Monster Tulpar T7 vs MSI Alpha 17

ulgoizreT

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar. Birkaç gündür çok sıkı araştırma içindeyim. Bu laptopu oyun, yazılım ve video edit için kullanacağım, yani genel olarak güçlü bir bilgisayar gerekiyor. Kullanım ömrü benim için çok önemli. Yani ilk gün aldığım performansı 3-4 yıl sonra kaybetmek istemiyorum, beni uzun yıllar götürsün istiyorum. İlk başlarda Monster'a kullanıcı yorumlarından dolayı çok soğuk bakıyordum kullanım ömrünün kısa olduğunu söylüyorlardı, birinin touchpadi çıkık gelmiş ölü piksel sorunu ısınma sorunu vs. vs. çok fazla kötü yorum vardı. Ben de MSI, ASUS, LENOVO gibi evrensel markalara yöneldim ve uzun elemeler sonucunda sona

MSI Alpha 17 B5EEK-018XTR kaldı.​

Ama Monster sunduğu fırsatlarla çok cezbedici duruyor. Tulpar T7 V20.4'ün sistem içeriği çok dolgun, yanında çanta hediyesi, ömür boyu bakım vesaire avantajları var. Ama uzun ömürlü değilse, sürekli servise yollamak zorunda kalacaksam bir anlamı yok.

Yani size sorum şu:

Şu linkteki Intel'li Monster'ı mı:

Yoksa bu linkteki Ryzen'li MSI'ı mı almalıyım?

Burada da direkt kıyaslamayı görebilirsiniz:

Ya da bu fiyat bandında bir öneriniz varsa önerilerinize çok açığım, teşekkürler...

Monster'in genelde kötü yorumlari Clevo kasaları üzerine oluyor hocam,20.4 tongfang kasa ve genel kronik bir sorunu yok, sogutmasi güzel. Alpha'daki 6600M Max Q 3060'a eşit iken 20.4 130W 3060, daha güçlü işlemci MUX Switch ve daha iyi soğutma barındırıyor. Alpha'nin artısı ise pil ömrü.

Monster'im tüm şikayetleri Clevo kasa Abra serilerine aittir. Tulpar serisi son 3 yıldır sorunsuz cihazlarla geliyor ve gönül rahatlığı ile alıpmin 4 yıl güncel oyunları rahatlıkla oynayabilirsiniz.

1.5 sene T7 20.3 kullandıktan sonra son 2 aydır T7 20.4 kullanıyorum cihaz gerçekten çok performanslı ve soğuk çalışıyor. AAA oyunlarda dahi 85 dereceleri zor görüyorum CPU da.

Monster'im tüm şikayetleri Clevo kasa Abra serilerine aittir. Tulpar serisi son 3 yıldır sorunsuz cihazlarla geliyor ve gönül rahatlığı ile alıpmin 4 yıl güncel oyunları rahatlıkla oynayabilirsiniz.

1.5 sene T7 20.3 kullandıktan sonra son 2 aydır T7 20.4 kullanıyorum cihaz gerçekten çok performanslı ve soğuk çalışıyor. AAA oyunlarda dahi 85 dereceleri zor görüyorum CPU da.
Şu linkteki mesajı okumanızı rica ediyorum: Monster Tulpar T7 mi MSI Alpha 17 mi?

Eminim Monster iyi performans veriyordur ama ben alacak olsam arkadaşın attığı HP'yi alırdım. Elit duruyor cihaz, freesync var. MSI ve Monster modellerin kasalarını görünüş olarak çok beğenmiyorum şahsi düşüncem. Eğer ısınma sorunu gibi herhangi bir sorunu yoksa HP gayet iyi bir seçenek.

Hiç biri alınmaz, bu attığım laptop hepsini tokatlar. MSI içindeki GPU W değeri düşük HP de en yüksek TDP'ye sahip GPU var. HP OMEN Laptop 16-C0053NT AMD Ryzen 7 5800H 16GB RAM 512GB SSD 8GB AMD Radeon RX 6600M 16.1 inç FHD 144Hz Win11 Gri 68P69EA - HP Store Türkiye
Edit: Monster sakın almayın kasa ve malzeme kalitesi tam bir çöptür 2 yıl sonra anakart'ı elinize alırsınız hiç bulaşmayın bile.
Hocam Alpha 17'deki renk gamı oranları %72 NTSC iken Omen'deki oran %45 NTSC. Bu dikkate alınması gereken bir faktör mü? Ve sistemlerin W değerini nereden öğreniyorsunuz? Ne MSI'ın sitesinde ne de HP'nin sitesinde bu bilgi bulunmuyor. Bir de Monster'ın kasa problemleri Abra serisindeki Clevo kasalarında olduğunu, Tulpar serisinde Tongfang kasa kullanıldığı için bu problemlerin olmadığı söyleniyor. Son olarak Monster'ın W değeri 130W bu çok iyi bir değer değil mi sizce?

Eminim Monster iyi performans veriyordur ama ben alacak olsam arkadaşın attığı HP'yi alırdım. Elit duruyor cihaz, freesync var. MSI ve Monster modellerin kasalarını görünüş olarak çok beğenmiyorum şahsi düşüncem. Eğer ısınma sorunu gibi herhangi bir sorunu yoksa HP gayet iyi bir seçenek.
Görünüşe son planda önem veriyorum. Dediğim gibi en önem verdiğim faktör uzun ömürlü olması. Sizce HP mi MSI mı daha uzun süre yaşar?

Hiç biri alınmaz, bu attığım laptop hepsini tokatlar. MSI içindeki GPU W değeri düşük HP de en yüksek TDP'ye sahip GPU var. HP OMEN Laptop 16-C0053NT AMD Ryzen 7 5800H 16GB RAM 512GB SSD 8GB AMD Radeon RX 6600M 16.1 inç FHD 144Hz Win11 Gri 68P69EA - HP Store Türkiye
Edit: Monster sakın almayın kasa ve malzeme kalitesi tam bir çöptür 2 yıl sonra anakart'ı elinize alırsınız hiç bulaşmayın bile.
Hocam

Son düzenleme:
Hocam Alpha 17'deki renk gamı oranları %72 NTSC iken Omen'deki oran %45 NTSC. Bu dikkate alınması gereken bir faktör mü?
Evet aslında önemli bir faktör ve HP'de baya düşükmüş bu kadar düşük olduğunu bilmiyordum. Renk doğruluğu olarak geçiyor filmler falan pek zevk vermez bu ekran ile.

Bir de Monster'ın kasa problemleri Abra serisindeki Clevo kasalarında olduğunu, Tulpar serisinde Tongfang kasa kullanıldığı için bu problemlerin olmadığı söyleniyor. Son olarak Monster'ın W değeri 130W bu çok iyi bir değer değil mi sizce?
130W en yüksek performans veren GPU kullanıyorlar o yandan iyi ama HP'de olan GPU ile hemen hemen aynı performansı verecek. Ben Monster'ın hiç bir laptopuna sıcak bakmıyorum artık çok sıkıntılı bir marka fiyatına göre abuk subuk hatalar ve arızalar verdiği için diğer markaları tercih ederim benim için performans ne kadar önemliyse kalite de o kadar önemli.

Şu linkteki mesajı okumanızı rica ediyorum: Monster Tulpar T7 mi MSI Alpha 17 mi?

Konuyu paylaşma nedenin bahsi geçen "Tulpar T7 V16.1.2" içinse o cihaz 2018 çıkışlı ve Abra serilerinde kullanılan Clevo kasaya sahip bir Tulpar serisi. Yani kullanıcının memnun olmaması çok normal Clevo kasa olduğu için. Benim anlatmak istediğim son 3 yılda çıkan tongfang kasalı Tulpar serileri. Bu cihazlarda hiçbir problem yaşanmıyor.

Geri
Yukarı