Mort kitabı

Esperoja

Kilopat
Makaleler
34
Yer
İstanbul
Terry Pratchett
Mort

Kitap ve evren hakkında bilgiler;
Bahsedeceğim kitap Büyük A'tuin isimli dev kaplumbağanın sırtındaki dört filin üzerinde dengede duran yassı bir disk olan kurgusal Diskdünya'da geçiyor. 41 adet Diskdünya romanı basılmıştır. Günümüzde Delidolu yayınları tarafından basılmaktadır. Çevirileri devam etmekte, gün geçtikçe kalan eserleri de dilimize çevrilmektedir.

Öncelikle kitap, birçok kitapta gördüğümüz ölüm karakterin en canlı ve mizahi tasvirlerinden birini barındırıyor. Bu kitapta ölüm karakterini her ne kadar çok fazla görmüyor olsak dahi arada bir gelerek komik ve eğlenceli dokunuşlar yapıyor.

Kitap Mort isimli karakterimizin babasının kendisini çırak olarak bir ustaya verme arayışı ile başlıyor. Hayatın tadını çıkarmak için çırak olarak Mort'u seçen Ölüm'ün ve Mort'un yaşadıklarını görmekteyiz. Bu olaylar silsilesi mizah, heyecan, macera unsurları ile süslenerek okuyucuya anlatılıyor.

Yazarın mizah yönü ağır basıyor olsa dahi bu kitapta ben daha çok macera öğeleri gördüm. Elbette okurken suratınıza gülümsemeler, bazen kahkahalar kondurabilecek bir kitaptır. Çok güzel bir fantastik dünya oluşturmuştur yazar, okurken evren hakkında bu neden böyle diye düşünmemeniz gerektiğini de belirteyim :)

Kitabı kafa dağıtmak için, canınız sıkıldığında veya ağır eserler okuduktan sonra eğlenceli bir dünyaya giriş yapmak için okuyabilirsiniz. Şahsen Terry Pratchett'in kitaplarını okuma listemde ağır eserlerden sonra kafa dağıtmak için kullanıyorum.

Seride herhangi bir kitaptan başlamanız pek sorun yaratmayacak olsa dahi kitaplar alt serilere ayrılmaktadır. Mort, bu alt serilerden biri olan Ölüm Romanları serisinin ilk kitabıdır. Mort kitabından hoşlananlar aşağıdaki kitaplardan hikayeyi okumaya devam edebilir. Bir kitabı okudum diğerini okumadım eksikliği hissetmezsiniz, gülüp eğleneceğiniz bir seri. 5 kitabı da okumanıza gerek yok, ancak hikayeyi beğendiyseniz devam ettirmenizi öneririm.
  1. Mort
  2. Tırpanlı Adam
  3. Ruh Müziği
  4. Domuzbaba
  5. Zaman Hırsızı

Yeni konular

Geri
Yukarı