Motor ehliyeti almak mantıklı mı?

Yer
İstanbul
Arkadaşlar öncelikle hepinize iyi günler dilerim. Ben 2024 yılında 18 yaşıma gireceğim malum her sene zamlanıyor ehliyet bu senede 20 bin TL'yi aşacağı söyleniyor aklımda 2 tane soru var bunları cevaplarsanız çok sevinirim.

1: Hayatımda sadece 1 kere bisiklete bindim ve fazla kullanamadım bazı arkadaşlarım bisiklet kullanamazsan motor da kullanamazsın dedi bu doğru mu? Motor bilgim pek fazla yok hayatımda sadece 1 kere motora bindim onda da sürmedim zaten.

2: Şimdi motor ehliyeti alsam zamsız fiyattan alacağım malum her sene zam geliyor 20 bin TL aşacakmış. Bu fiyatı vermek pek içime sinmiyor normal olarak alacağım motor ehliyetini 18 yaşımda arabaya çevirebilir miyim? Birkaç arkadaşıma sordum şimdi al 18 yaşına geldiğinde direksiyon sınavına girer araba içinde sorunu çözersin dedi bu doğru mu? Şimdiden teşekkür ederim.

Arkadaşlar öncelikle hepinize iyi günler dilerim. Ben 2024 yılında 18 yaşıma gireceğim malum her sene zamlanıyor ehliyet bu senede 20 bin TL'yi aşacağı söyleniyor aklımda 2 tane soru var bunları cevaplarsanız çok sevinirim.

1: Hayatımda sadece 1 kere bisiklete bindim ve fazla kullanamadım bazı arkadaşlarım bisiklet kullanamazsan motor da kullanamazsın dedi bu doğru mu? Motor bilgim pek fazla yok hayatımda sadece 1 kere motora bindim onda da sürmedim zaten.

2: Şimdi motor ehliyeti alsam zamsız fiyattan alacağım malum her sene zam geliyor 20 bin TL aşacakmış. Bu fiyatı vermek pek içime sinmiyor normal olarak alacağım motor ehliyetini 18 yaşımda arabaya çevirebilir miyim? Birkaç arkadaşıma sordum şimdi al 18 yaşına geldiğinde direksiyon sınavına girer araba içinde sorunu çözersin dedi bu doğru mu? Şimdiden teşekkür ederim.
Ne kadar erken alırsan o kadar iyi.

Sadece motor ehliyeti değil hem araba hemde mktor ehliyeti almanızı tavsiye ederim. Evet zam gelecek hatta Aralık ayında gelecek hızlı olmanızı tavsiye ederim. B ve a2 ehliyeti alın ilerde araba almadınız diye pişman olursunuz açık ve net.

18'inde al A2 al yüz kere para verme.
18 Ehliyet için sadece direksiyon sınavına gireceğim hocam eğer şimdi motor ehliyeti alırsam fakat 18 kadar bekleyip 18 alırsam ozaman ki fiyat neyse o onu vereceğim şimdi zam gelmeden alıp 18 yaşıma geldiğimde direksiyon sınavına girip almak istiyorum. Hani burda konu para hocam.

Ne kadar erken alırsan o kadar iyi.

Sadece motor ehliyeti değil hem araba hem de mktor ehliyeti almanızı tavsiye ederim. Evet zam gelecek hatta aralık ayında gelecek hızlı olmanızı tavsiye ederim. B ve A2 ehliyeti alın ileride araba almadınız diye pişman olursunuz açık ve net.

Bende bundan bahsediyorum şimdi motor ehliyeti elimde olur 2024-2025 doğruda araba ehliyeti elimde olur. Şu an imkan varken ve zam gelmemişken almak istiyorum. Ama dediğim gibi motor merakım yok. Sadece 18 bekleyip o kadar para vermek istemiyorum. Hemde 18 beklemezsem elimde motor ve araba ehliyeti olacak. 1.soru için ne düşünüyorsunuz hocam?

18 Ehliyet için sadece direksiyon sınavına gireceğim hocam eğer şimdi motor ehliyeti alırsam fakat 18 kadar bekleyip 18 alırsam o zaman ki fiyat neyse o onu vereceğim şimdi zam gelmeden alıp 18 yaşıma geldiğimde direksiyon sınavına girip almak istiyorum. Hani burada konu para hocam.

A1 alacaksınız şimdi alırsanız bu 125 CC'ye kadar kullanabileceğiniz anlamına geliyor. 18 yaşında A2 alabiliyorsunuz. Girin A2 alın. A2 500CC'ye kadar kullanma izni var, beraberinde de arabayı da alırsın yine, 125CC'lik motor ehliyetinin pek bir manası yok hele ki metropoldeysen. Motoruda sürebilirsin, bisiklet olayı gereksiz bir sokak lafı, kaç kişi tanıyorum deli gibi motor sürüyor inse bisiklete binse süremez ama.

Ehliyet çevirmek diye bir şey yok. Araba için ehliyet alırken tekrar sürücü kursuna ve sınava para ödüyorsun. En fazla yazılı sınavı geçtiğin için ona girmezsin.

A1 alacaksınız şimdi alırsanız bu 125 CC'ye kadar kullanabileceğiniz anlamına geliyor. 18 yaşında A2 alabiliyorsunuz. Girin A2 alın. A2 500CC'ye kadar kullanma izni var, beraberinde de arabayı da alırsın yine, 125CC'lik motor ehliyetinin pek bir manası yok hele ki metropoldeysen. Motoruda sürebilirsin, bisiklet olayı gereksiz bir sokak lafı, kaç kişi tanıyorum deli gibi motor sürüyor inse bisiklete binse süremez ama.

Hocam motor CC umurumda değil konumuz zamlı parayı vermemek. Zaten motor almayacağım.

Ehliyet çevirmek diye bir şey yok. Araba için ehliyet alırken tekrar sürücü kursuna ve sınava para ödüyorsun. En fazla yazılı sınavı geçtiğin için ona girmezsin.

Ama sıfırdan ehliyet almak kadar para ödemiyorum değil mi hocam?

Ama motor merakım olsa çok istesem haklısınız derim. Motor sürmeyeceğim ve almiycağım için gerek yok ben sadece 18 yaşımda zamlı para verip ehliyet almak istemiyorum.

Halihazırda motor ehliyetiniz olsa bile araba ehliyeti alırken yine aynı parayı ödeyeceksiniz. Eğer amacınız sadece motor kullanmak değilse 18 e girmeden ehliyet almak mantıksız.

Hocam motor CC umurumda değil konumuz zamlı parayı vermemek. Zaten motor almayacağım.

Ama sıfırdan ehliyet almak kadar para ödemiyorum değil mi hocam?

Bildiğim kadarıyla hemen hemen fark etmiyor. Çünkü direksiyon dersi ve direksiyon sınavı için ödüyorsun. Yani her türlü senden o parayı alıyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı