Motor revizesi mi yoksa yeni motor mu?

xNereY

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
MSI GTX 1660 Super Gaming X | AMD Ryzen 3500X | Gigabyte B450M S2H | GSkill (8x2) 16 GB 3200 MHz | WD Blue 1 TB - WD Blue SN570 500 GB | Corsair Spec-Delta RGB / Corsair 550W 80+ PSU
Selam, aracımızın yağ yakmasından dolayı ufak bir şikayetimiz vardı. Çok fazla bir şey yok ancak az da olması insanın canını sıkıyor, bu süreçte fiyat araştırmasına geçtiğimizde motor revizesi için 100.000 TL yeni motor için de yaklaşık 50.000 - 55.000 TL civarı bir masraf çıkıyor, tabii ki yeni motor almak çok daha mantıklı ancak kafama takılan sorular var.

Şu şekilde bir ilan buldum, ilan sahibi ile görüştüğümde motorun 38.000 Km'de olduğunu söyledi, ilandaki fiyatın da doğru olduğunu belirtti. İster kargoyla ister gelip alarak teslim edebileceklerini söyledi ve bana bu çok garip geldi. Kendi aracımın motorunu revize ettirmek 100.000 TL iken neredeyse sıfır, ithal bir motor neden 38.000 TL? Bunun hakkında bir fikriniz var mı, bunun sebebi nedir veya güvenilir mi? Ne yapmamız gerekiyor, bu konuda deneyimi olan var mı, ne öneriyorsunuz? Teşekkürler...

Merhaba motoru araca siz mi takacaksınız? Siz takmayacaksanız usta masraflarını işin içine koyduğunuz zaman yaklaşık 70 80k civarı masrafınız olur. Bir de motor türkiye ye işletilmiş mi yani üzerinde motor numarası var mı?

Sandık motor neden mantıklı geliyor? Kazalı araçlardan, çekme belgeli araçlardan sökülmüş motorlar bunlar. 38.000 km lafı da pek inandırıcı değil. Yurtdışından gelmiyor. Ben rektefiye yaptırırdım. Bu şekilde aracın motor sağlığını, motorun içindeki çoğu parçanın kalitesini ve ayarından emin olurdum. Giriş seviye motorlarda, 2.0 altı motorlarda sandık motor çok mantıklı değil çünkü tamiri daha garanti oluyor. Fakat mesela 250.000 lira rektefiye ücreti olan Range Rover'a sandık motor takmanız, rektefiyeden daha mantıklı çünkü yarı yarıya bi maliyet var.

Merhaba motoru araca siz mi takacaksınız? Siz takmayacaksanız usta masraflarını işin içine koyduğunuz zaman yaklaşık 70 80k civarı masrafınız olur. Bir de motor türkiye ye işletilmiş mi yani üzerinde motor numarası var mı?
Takma masrafıyla birlikte 55.000 TL civarına denk gelecek.

Sandık motor neden mantıklı geliyor? Kazalı araçlardan, çekme belgeli araçlardan sökülmüş motorlar bunlar. 38.000 km lafı da pek inandırıcı değil. Yurtdışından gelmiyor. Ben rektefiye yaptırırdım. Bu şekilde aracın motor sağlığını, motorun içindeki çoğu parçanın kalitesini ve ayarından emin olurdum. Giriş seviye motorlarda, 2.0 altı motorlarda sandık motor çok mantıklı değil çünkü tamiri daha garanti oluyor. Fakat mesela 250.000 lira rektefiye ücreti olan Range Rover'a sandık motor takmanız, rektefiyeden daha mantıklı çünkü yarı yarıya bi maliyet var.
Yani maliyet yine yarı yarıya olacak, belirtilen kilometre bana da inandırıcı gelmedi ancak denildiği gibiyse veya en azından sağlıklı bir motorsa bence mantıklı bir seçenek. Kesin olarak önermiyor musunuz yani?

Bu kadar büyük masrafa girmeden üst kapak sökülüp silindirlere ve gömleklere bakılması lazım aşınma durumuna göre sekman kurtarabilir veya slindir hacmi 0,5mm pistona geçileblir . Ben olsam motorda daha önce hiç sıkıntım yoksa 0.5 pistona geçerim , tabi, burda motorun diğer parçalarıda değerlendirilmeli , kısaca bu işi yapacaksanız motor incelenicek gerikirse inecek gerekirse motor değişecek.

Bu kadar büyük masrafa girmeden üst kapak sökülüp silindirlere ve gömleklere bakılması lazım aşınma durumuna göre sekman kurtarabilir veya slindir hacmi 0, 5mm pistona geçilebilir. Ben olsam motorda daha önce hiç sıkıntım yoksa 0.5 pistona geçerim, tabii, burada motorun diğer parçaları da değerlendirilmeli, kısaca bu işi yapacaksanız motor incelenecek gerikirse inecek gerekirse motor değişecek.
2024 Türkiyesinde yaşadığımızdan ötürü kimse buna yaklaşmayacaktır, emin olun motoru komple baştan aşağı değiştirmek dışında bir işlem yapacak usta sayısı azdır, bu çok zor maalesef.

Hepsini aynı usta devam edicek zaten sadece üst kapak söküme alsa hem işcilik az zaten parasını alıcak yine bedava yapmıyor.

Hepsini aynı usta devam edicek zaten sadece üst kapak söküme alsa hem işcilik az zaten parasını alıcak yine bedava yapmıyor.
İşte içerisini ben bilemeyeceğim için usta ne dese yapılması gerekilecek durumda, o saatten sonra zaten mecburiyet içerisine girilecek. Güvenilir bir usta ve yer gerekiyor.

Her şeyden önce 1.6 atmosferik motorun rektifiye maliyeti asla 100K gibi bir rakamı bulmaz bulamaz. 1.6 motor komple A dan Z' ye rektifiyeye girse 40-45 max çıkacak rakamdır. Nereden aldınız bu bilgiyi bilmiyorum ama 100K mümkün değil dediğim gibi.

Yağ neden yakıyor? Yani nerden yakıyor? Sekman veya üst kapak revizesi kurtarır belki? Sırf sibop lastiklerinden dolayı bitik motor gibi zırt pırt bagajdan yağ çıkarıp ekliyenler biliyorum. Üst kapak yapılınca alt düzgünse çözülüyor sorun.

Yeni konular

Geri
Yukarı