İnceleme Monster Tulpar T7 20.4

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
@timelook
Merhaba incelemeniz harika olmuş şu ürün hakkında deneyiminiz ya da bilginiz var mı? Sizce alınır mı? İkinci el yazıyor ama sanırım kullanılmamış.
2.eline bu kadar verileceğine ben gibi sıfır alın. hem de 20.4 alın çook memmunum açıkcası 16x2 32 gb ram da yaptınız mı tamamdır. bu pc 20.4 27 lira fakat 12 taksit yapıyor kartlara hemde vade farksız. dün olsaydı 1500 lira indirimi vardı yani 25.500 dü. kesinlikle 21.700 tl verilmez ikinci el 20.3'e. Sıfır 20.4 varken.

@dondurmalıkedi ikinci el bir cihaz için o kadar para vermek bana da mantıklı gelmiyor. Garantisi zaten 3-4 ay sonra bitecek. Herhangi bir sorunda (garanti kapsamı dışına çıktığında) ciddi olarak başınıza iş alabilirsiniz. v20.3 normalde kötü cihaz değil ancak v20.4 kadar da iyi bir cihaz da değil. Şuan bilinen kronik sorunu drrr sesi olayı var.(kontrol merkezli kaynaklı) Bu yüzden çok da tavsiye etmem özellikle 2. el bir ürün için. Sıfır iki yıl garantili olsaydı düşünmeden alın derdim.

Öncelikle çok teşekkür ederim cihaz bugün elime ulaştı, ışık sızması ve ölü piksel vs gibi bir sorun yok çok şükür.
Flashta bulunan sürücüleri bir de internet sitesindekiler ile güncellemeli miyim? Bunun ile ilgilide forumlarda güncelle vs yazan var diğer kullanıcılara hocam ben sizin sözünüze tabaat etmek isterim
Monster Control Center ayarları nasıl olmalı bunun videosu vs var mı acaba?
Ve MUX nasıl açılır hocam kimisi BIOS diyor kimisi Control Center diyor anlamadım pek

Cihazı şuan nereden aldığınızı bilmediğim için belki flas'da olan sürücüler eski olabilir. Bu yüzden v20.4 sürücü sayfasından hepsini kurmanız daha mantıklı olacaktır.
Bonus bilgi: Sürücü sayfasında Sound Blaster'a güncelleme gelmiş.(30.09.2022) Ayrıca intel sürücü sayfasını da bilgisayarınıza kurun. (Link burada)
Monster kontrol merkezi ayarları varsayılan şeklinde kalsın. Sadece Dynamic boost seviyesini 5W'dan 15W'a çıkarmanız yeterli olacaktır. Cihazınızı Turbo moda alın. Daha sonra Akıllı güç kontrolünden dynamic boostu 5W'dan 15W'a çıkarın. Görsel aşağıda. Mux switch'i biosdan açmanız gerekiyor. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve F2 tuşuna arka arkaya basın. Bios ekranı geldiğinde; Advanced/Switchable Graphics/Display mode/dGPU only olarak değiştirin ve F4 (save and exit) yapın. Son olarak nvidia denetim masasından "surround,PhsyX yapılandırması" seçeneğini rtx 3060 olarak değiştirin. Görsel aşağıda.
Son olarak "Monster Control Center" biraz kurcalamanız gerekiyor. Tam anlamı ile bir rehber/video yok. Olanlar da eski malesef. Müsait olduğumda belki bir rehber hazırlarım. Ayrıca cihazı mutlaka yükseklik ayarlı bir soğutucu ile kullanmayı unutmayın. Hayırlı olsun tekrardan.

Dosya Ekleri

• 1664842112293.jpg
    246,1 KB · Görüntüleme: 39
  • 1664842112313.jpg
    194,3 KB · Görüntüleme: 41
  • isik-sizmasi-1-1024x768.jpg
    161,7 KB · Görüntüleme: 44
  • asasa.jpg
    136 KB · Görüntüleme: 44
Merhaba tekrardan,

Pazartesinden beri akşamları kullanıyorum, ancak benim şöyle bir sorunum var sanırım yazılım ile alakalı ya da başka bir şey anlayamadım tam olarak.

RDR2 oynuyorum Ultra ayarlarda, FPS ortalama 60-70 arası sıcaklıkta hem GPU hem CPU 72-75 civarı ancak anlık takılma oluyor oyunda 2-3 sn sonra düzeliyor her girdiğimde de oluyor bu olay. Size denk geldi mi hiç böyle bir durum?(Windows 10 Pro ve soğutuculu + Turbo fanda oynuyorum, dediğiniz ayarları yaptım, MUX'u açtım, ısınma problemi oldugunu sanmıyorum)

Ben win 11 home kullanıyorum. Zaten bu sıcaklık seviyelerinde ısınma kaynaklı bir drop yaşanmaz dediğiniz gibi. Başka oyunlarda bu şekilde drop yaşıyor musunuz? Windows orjinal mi? Oyun orjinal mi? Her ikisi de orjinal ise Güç seçeneklerini "Dengeli" olarak değiştirin. Alternatif olarak Monster kontrol merkezinde işlemci ayarlarınızı; "PL1- 75" "PL2-115"- "PL4 200" olarak değiştirin. Windows 10'da cihaz nasıl hareket ediyor bilmiyorum ancak win 11'de varsayılan ayarlarda dediğim gibi hiç bir oyunda drop sorunu yaşamıyorum.

İnternette Monster Control Center ile alakalı olabileceği yazıyordu, onu silip tekrardan kurdum(flash bellekten kurmuştum şimdi Monster sayfasındaki sürüceden kurdum) ve sizin dediğiniz gibi pl değerlini düzenledim, drop vs hiç yaşamadım düzeldi sanırım.
Bu PL tam olarak nedir? Değerleri değiştirdiğimiz de ne gibi bir etkisi oluyor?

Bu arada siz olmasanız bu laptopu almazdım, yardımlarınız için gerçekten teşekkür ederim, koca Türkiye networkunda sizin kadar hakim olan yok sanırım bu markaya

Monster sürücü sayfası her zaman daha garantidir. Muhtemelen flash'da ki sürücü eski sürüm mc olduğundan söylemiş olduğunuz sorun yaşanmış olabilir. Yeni sürücü ile cihazınız(GPU) ihtiyaç duyduğunda anlık 140W+ çekebiliyor bu arada. PL değerleri ile ilgili bilgiyi şuradan okuyabilirsiniz en azından teknik açıdan oldukça bilgilendirici. Bu ayarları yapmanızda ki esas neden ise gpu ile işlemcinin dengeli olarak performans göstermesi diyebilirim. Cihazınız şuan GPU odaklı optimize ancak işlemci performansına da ihtiyaç duyacağı yerler olacak. Özellikle oyunlarda ki grafik motoru kaynaklı sorunlar yüzünden (optimizasyon sorunu) cihazınız performansınızı stabil halde kalması için bazen işlemciye bazen de ekran kartına yüklenir. Biri yetersiz kalırsa ve diğeri (tabiri caizse) çok koşarsa drop yaşanır. Bu sorunu çözmek içinde pl değerleri ile oynayarak aslında dengeyi kurmuş oluyoruz. Yani işlemci performansını arttırıyoruz. Yani temel mantık bu. Marka olarak değil de kullandığım cihaz olduğu için olaya daha hakimim diyebilirim -)

Tam olarak bu konuyu soracaktım bizim gpu 130W gibi durmuyor bence sevgili @timelook sanki 140W gibi . Sen ne dersin bu duruma

Bu arada aklım halen 230w 240w adaptörlerde 140W bu çekse 100 işlemci çekse çekmez de yani halen o kısımda takılı kaldım. o arkadaş da bir türlü test sonuçlarını atmadı

Takılı kalmanıza gerek yok. Sistemin ve parçaların zaten kapasitesi belli. Şurada 330W'lı rtx3060 11800h hp omen'ın sonucu bulunmakta. (Bonus: v20.4) (İşlemci performansı kendi yazılımı üzerinden otomatik uv yapılmış hali) Yani 330W olunca cihaz daha yüksek performans vermiyor Tüm bileşenlerin kapasitesi belli çünkü. Performans için oc yapılması lazım. Mesela şu videoda ki gibi bir sıvı nitrojen desteği iyi olur -)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…