Monster Tulpar T7 v25.1 nasıldır?

Alt köşelerde özellikle sağ alt tarafta parlama mevcut benim 20.3 de o bile yoktu 25.1 de ise sol tarafta bundan iki kat fazlası vardı yalnız son parlaklıkta ise güzel sonuç sızma çok çok az
O parlama bakis acina gore ustte altta her yerde olabiliyor. Parlaklik 550nit o fotografta Monster ekrani ile bir olmayabilir.

Ayarlardan dokunmatik yüzeyi fare takıldığında dokunmatik yüzeyi kaptın ayarını kapatın.
FN+F3 kombinasyonu ile touchpadi kapatamıyorum. Çözümünü bilen var mı?
1636459802700.png

Ben cihazdan biraz soğudum ve bazı şeylerinden şüphelenmeye başladım bu nedenle iade edeceğim sanırım. Öncelikle turbofan açık değilken stabil olmayan bir cpu durumu söz konusu.
Yük altında değilken ofis işleri yapiliyorken bile anlık thermal throttle olabiliyor ki bu baya mantıksız böyle bir sistem ve soğutma bloku için.
Cpu benchmarklari her kullanıcıda farklı sonuçlar veriyor ve zaman geçtikçe performansı düşen kullanicilar var. Ikinci kalite chipset ve silikonlar ile uretilen msi bir cihaz olabilir.
Msi kendi markasi altinda cikartamayacagi gp76 gibi üst kalite bir kasayı chipset kalitesizliginden dolayı elden çıkartma amacıyla vermiş olabilir gibi geliyor. Ekran kalitesi v.b. gibi durumlar ayrıca ek olarak soru işareti.
Görünmeyen malzemelerin (kasanin içi) kalitesi ve ileride silikon aşınmasinin hizli olabileceğini ve bilgisayarin 2 yil sonrasinda performansinda ciddi kayiplar olacağını düşünmekteyim.
Açıkçası biraz şans biraz kumar ve biraz israrla teknik servis değişim yapılarak iyi bir cihaz çıkabilir.
Notebookun standart bir üretimi olmadığı aşikar. Bir şeyler bu notebook ile ilgili pek yerine oturmadı bende açıklası.

Ben cihazdan biraz soğudum ve bazı şeylerinden şüphelenmeye başladım bu nedenle iade edeceğim sanırım. Öncelikle turbofan açık değilken stabil olmayan bir cpu durumu söz konusu.
Yük altında değilken ofis işleri yapiliyorken bile anlık thermal throttle olabiliyor ki bu baya mantıksız böyle bir sistem ve soğutma bloku için.
Cpu benchmarklari her kullanıcıda farklı sonuçlar veriyor ve zaman geçtikçe performansı düşen kullanicilar var. Ikinci kalite chipset ve silikonlar ile uretilen msi bir cihaz olabilir.
Msi kendi markasi altinda cikartamayacagi gp76 gibi üst kalite bir kasayı chipset kalitesizliginden dolayı elden çıkartma amacıyla vermiş olabilir gibi geliyor. Ekran kalitesi v.b. gibi durumlar ayrıca ek olarak soru işareti.
Görünmeyen malzemelerin (kasanin içi) kalitesi ve ileride silikon aşınmasinin hizli olabileceğini ve bilgisayarin 2 yil sonrasinda performansinda ciddi kayiplar olacağını düşünmekteyim.
Açıkçası biraz şans biraz kumar ve biraz israrla teknik servis değişim yapılarak iyi bir cihaz çıkabilir.
Notebookun standart bir üretimi olmadığı aşikar. Bir şeyler bu notebook ile ilgili pek yerine oturmadı bende açıklası.
Performansta dusme yasamazsin buyuk ihtimalle ama isinmadan kaynakli chipset arizalari alabilirsin. Benim de MSI laptopumun GPU'su bozulmustu aldiktan 2 hafta sonra, aklima uretim kalitesinden baska bir sey gelmiyor bu konuda.

Aslında ben de her ne kadar ilerleyen yıllarda olabilecek bga sorunlarından korksam da ekran çerçevesindeki deformasyon, ileri düzey backlight bleeding ve ips glow sebebiyle iade ettim. Bir de Ankara'daki teknik servisin tutumu hoşuma gitmedi. Cihaz değişimi isteyenlere iade cihaz verme tutumları ve cihaz kusurlarını inkar etmeleri hoş değil. İade cihazın gelmesi de umrumda değil aslında, düzgün bir cihaz olsa dert etmem. 2 kere cihaz değişimi oldu, ikisinde de belki bu sefer normal bir cihaz gelir diye bekledim ama nafile. Bu arada alternatif cihaz önerilerinize açığım.

@JoeBlackk sizin yaşadığınız sorunları 1 hafta sonrasında yaşamaya başladım. benchmarklarda şuan eskiye göre inanılmaz düşük sonuçlar veriyor. ayarlarımda hiç bir değişiklik yok aynı şekilde test ediyorum.
yeni benchmarklarım:

Turbo fan kapalı:

yenisecore.jpg
Turbo fan açık:
new2.jpg

Cpu değerlerim 3000 düştü 3k düşüş? ve eve gelip bilgisayarı açtığımda aldığım benchmark sonucu bu hiç bir ayar değişikliği yeni bir program bir şey yüklemeden aldığım sonuç.​

@JoeBlackk sizin yaşadığınız sorunları 1 hafta sonrasında yaşamaya başladım. benchmarklarda şuan eskiye göre inanılmaz düşük sonuçlar veriyor. ayarlarımda hiç bir değişiklik yok aynı şekilde test ediyorum.
yeni benchmarklarım:

Turbo fan kapalı:

Eki Görüntüle 1211081
Turbo fan açık:
Eki Görüntüle 1211082

Cpu değerlerim 3000 düştü 3k düşüş? ve eve gelip bilgisayarı açtığımda aldığım benchmark sonucu bu hiç bir ayar değişikliği yeni bir program bir şey yüklemeden aldığım sonuç.​

Hocam öncelikle sizden UV yapmistiniz sanirim. Bunu biostan mi yoksa farkli bir uygulamayla mi yaptiniz? Eğer biostan yaptıysanız F9'la biosu varsayılana alıp daha sonra performans modu, vga modu ayarlarını duzenleyin. Farkli bir uygulamayla yaptıysanız ayarları varsa oluşturduğu .ini uzantili dosyayı silin ve programı komple kaldırın. Sonra arama kısmına Cmd yazıp enterleyin ve şu kodu: powercfg -duplicatescheme e9a42b02-d5df-448d-aa00-03f14749eb61 girip enterleyin. Daha sonra denetim masasindaki güç seceneklerinden -eger gozukmuyorsa ek planları göster'e basarak" nihai performans modunu açın. Turbo fana da alarak Cpu-Z üzerinden benchmark ve Cinebench r23 çoklu çekirdek testi yapin. Bunu yaparken de yanda hwinfo açık olsun, core clocks ve core thermal Throttling sekmelerini genişletip tek tek cekirdekleri takip et. Bir de cpu package power kısmına bak ne kadar güç çekiyor. Bütün değerler stabil mi değil mi bakalım.

Hocam öncelikle sizden UV yapmistiniz sanirim. Bunu BIOS'tan mi yoksa farkli bir uygulamayla mi yaptiniz? Eğer BIOS'tan yaptıysanız F9'la BIOS'u varsayılana alıp daha sonra performans modu, VGA modu ayarlarını duzenleyin. Farkli bir uygulamayla yaptıysanız ayarları varsa oluşturduğu .ini uzantili dosyayı silin ve programı komple kaldırın. Sonra arama kısmına CMD yazıp enterleyin ve şu kodu: powercfg -duplicatescheme E9A42B02-D5DF-448D-AA00-03F14749Eb61 girip enterleyin. Daha sonra denetim masasindaki güç seceneklerinden -eger gozukmuyorsa ek planları göster'e basarak" nihai performans modunu açın. Turbo fana da alarak CPU-Z üzerinden benchmark ve Cinebench R23 çoklu çekirdek testi yapin. Bunu yaparken de yanda HWiNFO açık olsun, Core clocks ve Core thermal throttling sekmelerini genişletip tek tek cekirdekleri takip et. Bir de CPU package Power kısmına bak ne kadar güç çekiyor. Bütün değerler stabil mi değil mi bakalım.

Hocam Cinebench r 23 esnasında Turbo fan açıkken işlemci surekli 95 derecede çalışıyor ve thermal throttling oluyor yarın servise götüreceğim sizin bilgisayarınız yük altında kaç derece oluyor ? Bu arada Cinebench skoru 11k küsur geliyor.

Hocam Cinebench r 23 esnasında Turbo fan açıkken işlemci surekli 95 derecede çalışıyor ve thermal throttling oluyor yarın servise götüreceğim sizin bilgisayarınız yük altında kaç derece oluyor ? Bu arada Cinebench skoru 11k küsur geliyor.
O şekilde normal şartlarda 13.500-14.000 civarı almaniz gerek aslında. Teknik servise gidince sonucu paylasirsaniz sevinirim hocam merak ettim açıkçası.

Geri
Yukarı