Monster T5 v21.6 vs T7 v25.1

Simdi format USB'si hazırlarken UEFI'siz mi sistem hazırlamam gerek UEFI yok dediniz sanirsam diğer soru undervoolt yapılmış haliyle mi 90 dereceleri buluyor CPU tam anlamadım eğer öyleyse çok değil mi T5 v21.6 oyun testlerinde CPU 85leri geçmiyordu çünkü genelde 75 80 derece arasında CPU ısı degeri hem de undervoolt yapılmadan.

Oyunda ısınmıyor zaten. Benchmarkta %100 kullanım 4.6 GHz tüm çekirdekler. Bende macun iyi sürüşmemiş sanırım 78-85 arasında bir tanesi hariç. O çekirdek 95 anlık görüyor. Undervolt ile soğuması için değil performans artışı için yaptım.

UEFI sistem hazırlarsınız demek istediğim BIOS MSI vb. gibi renkli logolu görsel değil. Standart mavi BIOS.

Oyunda ısınmıyor zaten. Benchmarkta %100 kullanım 4.6 GHz tüm çekirdekler. Bende macun iyi sürüşmemiş sanırım 78-85 arasında bir tanesi hariç. O çekirdek 95 anlık görüyor. Undervolt ile soğuması için değil performans artışı için yaptım.

UEFI sistem hazırlarsınız demek istediğim BIOS MSI vb. gibi renkli logolu görsel değil. Standart mavi BIOS.

Peki hocam siz MUX Switch acik mi kullanıyorsunuz bu aldiginiz değerleri MUX Switch acikmi kapalimi alıyorsunuz ben MUX Switch açmayı düşünmüyorum acmazsam eğer CPU sıcaklığı nasıl degisir oyun performansından çok kayıp olur mu?

Peki hocam siz MUX Switch acik mi kullanıyorsunuz bu aldiginiz değerleri MUX Switch acikmi kapalimi alıyorsunuz ben MUX Switch açmayı düşünmüyorum acmazsam eğer CPU sıcaklığı nasıl degisir oyun performansından çok kayıp olur mu?
Dahili grafik kartı kullanılmadığı için MUX Switch aktif olduğu sırada CPU sıcaklığı daha düşük olur. Oyun sırasında %17-20 civarında bir FPS artışı verecektir.

Bu forumda herkes GP76'ı (Tulpar v25.1) çok övüyor ama ben size bilinçli alışveriş yapabilmeniz için kötü bir yanından bahsetmek istiyorum. Ben de şahsen kendime yeni bir laptop almak istiyorum fakat bu modeli kendim için bahsedeceğim nedenden göz önünde bile bulundurmuyorum.

Bana sorarsanız bir laptop'un iyi bir kullanıcı tecrübesi sunması için başlıca koşullarından biri taşınabilirliktir. Çünkü bu cihazı zaten hiç bir yere götürmeyecek ve sürekli prizde kullanacak olsanız kendinize masaüstü alırdınız. Ne yazık ki GP76 taşınabilirlik konusunda sizi yüzüstü bırakacak bir cihazdır.
  • Cihaz 2.9 kg ağırlığında, kalın bir kasaya sahip ve 280 watt değerinde olan adaptörüyle birlikte bu ağırlık 3.6 kg'a çıkıyor.
  • İncelemelerde YouTube playback testleri sırasında 2 saat ve oyun sırasında 1 saatlik bir kullanım süresi sunuyor.
Kısacası bu ağır cihazı prize takılı olmadan neredeyse hiç kullanamıyorsunuz. Nereye gitseniz adaptörü bağlamanız gerekecek. Fişten doğru düzgün çekememeniz ve yüksek ağırlığı nedeniyle bir laptop kullanıcısının en temel ihtiyaçlarından birini karşılayamayan bir cihaz.

Böyle bir cihaz sizin isteklerinizi eğer karşılayacaksa neden bir masaüstü karşılamasın?

Dahili grafik kartı kullanılmadığı için MUX Switch aktif olduğu sırada CPU sıcaklığı daha düşük olur. Oyun sırasında %17-20 civarında bir FPS artışı verecektir.

Bu forumda herkes GP76'ı (Tulpar v25.1) çok övüyor ama ben size bilinçli alışveriş yapabilmeniz için kötü bir yanından bahsetmek istiyorum. Ben de şahsen kendime yeni bir laptop almak istiyorum fakat bu modeli kendim için bahsedeceğim nedenden göz önünde bile bulundurmuyorum.

Bana sorarsanız bir laptop'un iyi bir kullanıcı tecrübesi sunması için başlıca koşullarından biri taşınabilirliktir. Çünkü bu cihazı zaten hiç bir yere götürmeyecek ve sürekli prizde kullanacak olsanız kendinize masaüstü alırdınız. Ne yazık ki GP76 taşınabilirlik konusunda sizi yüzüstü bırakacak bir cihazdır.
  • Cihaz 2.9 kg ağırlığında, kalın bir kasaya sahip ve 280 watt değerinde olan adaptörüyle birlikte bu ağırlık 3.6 kg'a çıkıyor.
  • İncelemelerde YouTube playback testleri sırasında 2 saat ve oyun sırasında 1 saatlik bir kullanım süresi sunuyor.
Kısacası bu ağır cihazı prize takılı olmadan neredeyse hiç kullanamıyorsunuz. Nereye gitseniz adaptörü bağlamanız gerekecek. Fişten doğru düzgün çekememeniz ve yüksek ağırlığı nedeniyle bir laptop kullanıcısının en temel ihtiyaçlarından birini karşılayamayan bir cihaz.

Böyle bir cihaz sizin isteklerinizi eğer karşılayacaksa neden bir masaüstü karşılamasın?
bilinçli bir alışveriş tavsiyesi vermeniz için elmayla elmayı kıyaslamanız lazım masaüstü ile laptop kafası çok başka kafalar hiçbir koşul ve şartta ne performans nede mobilite anlamında kıyaslanacak katagoriler değil hocam yanlış yönlendirme olur laptop kararı veren birisine laptoplar arasında mobilite anlamında bu cihazın eksisi var diyebilirsiniz ancak o zamanda bende size şu soruyu sorarım herkesin övdüğü cihaz ile ilgili olarak 130w max-p olup 3 kg altında olan soğutması olan bir cihaz varmı varsa fiyat skalası nedir ? bu sorunun karşılığında mantıklı bir ürün ve cihaz söylerseniz bilinçlenip o ürüne yönlenebilirim cihaz arayan bir kullanıcı olarak . hem ultra performans olsun hem ultra hafif olsun hem serin cihaz olsun öyle bir dünya yok maalesef keşke olsa ama hiçbir şekilde taşınamayacak olan bir masaüstü ve asla onun performansına kafa kafaya gelmeyecek olan laptop mantığını ilişkilendirmeniz bilinçli bir yönlendirme olmuyor bu arada t7 v25.1 kullanıcısıyım ve ilk monster cihazım bundan önce sıkı bir rog kullanıcısıyım yıllardır fanboy falan değilim bunuda belirtmek isterim.

bilinçli bir alışveriş tavsiyesi vermeniz için elmayla elmayı kıyaslamanız lazım masaüstü ile laptop kafası çok başka kafalar hiçbir koşul ve şartta ne performans nede mobilite anlamında kıyaslanacak katagoriler değil hocam yanlış yönlendirme olur laptop kararı veren birisine laptoplar arasında mobilite anlamında bu cihazın eksisi var diyebilirsiniz ancak o zamanda bende size şu soruyu sorarım herkesin övdüğü cihaz ile ilgili olarak 130w max-p olup 3 kg altında olan soğutması olan bir cihaz varmı varsa fiyat skalası nedir ? bu sorunun karşılığında mantıklı bir ürün ve cihaz söylerseniz bilinçlenip o ürüne yönlenebilirim cihaz arayan bir kullanıcı olarak . hem ultra performans olsun hem ultra hafif olsun hem serin cihaz olsun öyle bir dünya yok maalesef keşke olsa ama hiçbir şekilde taşınamayacak olan bir masaüstü ve asla onun performansına kafa kafaya gelmeyecek olan laptop mantığını ilişkilendirmeniz bilinçli bir yönlendirme olmuyor bu arada t7 v25.1 kullanıcısıyım ve ilk monster cihazım bundan önce sıkı bir rog kullanıcısıyım yıllardır fanboy falan değilim bunuda belirtmek isterim.
Legion 5 Pro veya Legion 7 kesinlikle çok daha iyi tercihler. Termal performansları iyi, kasaları daha ince ve kullanım süreleri çok daha uzun. Masaüstü benzetmesi yapmamın nedeni GP76'nın fişten çekilmeden neredeyse kullanılamaması. Bu bir laptop kullanıcısı için çok büyük bir dezavantaj.

Elbette bütçe dostu olması için bazen bu cihazlarda fedakarlık etmek zorunda olduğumuz özellikler var ancak taşınabilirlikten bu kadar fedakarlık edebiliyorsanız bence insana ben neden laptop alıyorum diye sordurtur. Çünkü bu cihaz atıyorum sürekli bir noktada fişte takılı kalıyorsa ve hiç yanınızda gezmiyorsa neden bavula sığan bir ITX kasa benim ihtiyacımı görmüyor ve bu görüyor diye sormakta yarar var.

Son düzenleme:
Legion 5 Pro veya Legion 7 kesinlikle çok daha iyi tercihler. Termal performansları iyi, kasaları daha ince ve kullanım süreleri çok daha uzun. Masaüstü benzetmesi yapmamın nedeni GP76'nın fişten çekilmeden neredeyse kullanılamaması. Bu bir laptop kullanıcısı için çok büyük bir dezavantaj.

Elbette bütçe dostu olması için bazen bu cihazlarda fedakarlık etmek zorunda olduğumuz özellikler var ancak taşınabilirlikten bu kadar fedakarlık edebiliyorsanız bence insana ben neden laptop alıyorum diye sordurtur. Çünkü bu cihaz atıyorum sürekli bir noktada fişte takılı kalıyorsa ve hiç yanınızda gezmiyorsa neden bavula sığan bir ITX kasa benim ihtiyacımı görmüyor ve bu görüyor diye sormakta yarar var.
cevabımda legion 5 cihazdan bahsettim pro versiyonunu yazmısşınız bahsettiğinzi cihaz 21k şuanda vatanda satılıyor 130w 3060 alüminyum kasa mux switch var hepsi v25.1 de de var soğutma demişsiniz . ayrıca v25.1 msı gp76 cihazla aynı sizinde söylediğiniz gibi cihazda dua fan 6 pipes yani 6 bakır boru coolerboost 5 soğutma sistemi mevcut . yani 21 k lık makinadan aşağı kalır yanı yok benim şahsi fikrim. legion 5 yazdım ben ayrıca legion 5 yani plastik kasa olan baz versiyon v25.1 ile kıyaslanmaz kasa kalitesi olarak legion 5 pro herkonuda iyi demişsiniz ince slim vs legion 5 pro da v25.1 gibi alüminyum kasa ve 300w v25.1 den daha büyük tuğla gibi bir adaptörü var ve reddit de herkes alternatif şarj yöntemlerini tartışıyor type-c den yapılabilirmi vs gibi yani legion 5 pro adaptörü ile birlikte 3.46-3.60 kg ağırlığı var v25.1 den çok fark varmı ??? bence yok ıtx kasa bavula sığdırma konusu :):) bence dediğim gibi gene mantıksız 3 kg laptop taşımak mantıksız gelip sadece ıtx kasa bavulda taşımak mantıklı geliyor ise büyük sıkıntı bence :) mouse klavye moniter ne olacak onlarda bavula atılıyor mu ? çok saçma bir kıyas oluyor bence benim şahsi fikrim. inanın çok ama çok araştıran bir kişiyim. .çok daha iyi tercihler dediğiniz markalara aynı donanımlarda olan cihazlar birkaç panel vs farkı dışında fazladan 6-7 k para kaptıracak kadar da zengin değilim ama emin olun :) :)

Dahili ekran kartı çok kolay kapatılıp açılabiliyor. Bu sayede eğer pilde kullanacaksam dahili ekran kartını açıyorum. Geçtiğimiz günlerde 2 saatlik 2 tane film izledim üstüne internette gezdim sonra dizi izledim. Pili 6 saat civarında gitti. Eğer RTX3060 pilde kalırsanız tabiki de pili çabuk biter. Pildeyken harici kart çalıştırmanın hiçbir anlamı yok.

Dolar olmuş 9.45 TL 15 bin liralık cihazla 20-30bin liralık cihazları karşılaştırmamak lazım. Bende GP76, GE76 , ROG Strix 17 kullanmak isterim. Fiyat performans bakımından şu anda rakibi yok.

Kesinlikle Monster fan boyu değilim hatta daha önce aldım almayacam lanet olsun demiştim. MSI a güvenip aldım.

Cevabımda Legion 5 cihazdan bahsettim Pro versiyonunu yazmısşınız bahsettiğinzi cihaz 21k şu anda Vatan da satılıyor 130W 3060 alüminyum kasa MUX Switch var hepsi v25.1 de de var soğutma demişsiniz. Ayrıca v25.1 MSI GP76 cihazla aynı sizinde söylediğiniz gibi cihazda dua fan 6 pipes yani 6 bakır boru coolerboost 5 soğutma sistemi mevcut. Yani 21 klık makinedan aşağı kalır yanı yok benim şahsi fikrim. Legion 5 yazdım ben ayrıca Legion 5 yani plastik kasa olan baz versiyon v25.1 ile kıyaslanmaz kasa kalitesi olarak Legion 5 Pro herkonuda iyi demişsiniz ince Slim vs Legion 5 Pro da v25.1 gibi alüminyum kasa ve 300W v25.1'den daha büyük tuğla gibi bir adaptörü var ve Reddit de herkes alternatif şarj yöntemlerini tartışıyor Type-C'den yapılabilir mi vs gibi yani Legion 5 Pro adaptörü ile birlikte 3.46-3.60 kg ağırlığı var v25.1'den çok fark var mı? Bence yok ITX kasa bavula sığdırma konusu :):) bence dediğim gibi gene mantıksız 3 kg laptop taşımak mantıksız gelip sadece ITX kasa bavulda taşımak mantıklı geliyor ise büyük sıkıntı bence :) mouse klavye moniter ne olacak onlarda bavula atılıyor mu? Çok saçma bir kıyas oluyor bence benim şahsi fikrim. İnanın çok ama çok araştıran bir kişiyim. Çok daha iyi tercihler dediğiniz markalara aynı donanımlarda olan cihazlar birkaç panel vs farkı dışında fazladan 6-7 k para kaptıracak kadar da zengin değilim ama emin olun :) :)

Legion 5 Pro'nun ülkemizde satılan modeli 300 Watt adaptör ile değil 230 Watt adaptör ile geliyor. Bir ay önce 15900 lira civarında Teknosa'da mevcuttu ve hala yurt dışından benzer fiyatlara kampanyalarla yakalama imkanınız var. Zaten bu dönemde laptop almayı kimseye önermiyorum stokların şu an yenilendiği bir süredeyiz ve bir ay sonra önümüzde Kara Cuma indirimleri var.

Kasa konusunda ya özellikle dediğimi anlamaya çalışmıyorsunuz veya ben açıklayamıyorum. Sürekli prize takılı olacak ve cihaz çok sık konum değiştirmeyecekse bavula sığabilecek ITX bir kasa neden aynı kullanıcının ihtiyacını görmesin? (Bu arada ITX kasalar, monitör ve klavye ile beraber bavullara çok rahat sığabiliyor.)

Ha dersiniz ki bu kullanıcı çok konum değiştirecek, gittiği her yer de bu cihaz prize takılı olabilecek ve hep performansa da ihtiyacı olacak. Evet bu kullanıcı için kesinlikle uygun ve fiyat performans olarak da çok iyi bir cihaz. Ancak bahsettiğiniz bu kullanıcı çok niş bir alanda.

Bu forumdaki her kullanıcın sahip olabileceği en iyi benchmarklara ve termal performanslara ihtiyacı yok. Bu cihazı burada arkadaşımıza her kullanıcıya ideal bir cihazmış gibi tanıtmakta doğru değil. Bu arkadaşımız belki bir öğrencidir dersine götürüp not alacaktır, belki iş insanıdır her gün sırtında gezdirip toplantılarda kullanacaktır veya sadece bu cihazla e-Sports titleları oynayacaktır.

Böyle bir durumda ihtiyaçları karşılığında ona en uygun Laptop'un kesinlikle bu olmadığını bence bildirmemiz lazım.
Dahili ekran kartı çok kolay kapatılıp açılabiliyor. Bu sayede eğer pilde kullanacaksam dahili ekran kartını açıyorum. Geçtiğimiz günlerde 2 saatlik 2 tane film izledim üstüne internette gezdim sonra dizi izledim. Pili 6 saat civarında gitti. Eğer RTX3060 pilde kalırsanız tabiki de pili çabuk biter. Pildeyken harici kart çalıştırmanın hiçbir anlamı yok.

Dolar olmuş 9.45 TL 15 bin liralık cihazla 20-30bin liralık cihazları karşılaştırmamak lazım. Bende GP76, GE76 , ROG Strix 17 kullanmak isterim. Fiyat performans bakımından şu anda rakibi yok.

Kesinlikle Monster fan boyu değilim hatta daha önce aldım almayacam lanet olsun demiştim. MSI a güvenip aldım.
İncelemelerde gördüğüm optimus ile beraber en uzun pil ömrü 258 dakikaydı. Gene günümüz koşullarında düşük bir rakam. 6 saat gidebildiğini ilk sizden duyuyorum.

Son düzenleme:
Bilinçli bir alışveriş tavsiyesi vermeniz için elmayla elmayı kıyaslamanız lazım masaüstü ile laptop kafası çok başka kafalar hiçbir koşul ve şartta ne performans ne de mobilite anlamında kıyaslanacak kategoriler değil hocam yanlış yönlendirme olur laptop kararı veren birisine laptoplar arasında mobilite anlamında bu cihazın eksisi var diyebilirsiniz ancak o zamanda bende size şu soruyu sorarım herkesin övdüğü cihaz ile ilgili olarak 130W Max-P olup 3 kg altında olan soğutması olan bir cihaz var mı varsa fiyat skalası nedir? Bu sorunun karşılığında mantıklı bir ürün ve cihaz söylerseniz bilinçlenip o ürüne yönlenebilirim cihaz arayan bir kullanıcı olarak. Hem Ultra performans olsun hem Ultra hafif olsun hem serin cihaz olsun öyle bir dünya yok maalesef keşke olsa ama hiçbir şekilde taşınamayacak olan bir masaüstü ve asla onun performansına kafa kafaya gelmeyecek olan laptop mantığını ilişkilendirmeniz bilinçli bir yönlendirme olmuyor bu arada T7 v25.1 kullanıcısıyım ve ilk Monster cihazım bundan önce sıkı bir ROG kullanıcısıyım yıllardır fanboy falan değilim bunu da belirtmek isterim.

Hocam bende v25.1 ile T5 v21.6 arasında kalmıştım 25.1 tercih ettim siparis verdim pişmanlık yaşar miyim bu konuda magnezyum kasa 21.6 ve ekranı 2K 165 Hz her açıdan değerlendirdiğimiz zaman 25.1 daha mi ağır basar düşünceniz nedir?

Hocam bende v25.1 ile T5 v21.6 arasında kalmıştım 25.1 tercih ettim siparis verdim pişmanlık yaşar miyim bu konuda magnezyum kasa 21.6 ve ekranı 2K 165 Hz her açıdan değerlendirdiğimiz zaman 25.1 daha mi ağır basar düşünceniz nedir?
İkisi arasında v25.1 kesinlikle daha iyi bir tercih. T5 v21.6 size ufak bir kasa sunmasına rağmen benzer bir kullanım ömrü sunuyor o yüzden hafif olmasının bence pek bir esprisi yok. Ayrıca T7 v25.1 Cinebench R20, R23 ve Geekbench testlerinde multicore sonuçları çok daha iyi ve daha iyi bir termal performansı var. Bence ikisi arasında kesinlikle doğru seçim yapmışsınız. Hiç şüphe kalmasın içinizde.

Geri
Yukarı