Monster notebook batarya takılı mı kullanılmalı?

Excly

Picopat
Yakın zamanda bir Monster notebook almayı planlıyorum. Aşırı derece oyun oynayan birisiyim. Bilgisayarımın tam performans vermesini istiyorum. Bilgisayarı batarya takılı şarj halinde mi kullanmalıyım? Yoksa bataryasız prize takılı mı? İnternetten biraz araştırdım ve bataryasız pile takılı oynarsak ani elektrik kesintilerinde anakart ya da başka bir donanım problemlerine yol açabiliyormuş. Bunu engellemenin bir yolu var mı? Batarya takılı şarj halinde kullanırsam performans kaybı yaşar mıyım?

Laptop'u şarjdan çıkarttığın zaman bilgisayarda yüksek derecede FPS düşüşü yaşarsın. Batarya'yı sürekli tak/çıkart yapmanı önermem. Monster'da nasıldır? Bilmem ama çoğu Laptop'da artık batarya gömülü olarak geliyor.

Bunun Monster ile alakası yok dizüstü bilgisayarların bataryalarının ömrü korunmak istiyorsa ve daha yüksek performans isteniyorsa bilgisayar şarjda takılı kullanılmalıdır. Siz bilgisayarı şarjda kullanırsanız gücünü bataryadan değil fişten alır ve bataryanın ömrünü korumuş olursunuz. Yani doldur bitir yapmazsanız daha uzun seneler dayanır. Ama batarya bilgisayarda takılı kalmalıdır. Anlık elektrik kesintisinde batarya bilgisayarın kapanmasını engeller ve anakart korunmuş olur. Yani bataryanın sökülüp bir yere atılmasının manası yok. Takılı kalsın ve şarjda kullanın mümkün olduğunca.

Zaten söylenmiş artık çoğu laptop’da bataryayı çıkarmak pek mümkün değil. Ama çıkabilen bir batarya ise ömrümü kısaltmamak adına çıkarabilirsin sana kalmış.
Arkadaşın asıl demek istediği batarya pilini çıkartıp takmak değil sanırım. "Şarj halinde oynamak daha mı mantıklı?" sorusuna yanıt arıyor.

Ama çıkabilen bir batarya ise ömrümü kısaltmamak adına çıkarabilirsin sana kalmış.
Allah aşkına bu efsane nerden geliyor hala anlamadım. O bataryayı çıkarsa da çıkarmasa da ömrü zaten aynı sürede bitecek. Çıkarıp bir köşeye attığında zaten yine ömrü kısalacak. Burada ömrünü kısaltmasındaki etken dolduup kullanıldıktan sonra bitirilip tekrardan kullanılması. Bilgisayarı şarjda kullanıp takılı kalırsa zaten batarya kullanılmıyor fişten alıyor gücünü bilgisayar. En azından bilgisayarda takılı kalsın elektrik gittiğinde veya başka bir durumda bilgisayar aniden kapanmaz ve donanımlar zarar görmez.
Şarj halinde oynamak daha mı mantıklı
Özetle evet daha mantıklı diyelim o zaman. :D

Yeni konular

Geri
Yukarı