen devam etmekteler.

MSI'daki teknik özellikler sayfasında böyle yazıyor: Up to 256 GB Super RAID. Bilgisayarda dediğim gibi iki tane ayrı mSATA SSD portu var, bu çift kanal mı demek, bilmiyorum.

2 Tane mSATA portu olması direkt olarak iki farklı kanaldan çalıştığını göstermez. Bunu sadece deneyerek görebilirsiniz. Anakartın üzerinde mSATA SSD'lerin kontrolcüleri oluyor. Bu kontrolcüler eğer ki 2 farklı kanala ayrılarak hizmet veriyorsa 2 kat performansınızı alabilirsiniz. Tek kanal üzerinden 2 hat şeklinde ayrılıyorsa sadece 1 mSATA performansı kadar performans alırsınız.

Kingspec'de sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. Fakat yoğun kullanım için ideal değil. HP'nin mini envanterlerinde şu an kullanılıyor fakat yoğun iş yükünden ziyade gündelik kullanım için kullanılıyor. Diğer markalarda da alacağınız ürünlerde pek iyi çıkmayacaktır. Ayrıca Kingston gibi markalar 120 GB üretimi bıraktı. 256 GB ve üzeri mSATA SSD'lerin üretimine halen devam etmekteler.

2 Tane mSATA portu olması direkt olarak iki farklı kanaldan çalıştığını göstermez. Bunu sadece deneyerek görebilirsiniz. Anakartın üzerinde mSATA SSD'lerin kontrolcüleri oluyor. Bu kontrolcüler eğer ki 2 farklı kanala ayrılarak hizmet veriyorsa 2 kat performansınızı alabilirsiniz. Tek kanal üzerinden 2 hat şeklinde ayrılıyorsa sadece 1 mSATA performansı kadar performans alırsınız.
Anladım, teşekkür ederim. Diyelim ki çift kanal var ve hız birleştirmesi yapabildim. Kapasite de birleşiyor mu yoksa tekinin kapasitesini mi kullanabiliyorum? Ayrıca bu işlem için bire bir aynı SSD'ye mi ihtiyaç var hocam?

Diyelim ki çift kanal var ve hız birleştirmesi yapabildim. Kapasite de birleşiyor mu yoksa tekinin kapasitesini mi kullanabiliyorum? Ayrıca bu işlem için bire bir aynı SSD'ye mi ihtiyaç var hocam?

Kullanacağınız RAID versiyonuna göre değişir. Eğer ki BIOS'ta RAID sürümü seçerseniz orada size bu seçenekleri gösterecektir. Birleştirme işlemi esnasında aynı boyut gösterende vardır birleştirme yapanda vardır. RAID 0, 1, 2, 5, 10 sürümlerini gösteriyorsa her şekilde birleştirme yapılabilir.

Anakarttaki mSATA SSD portlarının yerlerini ve BIOS'taki ekranı paylaştım hocam. Bunlara göre söyleyeceğiniz bir şey var mıdır?

2010'da bire bir aynı model için bu soru sorulmuş, Recep Baltaş'ta bunu yazmış;
RAID yapmak için RAID SKU BIOS'u atmanız lazım cihaza. Aktarım için ise ücretli Casper kullanabilirsiniz.

Konunun çözüme ulaşıp ulaşmadığının durumu yazılmadığından pek anlamadım açıkçası. Müsait olduğunda biliyorsan dönüş yapar mısın?

BIOS'daki ekranda RAID'i seçtiğimde farklı seçenekler de çıkmadı bu arada.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2024-05-27 at 22.40.53.jpeg
    WhatsApp Image 2024-05-27 at 22.40.53.jpeg
    521,4 KB · Görüntüleme: 4
  • WhatsApp Image 2024-05-27 at 22.40.52 (2).jpeg
    WhatsApp Image 2024-05-27 at 22.40.52 (2).jpeg
    364,2 KB · Görüntüleme: 8
  • WhatsApp Image 2024-05-27 at 22.40.52.jpeg
    WhatsApp Image 2024-05-27 at 22.40.52.jpeg
    267,8 KB · Görüntüleme: 4
Son düzenleme:
Anakarttaki mSATA SSD portlarının yerlerini ve BIOS'taki ekranı paylaştım hocam. Bunlara göre söyleyeceğiniz bir şey var mıdır?

Konunun çözüme ulaşıp ulaşmadığının durumu yazılmadığından pek anlamadım açıkçası. Müsait olduğunda biliyorsan dönüş yapar mısın?

RAID menüsünü seçip bir kurulum yapmanız gerek. RAID 0 ile kurulum yapıldığında performans 2 katına çıkıyorsa çift kanal çalışıyor demektir. Konudaki kişiler performansla ilgili bir bilgi paylaşmamış. Fakat en azından konuda RAID 0 kurulumu yapıldığı söylenilmiş. Eğer ki iki kanal destekliyorsa hız 2 katına çıkacaktır. Desteklemiyorsa sadece kapasiteyi 2 katı gösterecektir fakat hız artmayacaktır.
Normalde attığınız görsele göre kanallar birbirine yakın olamayacak kadar uzak üretilmiş. Beklenen durum tek kontrolcüde 2 farklı kanal olması. Yani yüksek olasılıkla hız 2 katına çıkacaktır. Yine de dediğim gibi bunu test etmek gerekecek. Test edilmiş bir kaynak yoksa sizin denemenizle ancak ortaya çıkacaktır bu durum.

Öyleyse benim yapmam gereken, 2 tane aynı MSATA SSD'yi alıp bilgisayara taktıktan sonra Sata Mode'u RAID yapıp sonuca bakmak. Yapmam gereken farklı bir işlem yok...

RAID0 ile yaparsa ve çift kanallı ise hızın iki katına çıkmasının yanında kapasiteler de birleşir mi acaba? Ona göre 2 adet 120 ya da 240 GB SSD alacağım da. RAID0'ı araştırdığım kadarıyla hızlar birleşiyor ama kapasitenin de birleştiği ya da en az olan disk kadar olacağı ile ilgili bir veri göremedim...

Yeni konular

Geri
Yukarı