Monster Tulpar T7 v20.3 94 dereceye ulaşıyor

V20.3 ısınma problemli bir cihaz, işlemcininde hatrı sayılır bir ısınma problemi var. Genede yüksek değerler ürünün alt kısmını yükseltmenizi ve Turbo fanda kullanmanızı tavsiye ederim. Ayrıca 6 ayda bir bakımlarını yaptırın derim.

Temiz bir termal bakim ve voltaj düşürme ile cihazından iyi bir verim alabilirsin. Voltaj düşürme ve Turbo kapatmayı "ThrottleStop" ile yapıcan videolar mevcut nette sadece Turbo kapatma bile yeterli gelecektir.

Monster'ı ara Thermal Grizzly conductonaut sıvı likit macun alacağını ve cihaza macunu onların uygulamasını iste (sıvı likit macunlar iletkendir anakartı yakabilirsiniz. Tehlikeli işlem olduğundan onlar yapsın ve sorumluluk onlara ait olsun patlarsa onlarda patlar 🙂 )

Kabul etmediler diyelim, araştıracaksın çok tecrübeli iyi bir notebook servisine gidip durumu anlatacaksın bilgisayarının içindeki termal pedlere göre ped ve macun sipariş edeceksin tabii pedlerin ömrü dolmuş ise. 0.5mm, 1mm bazı cihazlarda ikisi de çıkıyor farklı ölçülerde olabilir ama 0.5mm altında termal ped yok.

Termal ped Arctic dışında alma ve Arctic'i de Teknobiyotik dışında alma piyasadakilerin %90'ı çakmadır. Çok zor durumda kalırsan N11 de deniport adli satıcıdan (pullsar eccopad) alabilirsin kalınlığa gore Arctic yoksa bundan al.

Macun olarak termal grizzly kryonaut alıcan çünkü cihazin çok ısınıyor. Deniport dışında bir yerden alma. Şu an resmi satıcı onlar ve bu macun süper ısı iletkenliği gayet yüksek 12,5 W/mk

Thermal Grizzly High Performance Cooling Solutions - Bezugsquellen kısmında "türkeı" başlığı altında orijinal satıcıyı görebilirsin.

Termal bakım yapılırken ayrıca sadece macun değişip bilgisayar kapatılmaz. Termal pedler kontrol edilmeli, toz içinde kalanlar ve yıprananlar değiştirilmeli. Fanlar yağlanmalı ve temizlenmeli.
Anakart yumuşak bir fırça ile temizlenmeli MOSFET'ler, bobinler vb... Diğer toz çeken yerler.
Yağsız elektronik kontak sprey sıkarak temizlenmelidir.

Dizüstü bilgisayarlarda ayrıca hoparlörler aşırı toz çekmektedir, hoparlörler ve hoparlör yuvaları fırça ile nazikçe temizlenmeli. Temizlenirken kesinlikle hoparlörün ses çıkan kısmına dokunulmamalıdır.

Soğutucu blokta(fanin hava çıkış kısmı) inatçı tozlar varsa hava ile sonra fırça ile temizlenmeli. Eğer yine gitmediyse yağsız elektronik kontak sprey sıkarak temizlenmelidir.

Altına sonra güzel bir notebook soğutucu stand almalısın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşımda Monster Tulpar T7 v20.3 var. RDR 2'de High-Ultra ayarlarda 94 dereceyi görüyor zaman zaman, FPS ise 60, boşta ise 55. bu değerler normal midir?
Turbo kapalı iken Gpu %99 ulaşıyor mu?. Ben Control ile Gta 5 turbo kapalı max ayarlarda iken GPU 99 yakalıyorum o yüzden turbo kapalı oynuyorum 60-67 derece arası değişiyor.

Ama turbo açık oynarsam 92 dereceleri buluyor ki bu tarz oyunlarda bu işlemci için normal bir sıcaklık

94 derece i7 için normal ne kadar kasa kötü olsa bile.
I7 icin normal felan degil. MSI GP65 modellerinde de aynı model kullanılıyor. Sıcaklık hiçbir zaman bu seviyelere çıkmıyor. Ayrica içinde 1660ti vb. kartlar var. Yani I7 olması değil olay. Monster'ın illa fiyatı düşürmek için kotu laptop seçmesi. Monster videosu izliyorum adam 90-95 derece normal diyor. Neresi normal? Gercekten bilgisayardan anlayan birine sorsan veya yabancı forumlarda bunları desen dalga geçerler senle. Demek ki suç i7'den kaynaklanmıyor. Fiyasko kasa ve soğutmadan kaynaklanıyor. Monster ekibi de notebooklarda soğutmayla ilgili sorunları biliyor ama dile getirmiyor. Para uğruna gerçekler saklanıyor. Tolga Cem Küçükyılmaz'ı ShitDelete Net'den beridir tanirim. Adam eskiden sözünün eriydi fakat artık her zaman doğruları söylemiyor.

Mesela örnek:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hadi buna da i7 10750H'dan kaynaklı de.

I7 icin normal felan degil. MSI GP65 modellerinde de aynı model kullanılıyor. Sıcaklık hiçbir zaman bu seviyelere çıkmıyor. Ayrica içinde 1660ti vb. kartlar var. Yani I7 olması değil olay. Monster'ın illa fiyatı düşürmek için kotu laptop seçmesi. Monster videosu izliyorum adam 90-95 derece normal diyor. Neresi normal? Gercekten bilgisayardan anlayan birine sorsan veya yabancı forumlarda bunları desen dalga geçerler senle. Demek ki suç i7'den kaynaklanmıyor. Fiyasko kasa ve soğutmadan kaynaklanıyor. Monster ekibi de notebooklarda soğutmayla ilgili sorunları biliyor ama dile getirmiyor. Para uğruna gerçekler saklanıyor. Tolga Cem Küçükyılmaz'ı ShitDelete Net'den beridir tanirim. Adam eskiden sözünün eriydi fakat artık her zaman doğruları söylemiyor.

Mesela örnek:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Hadi buna da i7 10750H'dan kaynaklı de.
O sıcaklıklar imkansız.
97 derece Cyberpunk.
93 BF 5.
F1 oyununda 95 derece.
Hadi dalga geçsinler bende.

Biraz undervolt denenebilir, 90 derece ve anlık olarak 95 kadar sıçramalar çok abartılacak bir şey değil. Burada en önemli olan şeyler aslında şunlar; Performans ne durumda? Ciddi droplar mevcut mu? Test skorlarınız ne alemde? Kasanın sıcak hava tahliye bölümleri güzel bir şekilde havayı atıyor mu? Anakart üzerinde oluşacak sıcaklık için önlem alınmış mı? Bu soruların cevapları bulunmalı ve gerisi kesinlikle önemli değildir.

Bu işlemci v20.2 modeli bendede var. Tüm macunları denedim sayılır. (Sıvı hariç)
Warzonda max 88 derecelerde geziyor arada 90 oluyor. dahada düşüremedim.
Soğutucu fan kullanmıyorum.
Şuan Throttlestop tan turbo ratio limitlerini 38 e çektim oyle devam ediyorum.
Cpu max 82 gpu max 75 derecelerde geziyor. Tabi işlemci 3800mhzler de geziyor.
Oyun performansı olarak değişen birşey gormedim ama bechmark yaparken fark edecektir.

(Thermal macun olarak en iyi performansı Mastergel pro v2 den aldım)

Yeni konular

Geri
Yukarı