Monster Notebook Önerisi

senasb

Hectopat
Merhaba, mimarlık öğrencisiyim, laptopu öncelikli olarak mimarlık programları bir de oyun için kullanacağım. Oyun olarak Witcher3, GTA 5 oynuyorum en fazla.
Intel i7-9750H ve GTX1050 sahip Monster notebook mu Intel i5-10300H ve GTX1650 sahip Monster notebook mu almalıyım? Diğer özellikleri aynı ikisinin de. 1650'nin daha iyi olduğunu biliyorum ama arada 1000 TL fiyat farkı bütçemi aşıyor biraz. i7 olması mimarlık programları için daha mı iyi olur karar veremiyorum. Teşekkürler şimdiden.

Uzun ömür istiyorsanız MSI veya ASUS'tan şaşmayın. Aynı özellikler için daha fazla para ödersiniz ama bilgisayarı aldıktan 2 hafta sonra menteşe kırıldı diye servise gitmezsiniz.
Bir laf vardır; "Ucuz mal alacak kadar zengin değilim." Bir şey satın alırken bu lafı hatırlarım ve şu ana kadar hiç pişman olmadım. :)

Hocam bahsettiğiniz modellerin gelip gelmeyeceği belli mi ? Gelince haber verin demiş şuan alınabilir durumda durmuyor. Onun dışında İ7 9750H veya 8750H'lı modeller genel olarak bütçeniz üstünde gözüküyor. Öneri olarak bu cihazı önerebilirim. HP'nin 480TL para iadesi kampanyasını araştırabilirsiniz. Oradan gelen parayla RAM alıp takarsınız :

Geldiğinde alacağım, ara ara stoklara geliyor takip ediyorum.
Hevesinizi kırmak istemem ama Ekim ayında aldığım laptopun bu güne kadar çıkardığı problemleri ve teknik servis problemini görseniz daha iyi olabilir.

PROBLEMLER:

Garanti sonrası içi temizlendi denen cihazın ne termal macununa nede termal padleri değiştirilmiş.
Termal padlerden biri yırtık olmasına rağmen değiştirilmemiş.
Cihazın içi temizlenmiş denmesine rağmen fanlar toz kaplıydı.

Hoparlör sorunu çözüldü denmesine rağmen zaman zaman ses patlamaları ve anlık ses kesintileri devam ediyor.

Cihazı garantiye verirken anakartından ses geldiğini belirtmiştim. Teknik servisten aldıktan sonra sorun devam etti. Ayrıca ekran
kartından Coil Whine sesi geliyor.

Fan teknik servis sonrası eski halinde kaldı. Yani hala cihaz boşda bile dursa çalışıyor.

Oyunlarda anlık takılmalar var. Bu takılmalar hemen hemen her oyunda meydana geliyor.

Shadow of The Tomb Raider format atılmasına rağmen açlmıyor ve bu hatayı veriyor. Oyun orijinaldir.
(Error 0x887A0005 DXGI_ERROR_DEVICE_REMOVED)

Teknik servise Monster kontrol merkezi açılmıyor diye verdiğim bilgisayarda servisten aldıktan sonra düzelen kontrol merkezi
aradan geçen birkaç aydan sonra tekrar açılmamaya başladı. Bu sorun bilgisayara reset atınca bir süreliğine düzeliyor. Ara ara tekrar
sorun başlıyor.

Monitörün alt tarafında bulunan Monster yazısının durduğu plastik ısıdan dolayı yapıştırıcı etkisini kaybetti. El ile bastırınca
yapıştırıcı sesi geliyor.

Cihaz çalışırken klavyenin üst kısmındaki metal yüzeye elinizi sürtünce bir titreşim oluşuyor. Cihaz sadece çalışırken oluşuyor bu.
Kendi görüşüme göre cihazda elektrik kaçağı olabilir.

Cihazda ekran kartı 85, işlemci ise 90-100 derece arası çalışıyor. İşlemci bu sıcaklıkta çalışırken zaman zaman hızını düşürüyor.
Cihazı ben satın alırken mağazanızda bulunan görevliye işlemcinin ve ekran kartının bu kadar ısınması normal mi diyerek sorduğum
soruya bu işlemci için normal denip performans kaybı yaşanmadığını belirtmiştir... Oyunlarda veya render testerinde görüleceği gibi
işlemcide hız düşüklüğü mevcuttur.

Şuana kadar birçok kez mavi ekran aldı cihaz. Bu mavi ekranlar sonrası eski haline döndü ama mavi ekran hala oluşuyor.
Mavi ekran kodları : kmode exception not handled, whea uncorrectable error

Oyun oynarken veya render alırken bataryanın seviyesi düşüyor. Bu durum herzaman olmuyor.

Heves kırmak değil tabii zaten hep şüpheci yaklaşıyorum. Sorunlar yaşayanlar var maalesef ama memnun olanlar da var. Sıkıntı yaşasalar da teknik servisten memnun kaldıklarını söylüyorlardı, şaşırdım ve üzüldüm biraz yazdıklarınıza.

Uzun ömür istiyorsanız MSI veya ASUS'tan şaşmayın. Aynı özellikler için daha fazla para ödersiniz ama bilgisayarı aldıktan 2 hafta sonra menteşe kırıldı diye servise gitmezsiniz.
Bir laf vardır; "Ucuz mal alacak kadar zengin değilim." Bir şey satın alırken bu lafı hatırlarım ve şu ana kadar hiç pişman olmadım. :)

MSI ve Asus almasını ben de bilirim ama bütçem sınırlı, 6000 azımsanacak bir miktar olmamasına rağmen yetmiyor işte. MSI baya aşıyor ama Asus olarak önerdiğiniz model var mı? İşlemciden değil de ekran kartından kısacağım mecbur. Bu arada Monster sadece ucuz diye değil mimarlık okuyan arkadaşlarım sürekli kullanıyor diye yöneldiğim bir marka.

Geldiğinde alacağım, ara ara stoklara geliyor takip ediyorum.

Heves kırmak değil tabii zaten hep şüpheci yaklaşıyorum. Sorunlar yaşayanlar var maalesef ama memnun olanlar da var. Sıkıntı yaşasalar da teknik servisten memnun kaldıklarını söylüyorlardı, şaşırdım ve üzüldüm biraz yazdıklarınıza.
Monster şans işi sanırım. Bazılarına iyi bazılarına kötü çıkıyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı