Monster Tulpar T7 v25.1 nasıldır?

Hocalarım merhabalar, dün akşam V25.1 siparişi verdim. Buradaki sorunları okuyunca içimde kuşku kaldı, laptop gelince hangi testleri yapmam lazım ve nereleri kontrol etmem lazım ? (Bazılarının heatsink demirleri yamuk çıkmış, bazılarında panel kayması ve ışık sızması varmış.)
Bu sıkıntılar çıkarsa anında değişim kabul ediyorlar mı ? (Bu sene sınav senem olduğundan fazla uğraşmak istemiyorum açıkçası...)

Hocalarım merhabalar, dün akşam V25.1 siparişi verdim. Buradaki sorunları okuyunca içimde kuşku kaldı, laptop gelince hangi testleri yapmam lazım ve nereleri kontrol etmem lazım ? (Bazılarının heatsink demirleri yamuk çıkmış, bazılarında panel kayması ve ışık sızması varmış.)
Bu sıkıntılar çıkarsa anında değişim kabul ediyorlar mı ? (Bu sene sınav senem olduğundan fazla uğraşmak istemiyorum açıkçası...)
Notebook kutusundan çıkarana kadar sıralamayı şu şekilde yapabilirsiniz;
Önce fiziksel kontrol: kasada çizik kırık eziklik kozmetik bir hasar var mı, panel çerçevesi v.b. yazdığınız unsurlara bakabilirsiniz fan çıkışları gibi
Win11 veya Win10 hangisini kullanacaksanız kurulumdan sonra İntel Driver Asistant indirilip sürücülerin son versiyonlarını kurun.
Nvidia'nın sitesinden güncel RTX3060 Mobile sürücüsünü kurun.
Monsterin sitesinden ses kartını kurun.
Feature Manageri USBden veya siteden kurabilirsiniz, steelseries yazılımını klavye için gene usbden kurabilirsiniz.
Monitor test | Arno Welzel adresinden tam ekran ile açarak ips glow ips screen bleed ve ölü piksel testlerini yapın.
Bu aşamadan sonra benchmark testlerine geçebilirsiniz.
Benchmark için öncelikle Biostan Mux'u açın ve Performans Moduna alın. Windows ve Feature Managerden performans modunu açın.
dmark timespy GPU ve CPU skorları için r23 cpu single ve multi core benchmark skorları için ve fumark gpu skorları için test ederek değerlerinizin normal aralıkta olup olmadığını kontrol edin. İsterseniz bu testler sırasında HWINFO ile ısı değerlerini ve thermal thorttle'a girip girmediğini kontrol edebilirsiniz.

IPS screen bleed yani ışık sızması yüzde 50 parlaklıkta yarı loş ve direk ekrana ışık gelmeyen bir alanda bakın. 0 olacak diye bir durum yok eğer parlaklığı 100 yaparsanız illa görürsünüz bu yaygındır IPS karakteristiğidir çok yüksek rahatsız edici değilse benim için okey.
IPS glow daha rahatsız edici bir sorun bence bakış açınıza göre parlaklık artıyor ışık patlamaları oluyorsa bu ips glowdur.

Bende kabul edilebilir backlight bleeding var. Ayrı kullandığım monitörde de çıktı biraz fakat dediğim gibi bakış açım ortam aydınlatmam parlaklık değerim ile bir sorun teşkil etmiyor benim için.

Backlight bleeding büyük ekranlı televizyonlarda çok can sıkıcı AMA yakın görüş açılı ve tam ekran şeklinde kullandığım cihazlarda çoğu zaman fark etmediğim için kabul edilebilir bir durum. Tüm dünyada bu böyle ışık sızması yok ise şanslısınız, varsa ve çok değilse bu olağan bir durum.

O şekilde normal şartlarda 13.500-14.000 civarı almaniz gerek aslında. Teknik servise gidince sonucu paylasirsaniz sevinirim hocam merak ettim açıkçası.

Teknik servise götürdüm benchmark testi yaptıklarını, sonuçların normal olduğunu, bunun bir performans cihazi olduğunu, bu sıcaklıkların problem olmadığını söylediler ve bilgisayarı hiçbir şey yapmadan geri verdiler ben de oradan ayrılmadan tekrardan test ettim yine 11k civari bir sonuç aldım servis elemanını çağırdım 4500MHz'den 3200'lere kadar düştüğünü, test esnasında sürekli thermal throttling olduğunu söyledim. Eleman bunun normal olduğunu nasıl bir insan yokuş çıkarken yorulup yavasliyorsa işlemcide de aynısı olduğunu söyledi 😁. (daha sonra mağazadaki teşhir ürünüyle test yaptım 12600 civari skor aldi en fazla da 3800MHz'e düştü.)Hem GP76 hem T7 v25.1 incelemelerine çokça baktığımı oyun oynarken Max 80 civarı sıcaklıklara ulaşması gerekirken benimkinin BF1'de 91e kadar çıktığını bunun sebebinin ne olduğunu sorunca böyle farkların yeni ürünlerde olabileceğini 1 2 ay sonra herkeste sıcaklığın 90 derecelerde olacağını söyledi 😁. Aynı ürünle aynı şartlarda Cinebench 23'te 14K görenlerin olduğunu söyleyince de onlar RAM ekletmiştir ya da farklı yükseltmeler yapmıştır dedi. Öyle olmadığını tamamen aynı ayarlarla test yaptığımızı söyledim bu sefer yine gereksiz örnekler verdi. Kısacası sonuca varmayan bir konusma geçti aramızda. En sonunda değişim yapilabilir mi diye sordum. Değişim için ciddi bir sıkıntı olması gerektiğini söyledi başka ürünle de aynı durumu yaşayacaksınız çünkü ortada bir sorun yok, sorun olması için PC'nin kapanması, ekranda ölü piksel, ışık sıkıntısı vs olması gerektiğini söyledi. Eğer böyle bir sıkıntı olursa 6 ay içinde değiştiriyorlarmış. Testlerdeki bu farkın Windows kurulumundan vs... De kaynaklanabileceğini söyledi ben de format atıp sorunsuz bir Windows sürümüyle deneyeceğimi eğer yine benzer sonuçlar alırsam pazartesi tekrar gelip değişimde ısrarcı olacağımı söyledim. Bu arada konuşma esnasında pc boştayken ve turbo fan aktifken servis elemanı elini hava çıkışına getirip zaten 90 derece olsa şu an elim yanardı gayet serin üflüyor dedi 😁 Ben de bilgisayarin boşta olduğunu,30 40 derecede çalıştığını söyledim. Yine konuyu değiştirdi.

Sonuç olarak teknik servisteki eleman pcnin herşeyinin normal olduğunu sıkıntının forumda benden daha iyi sonuç alan insanlarda olduğunu ve benchmark testlerinin gerçeği yansıtmadığını söyledi.😁

Teknik servise götürdüm benchmark testi yaptıklarını, sonuçların normal olduğunu, bunun bir performans cihazi olduğunu, bu sıcaklıkların problem olmadığını söylediler ve bilgisayarı hiçbir şey yapmadan geri verdiler ben de oradan ayrılmadan tekrardan test ettim yine 11k civari bir sonuç aldım servis elemanını çağırdım 4500MHz'den 3200'lere kadar düştüğünü, test esnasında sürekli thermal throttling olduğunu söyledim. Eleman bunun normal olduğunu nasıl bir insan yokuş çıkarken yorulup yavasliyorsa işlemcide de aynısı olduğunu söyledi 😁. (daha sonra mağazadaki teşhir ürünüyle test yaptım 12600 civari skor aldi en fazla da 3800MHz'e düştü.)Hem GP76 hem T7 v25.1 incelemelerine çokça baktığımı oyun oynarken Max 80 civarı sıcaklıklara ulaşması gerekirken benimkinin BF1'de 91e kadar çıktığını bunun sebebinin ne olduğunu sorunca böyle farkların yeni ürünlerde olabileceğini 1 2 ay sonra herkeste sıcaklığın 90 derecelerde olacağını söyledi 😁. Aynı ürünle aynı şartlarda Cinebench 23'te 14K görenlerin olduğunu söyleyince de onlar RAM ekletmiştir ya da farklı yükseltmeler yapmıştır dedi. Öyle olmadığını tamamen aynı ayarlarla test yaptığımızı söyledim bu sefer yine gereksiz örnekler verdi. Kısacası sonuca varmayan bir konusma geçti aramızda. En sonunda değişim yapilabilir mi diye sordum. Değişim için ciddi bir sıkıntı olması gerektiğini söyledi başka ürünle de aynı durumu yaşayacaksınız çünkü ortada bir sorun yok, sorun olması için PC'nin kapanması, ekranda ölü piksel, ışık sıkıntısı vs olması gerektiğini söyledi. Eğer böyle bir sıkıntı olursa 6 ay içinde değiştiriyorlarmış. Testlerdeki bu farkın Windows kurulumundan vs... De kaynaklanabileceğini söyledi ben de format atıp sorunsuz bir Windows sürümüyle deneyeceğimi eğer yine benzer sonuçlar alırsam pazartesi tekrar gelip değişimde ısrarcı olacağımı söyledim. Bu arada konuşma esnasında pc boştayken ve turbo fan aktifken servis elemanı elini hava çıkışına getirip zaten 90 derece olsa şu an elim yanardı gayet serin üflüyor dedi 😁 Ben de bilgisayarin boşta olduğunu,30 40 derecede çalıştığını söyledim. Yine konuyu değiştirdi.

Sonuç olarak teknik servisteki eleman pcnin herşeyinin normal olduğunu sıkıntının forumda benden daha iyi sonuç alan insanlarda olduğunu ve benchmark testlerinin gerçeği yansıtmadığını söyledi.😁
Servis elemanlari cok cahil olabiliyor.

En çok benchmark yapan kişilerden biri olarak söylemeliyim ki aletin benchmarkları işlemci ve gpu kendi serisindekilerle aynı çıkıyor. ısı değerli aynı şekilde düşük. gpu ısı değerleri inanılmaz düşük önceki sayfalarda yaptığım testleri görebilirsiniz. sadece bir kere cpudan düşük test sonucu aldım @JoeBlackk nin söylediği ayarları ve cmd komutundaki ayarı değiştirerek yeniden eski haline döndü. pil tam dolu olmadığı için veya ayarlardan bir düşüş oldu muhtemelen. anlık thermal thorttle oluyor saniyelik fakat UV ile düşürülebilir.
model ile alakalı benimde çok kafamda soru vardı iade etmeyi düşünüyordum. fakat bugüne kadar kullandığım markalara bakınca ve o markaların yorumlarına illa bir sorun çıkıyor. En tepe modelinden en düşük modeline illa sorun çıkan cihazlar ve kullanıcı şikayetleri oluyor.
20bin tl verip omen almayacaksanız bütçeniz bu aralıkta ise tulpar iyi bir alet.
Monster markası alınca laptop sorun çıkarır servise giderse en azından muhatabınız oluyor. yazıcıoğlunda bilgisayarcı aramazsınız.
dolar yükselirken ve 5 bin tl daha verip üst model almayacağım için monster ile yoluma devam edeceğim.
modelin kronik sorunu ışık sızması, ölü piksel ve ips glowing. Bende ışık sızması mevcut fakat kabullendim çünkü glowing ve ölü piksel yok tam ekran kullandığım oyunlarda en altta ufak bir kısım sızıyor. kampanyadan güzel bir monitor ayarlayıp onunla kullanıyorum evde büyük ekran artı 17" ekran ile çiftleyerek daha bir ofis + oyun kullanımı sunuyor.
ayarlanabilir yükseklikli bir notebook soğutucu siparişi verdim onunla beraber bir setup kurup evde bu şekilde kullanacağım.
ayrıca ofise götürüp getiriyorum evet cihaz ağır fakat araçla veya servisle ulaşımınız varsa cantası ile taşımak kolay.
yani diyeceğim elektronik işi şans. fakat en azından beğenmezseniz paranızı geri alabilirsiniz. bir çok firma bunu yapmaz.

ek olarak backlight bleeding çoğu ips ekranda mevcut hatta hiç yok dediğiniz ekranda bile tamamen karanlık bir ortamda dikkatlice bakarsanız ufak ufak görürsünüz. teknolojiden kaynaklı bir durum. fakat eğer çok fazla rahatsız edecekse sizi panel ve cihaz değişimini monster yapıyor, hp dell asus msi gibi markalar bunu size sağlamayabilir.
Hocam rica etsem CPU-Z üzerinden turbo fanla benchmark yapıp sonucunu paylaşabilir misin?

Hocam rica etsem CPU-Z üzerinden turbo fanla benchmark yapıp sonucunu paylaşabilir misin?
Referans değerlerinin içinde CPUZ ile yaptığım benchmarklarda. Sizde nasıl hocam? Ayrıca core 3 anlık thermal throttle yapıyor turbo fansız. yüklediğim sonuçlar turbo fanlı. turbo fan kullanırken nadiren anlık thermal throttle oluyor.

Dosya Ekleri

• cpuidz.jpg
    cpuidz.jpg
    83,4 KB · Görüntüleme: 63
Referans değerlerinin içinde CPUZ ile yaptığım benchmarklarda. Sizde nasıl hocam? Ayrıca core 3 anlık thermal throttle yapıyor turbo fansız. yüklediğim sonuçlar turbo fanlı. turbo fan kullanırken nadiren anlık thermal throttle oluyor.
Hocam bende tek çekirdekte 613 gördüm en fazla çoklu da 5780'e kadar gördüm. Ama tabi sürekli böyle değil bazen biraz daha düşük de çıkıyor. Sebebini anlamadığım bir biçimde testten teste kullanicilar arasinda puan farki oluyor.herhalde normaldir diyorum ben de artik. Zira cihazın nazar değmesin herhangi bir problemi yok ve göndermek istemiyorum aslında. Bu puan da bana normal geliyor genel testlere bakınca. Fifa21'de 5800H(ROG 5800H +RTX 3060) ile 2K'da 190 FPS alıyordum maksimum, ortalama 185 bu cihazla 240'a kadar çıkıyor ve ortalama 235 FPS alıyorum. Yani performans problemi de yok. Anlık Thottle bende de oluyordu ama UV ile artı olmuyor diyebilirim.

Hocam bende tek çekirdekte 613 gördüm en fazla çoklu da 5780'e kadar gördüm. Ama tabi sürekli böyle değil bazen biraz daha düşük de çıkıyor. Sebebini anlamadığım bir biçimde testten teste kullanicilar arasinda puan farki oluyor.herhalde normaldir diyorum ben de artik. Zira cihazın nazar değmesin herhangi bir problemi yok ve göndermek istemiyorum aslında. Bu puan da bana normal geliyor genel testlere bakınca. Fifa21'de 5800H(ROG 5800H +RTX 3060) ile 2K'da 190 FPS alıyordum maksimum, ortalama 185 bu cihazla 240'a kadar çıkıyor ve ortalama 235 FPS alıyorum. Yani performans problemi de yok. Anlık Thottle bende de oluyordu ama UV ile artı olmuyor diyebilirim.
Kaç volt indirdiniz undervolt yaparken?

Geri
Yukarı