Monster V24.1 %10 iGPU kullanımı

CutNSlice

Hectopat
V24.1 kullanıyorum oyunda Intel'in dahili grafik kartı %10-%17 arasında kullanılıyor bu normal midir? Bana hibrit kullanıyor gibi geldi. Değilse bunu nasıl düzeltirim? BIOS'ta dGPU açma gibi bir ayarım yok maalesef.

Bildiğim kadarıyla masaüstünde ve güç gerekmeyen işlemlerde otomatik Intel GPU kullanılır, gerektiği zaman harici GPU kullanılır. Nvidia denetim masasından işlem tepsisi göster seçeneğini aktive ederek gerekli yerlerde kullanılıyor mu diye bakabilirsiniz. Bence değerler normal.

V24.1 kullanıyorum oyunda Intel'in dahili grafik kartı %10-%17 arasında kullanılıyor bu normal midir? Bana hibrit kullanıyor gibi geldi. Değilse bunu nasıl düzeltirim? BIOS'ta dGPU açma gibi bir ayarım yok maalesef.
Harici ekran kartını kullanıyor mu ? Benim bilgisayarım da genelde bu yüzdelerde kullanıyor.

Harici ekran kartını kullanıyor mu? Benim bilgisayarım da genelde bu yüzdelerde kullanıyor.

Dahiliyi kullansa oyun açıkken %10 kullanım olmaz.Harici kullanılırken dahili de %10 kullanılıyor diyor.Siz oyun açıkken tek GPU'yu izliyorsanız ve değer düşükse harici yerine dahiliyi görüntülüyorsunuzdur.Ayarlardan diğer GPU'yu izleyin %99 kullanımda olduğunu görürsünüz.

Dahiliyi kullansa oyun açıkken %10 kullanım olmaz.Harici kullanılırken dahili de %10 kullanılıyor diyor.Siz oyun açıkken tek GPU'yu izliyorsanız ve değer düşükse harici yerine dahiliyi görüntülüyorsunuzdur.Ayarlardan diğer GPU'yu izleyin %99 kullanımda olduğunu görürsünüz.
Evet bunu demek istemiştim. Harici Kullanımı yüksek olsa bile dahili kullanıyor belirli bir miktar. Sorun olarak algılamamıştım ben bunu.

Değişken yüzdelerde dgpu yüksek yüzdede kullanıyor lakin işkillendiğim nokta intelin GPU'sunu da kullanmasaydı. Galiba windows masaüstüne geçmek için aktif olarak tutuyor onu. Oyun yoksa kullanmıyor anladığım kadarıyla.

Evet bunu demek istemiştim. Harici kullanımı yüksek olsa bile dahili kullanıyor belirli bir miktar. Sorun olarak algılamamıştım ben bunu.

Bu bir sorun mu bende bilmiyorum, oyun haricide açık olmasına rağmen bende de kullanım var genellikle %9-15 arası seyrediyor.
Değişken yüzdelerde dGPU yüksek yüzdede kullanıyor lakin işkillendiğim nokta Intel'in GPU'sunu da kullanmasaydı. Galiba Windows masaüstüne geçmek için aktif olarak tutuyor onu. Oyun yoksa kullanmıyor anladığım kadarıyla.

Detaylıca incelemedim hiç. Yarın masaüstündeyken ve oyundayken dahilinin %kaç kullanıldığına bakar yazarım. Benim şahsi fikrim ilk mesajda belirttiğim gibi masaüstünü hazırda tutmak icin kullanıyor. Konu hakkında detaylı bilgi sahibi olan varsa aydınlatır bizi. Bunun bir sorun olduğunu düşünmüyorum kullanim oranı çok degil ve hepimiz aynı sorunu yaşıyor olamayız. Medal of Honor'da %12 civarlarında görmüştüm CoD MW de daha yüksekti sanırım 20 civarlarında yarın detaylı bakıp size bilgi vereceğim.Sizde birden fazla oyunda test edersiniz değerleri burada paylaşırız.

Son düzenleme:
Değişken yüzdelerde dgpu yüksek yüzdede kullanıyor lakin işkillendiğim nokta intelin GPU'sunu da kullanmasaydı. Galiba windows masaüstüne geçmek için aktif olarak tutuyor onu. Oyun yoksa kullanmıyor anladığım kadarıyla.

Laptoplarda bu durum normal bildiğim kadarıyla. Hatta bu durum harici ekran kartından tam performans alamamaya sebep olduğu için bazı modellerde MUX switch diye bir şey var ve sadece harici ekran kartını kullanmanı sağlıyor ve bu şekilde harici ekran kartından tam performans alınıyor. MUX switch olmayan laptoplarda ise harici ekran kartından tam performans almak isteyenler harici bir monitöre bağlıyor, bu şekilde sadece harici ekran kartı çalışıyor bildiğim kadarıyla.

Laptoplarda bu durum normal bildiğim kadarıyla. Hatta bu durum harici ekran kartından tam performans alamamaya sebep olduğu için bazı modellerde MUX Switch diye bir şey var ve sadece harici ekran kartını kullanmanı sağlıyor ve bu şekilde harici ekran kartından tam performans alınıyor. MUX Switch olmayan laptoplarda ise harici ekran kartından tam performans almak isteyenler harici bir monitöre bağlıyor, bu şekilde sadece harici ekran kartı çalışıyor bildiğim kadarıyla.

Biraz araştırdım anladıklarımı özetliyorum; notebooklarda oyunu haricindende açsak görüntü dahili üzerinden geliyor bu da kullanıma sebep oluyor ‘'monitöre yansıyan görüntü dahili üzerinden yansıtılıyor”.bu da dahili GPU CPU'ya bağlı olduğundan hem CPU'nun performansından çalıyor hem de görüntü direk GPU'dan monitöre gelmediği için FPS kaybı yaşıyoruz. MUX eklenen yeni notebooklarda görüntü direk harici üzerinden geliyor ve PC dahiliyi kullanmak zorunda kalmıyor bu yüzden hem CPU daha rahat çalışıyor hem de GPU'dan tam performans alıyoruz. Bu da %25 oranında FPS farkı yaratıyor. Bu kaybettiğimiz FPS'yi notebooka harici monitör takarak alabiliyormuşuz. Sonuç olarak dahilinin çalışması normal, notebooka harici ekran takarsak 100 FPS aldığımız oyun 125 FPS civarında olur.

Geri
Yukarı