Monster Tulpar T7 v25.1 nasıldır?

İşlemcimim 5800H ve ekran kartımım 6700M olması dışında problem yok zaten bende dedim Hepsiburada'ya bakmakla hata yaptım dedim yanlış yazıyolarmış. Laptopu GittiGidiyor'dan aldım bu arada.
5 mesaj önce haklısında dedim not düştüm Hepsiburada yanlış yazmış dedim
Özel bir tercih sebebiniz yoksa Mux olmayan, 5800H gibi rakibi 11800H'ye göre oyunlarda düşük performans veren bir cihaza neden böyle bir bütçe ayırdınız?

Uygun hafifligi olsun batarya performansı olsun. Tek sıkıntı bana AMD kendi ekran kartı programı sofware sanki ekran kartı performansını kısıyormuş gibi geliyor bir de bazı arkadaşlar FurMark testinde RTX3060 8K puan alıyormuş dediler ben 6K puan aldım 85W enerji çekiyordu test sırasında ekran kartı 125W normalde rakibi RTX 3070.
Cinebenc R23 testinde 11800hdan 100 puan duşuk alıyor ama daha düşük sıcaklıklarda çalışıyor 80 dercenin üstüne çıkmadı.
Bir de şey var Far Cry 6 kodu hediye idi sözde ama uğraştırıyor MSI mail dönüş yapmıyorlar.

Son düzenleme:
Uygun hafifligi olsun batarya performansı olsun. Tek sıkıntı bana AMD kendi ekran kartı programı sofware sanki ekran kartı performansını kısıyormuş gibi geliyor bir de bazı arkadaşlar FurMark testinde RTX3060 8K puan alıyormuş dediler ben 6K puan aldım 85W enerji çekiyordu test sırasında ekran kartı 125W normalde rakibi RTX 3070.
Cinebenc R23 testinde 11800hdan 100 puan duşuk alıyor ama daha düşük sıcaklıklarda çalışıyor 80 dercenin üstüne çıkmadı.
Bir de şey var Far Cry 6 kodu hediye idi sözde ama uğraştırıyor MSI mail dönüş yapmıyorlar.
Rtx 3060'in 8k aldığını söyleyen bendim ki iki farklı cihazla RTX 3060 130W denedim. Eğer FurMark 85W çekiyorsa cihazdaki hafifliğin ve inceliğin sebebini anlamış oluruz. Zira FurMark son damlasına kadar sömürür kartı. 5800H oyunlarda baya bir geride ve ısınıyor. Şayet isinmiyirsa 45W dolaylarında çalışıyordur ki 80w'lik 11800h ile aralarında baya bir fark oluyor. 6700M testlerde bazi oyunlarda önde bazi oyunlarda geride 3060'tan. İşin içine DLSS girince de 3060 fark atıyor. Bir dr tabi yazılım ve sürücü desteği girince işin içine Nvidia öne geçiyor. Belki saf kart gücü olarak 6700M öndedir ama yazılım işin içine girince Amd beceremiyor.

Düzeltme: Yeni bir güncelleme gelmiş Radeon sofware şimdi güncelledim ve FurMark testi yaptım 7300 puan aldım ve ekran kartı 100W da çalıştı.
RTX 3060'in 8K aldığını söyleyen bendim ki iki farklı cihazla RTX 3060 130W denedim. Eğer FurMark 85W çekiyorsa cihazdaki hafifliğin ve inceliğin sebebini anlamış oluruz. Zira FurMark son damlasına kadar sömürür kartı. 5800H oyunlarda bayağı bir geride ve ısınıyor. Şayet isinmiyirsa 45W dolaylarında çalışıyordur ki 80W'lik 11800h ile aralarında bayağı bir fark oluyor. 6700M testlerde bazi oyunlarda önde bazi oyunlarda geride 3060'tan. İşin içine DLSS girince de 3060 fark atıyor. Bir dr tabii yazılım ve sürücü desteği girince işin içine NVIDIA öne geçiyor. Belki saf kart gücü olarak 6700M öndedir ama yazılım işin içine girince AMD beceremiyor.

Bu arada laptopun aynı model numaralı YouTube videoları var ekran kartı 125W oldugu söylüyor ve laptop RTX 3070 ile kıyaslanıyor.
Yarın bu konu hakkında MSI teknik servisi arayacağım bir bilgi alırsam yazarım buraya.

En çok benchmark yapan kişilerden biri olarak söylemeliyim ki aletin benchmarkları işlemci ve gpu kendi serisindekilerle aynı çıkıyor. ısı değerli aynı şekilde düşük. gpu ısı değerleri inanılmaz düşük önceki sayfalarda yaptığım testleri görebilirsiniz. sadece bir kere cpudan düşük test sonucu aldım @JoeBlackk nin söylediği ayarları ve cmd komutundaki ayarı değiştirerek yeniden eski haline döndü. pil tam dolu olmadığı için veya ayarlardan bir düşüş oldu muhtemelen. anlık thermal thorttle oluyor saniyelik fakat UV ile düşürülebilir.
model ile alakalı benimde çok kafamda soru vardı iade etmeyi düşünüyordum. fakat bugüne kadar kullandığım markalara bakınca ve o markaların yorumlarına illa bir sorun çıkıyor. En tepe modelinden en düşük modeline illa sorun çıkan cihazlar ve kullanıcı şikayetleri oluyor.
20bin tl verip omen almayacaksanız bütçeniz bu aralıkta ise tulpar iyi bir alet.
Monster markası alınca laptop sorun çıkarır servise giderse en azından muhatabınız oluyor. yazıcıoğlunda bilgisayarcı aramazsınız.
dolar yükselirken ve 5 bin tl daha verip üst model almayacağım için monster ile yoluma devam edeceğim.
modelin kronik sorunu ışık sızması, ölü piksel ve ips glowing. Bende ışık sızması mevcut fakat kabullendim çünkü glowing ve ölü piksel yok tam ekran kullandığım oyunlarda en altta ufak bir kısım sızıyor. kampanyadan güzel bir monitor ayarlayıp onunla kullanıyorum evde büyük ekran artı 17" ekran ile çiftleyerek daha bir ofis + oyun kullanımı sunuyor.
ayarlanabilir yükseklikli bir notebook soğutucu siparişi verdim onunla beraber bir setup kurup evde bu şekilde kullanacağım.
ayrıca ofise götürüp getiriyorum evet cihaz ağır fakat araçla veya servisle ulaşımınız varsa cantası ile taşımak kolay.
yani diyeceğim elektronik işi şans. fakat en azından beğenmezseniz paranızı geri alabilirsiniz. bir çok firma bunu yapmaz.

ek olarak backlight bleeding çoğu ips ekranda mevcut hatta hiç yok dediğiniz ekranda bile tamamen karanlık bir ortamda dikkatlice bakarsanız ufak ufak görürsünüz. teknolojiden kaynaklı bir durum. fakat eğer çok fazla rahatsız edecekse sizi panel ve cihaz değişimini monster yapıyor, hp dell asus msi gibi markalar bunu size sağlamayabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı