Motorsiklet araba yıkanır gibi yıkanır mı?

Enver_PasHa

Hectopat
Daha fazla  
sniper-50-pro-20200813-144051-1.png

Herkese iyi günler arkadaşlar.

Elimde Rksnin Sniper Pro adlı cub model motoru var bu motoru benzinliklerde olan araç yıkama yerlerindeki köpük ve tazyikli su ile yıkarsam motora herhangi bir zarar verir mi?

Teşekkür ederim şimdiden...

Selamlar.

BMW F 650 GS (799cc) sahibiyim. Gösterge tablosu/paneli üzerine doğrudan basınçlı su tutulmadığı hallerde eğer istisnai bir durum söz konusu değilse bir zarar görmeyeceğini sanıyorum, fakat yine de bununla ilgili olarak doğrudan üretici firmanın yetkili servislerinden görüş ve tavsiye almanız daha doğru olacaktır.

Son olarak ayrıca belirtmek isterim ki eğer yanınızda sürekli olarak sprey formda kaliteli bir zincir lubrikantı bulundurmuyorsanız şayet zincirinize de yakın mesafeden kimyevi temizleyiciler ve basınçlı su tutmamanızı öneririm.

İyi pazarlar dilerim.

Selamlar.

BMW F 650 GS (799CC) sahibiyim. Gösterge tablosu/paneli üzerine doğrudan basınçlı su tutulmadığı hallerde eğer istisnai bir durum söz konusu değilse bir zarar görmeyeceğini sanıyorum, fakat yine de bununla ilgili olarak doğrudan üretici firmanın yetkili servislerinden görüş ve tavsiye almanız daha doğru olacaktır.

Son olarak ayrıca belirtmek isterim ki eğer yanınızda sürekli olarak sprey formda kaliteli bir zincir lubrikantı bulundurmuyorsanız şayet zincirinize de yakın mesafeden kimyevi temizleyiciler ve basınçlı su tutmamanızı öneririm.

İyi pazarlar dilerim.

Teşekkür ederim hocam

Konu ile alakası yok ama siz sanırım bu konularda bilgilisiniz :D.

Bu rodaj bittiğinde servise gidip bakım mı yaptıracağım yoksa kendim sadece motor yağını mı değiştreceğim şu an motor 467 km de 500km bakımı nasıl olmalı yani kısaca.

Teşekkür ederim hocam

Konu ile alakası yok ama siz sanırım bu konularda bilgilisiniz :D.

Bu rodaj bittiğinde servise gidip bakım mı yaptıracağım yoksa kendim sadece motor yağını mı değiştreceğim şu an motor 467 km de 500km bakımı nasıl olmalı yani kısaca.
Ben de cevap vereyim ama arkadaş daha detaylı cevap verecektir. Motorda gördüğün eksikleri de söylemen gerekli ki onları da çözsünler. Mesela gidonda boşluk var, şuradan ses geliyor vs vs. Ayrıca rodaj bitene kadar dikkatli kullanmanı ve hız yapmamanı tavsiye ederim :)

Sadece herkes ne kadar biliyorsa ben de o kadar biliyorum, büyütülecek bir şey değil. Ancak elbette ki nezaketiniz için teşekkür ederim.

Aksi belirtilmediği müddetçe -ki mantık olarak öylesi belirtilmez de- garanti kapsamı/süresi dahilinde olan periyodik bakımlarınızı ve onarımlarınızı mutlaka üreticinin yetkili servislerinde yaptırmalısınız.

Gerçekten çok uzun yıllardan bu tarafa rodaj gerektirecek bir taşıt aracı kullanmadığım için güncel prosedürler nelerdir hakim olmam elbette ki pek olası değil. (Halen bu süreci fabrikada üretim hattında motorun araca montajı öncesinde kotarmayan firmalar kaldı mı ki yahu?) Lakin rodaj süresince motor soğukken sürüşe başlamamanız, sürüş esnasında yüksek devir ve süratlere çıkmamanız (ideali 2500-3000 devir aralığında kalmak ve 80 km/h üzerine çıkmamak), acil durumlar söz konusu olmadığı sürece motoru sıkıştıracak ani vites küçültme/kompresyondan kaçınmanız ve çok dik eğim/rampalar çıkmak ile yanlış yüklemelerden mutlak surette kaçınmanız en doğrusu olacaktır.

Süreç sonunda da elbette ki gerek yağ değişimi, gerekse de süreç dahilinde işlerin yolunda gidip gitmediğine dair bilgi almak açısından yetkili servisinizin yolunu tutmanız en doğrusudur.

Sadece herkes ne kadar biliyorsa ben de o kadar biliyorum, büyütülecek bir şey değil. Ancak elbette ki nezaketiniz için teşekkür ederim.

Aksi belirtilmediği müddetçe -ki mantık olarak öylesi belirtilmez de- garanti kapsamı/süresi dahilinde olan periyordik bakımlarınızı ve onarımlarınızı mutlaka üreticinin yetkili servislerinde yaptırmalısınız.

Gerçekten çok uzun yıllardan bu tarafa rodaj gerektirecek bir taşıt aracı kullanmadığım için güncel prosedürler nelerdir hakim olmam elbette ki pek olası değil. (Halen bu süreci fabrikada üretim hattında motorun araca montajı öncesinde kotarmayan firmalar kaldı mı ki yahu?) Lakin rodaj süresince motor soğukken sürüşe başlamamanız, sürüş esnasında yüksek devir ve süratlere çıkmamanız (ideali 2500-3000 devir aralığında kalmak ve 80 km/h üzerine çıkmamak), acil durumlar söz konusu olmadığı sürece motoru sıkıştıracak ani vites küçültme/kompresyondan kaçınmanız ve çok dik eğim/rampalar çıkmak ile yanlış yüklemelerden mutlak surette kaçınmanız en doğrusu olacaktır.

Süreç sonunda da elbette ki gerek yağ değişimi, gerekse de süreç dahilinde işlerin yolunda gidip gitmediğine dair bilgi almak açısından yetkili servisinizin yolunu tutmanız en doğrusudur.

Çok sağ olun hocam yararlı oldu bilgiler teşekkür ederim.

Geri
Yukarı