Mount & Blade II: Bannerlord alınır mı?

Alınır mı güncel olarak iki haftadır oynayan biri olarak hazır aklımdayken her şey yorumumu yapayım. Erken erişimde olduğu için e1.7.0 versiyonunda oynadığımı belirteyim ilerde okuyanlar olursa diye.

+ Optimize edilmiş oyun, geçen sene oynadığıma göre çok daha hızlı ve yüksek fps alıyorum. 500 vs 500 savaşta dahi gayet oynanabilir halde olabiliyor.
+ Demircilikten absürt para kazanma olayını düşürmüşler, çok daha iyi olmuş. Direkt milyoner olup oyunun zorluk hissini yerlere indirmiyoruz artık.
+ Oyunda herkesin ölebilmesi ve sürekli gelen doğumlar, sanırım rastgele yaratılan yeni npcler dünyayı yaşıyormuş hissi verdirmiş.
+ Yoldaşların lakapları ve buna bağlı meslekleri her kayıtta değişiyor.
+ Kendi taktik ve tecrübeni kullanarak büyük orduları yenebiliyorsun, direkt oyunun yapay zekasıyla saldırtınca orduna aldığın hasar yükselebiliyor. Oyunun yapay zeka eksikliği eskiye nazaran çok daha düzeltilmiş, mesela biz 1000 kişilik bir ordudayken, etrafta gezen küçük bir yandaş birlik sırf biz yavaşız ve düşman ordusuna yetişemiyoruz diye kendisini feda edip 40 askeriyle 700 kişilik orduya kafa atabiliyor. Oyunun izometrik sahası yani savaş dışı kısmı da çok eğlenceli hale geliyor böylelikle.
+ Modlanabilir olması ve mod topluluğun ilgiyle üretmesi beni çok mutlu etti. Oyun tam sürüme çıktığında ve güncellemeyle modların kırılma olayı bittiğinde muhtemelen mod yığılması yaşanır, tıpkı Skyrim gibi bu oyun da yıllarca oynanabilir olacak gibi görünüyor.

- Diyaloglar ve görevler yetersiz. Bir ekip tutup sabah akşam görev yazdırsalar keşke. Ama ihtiyaç duyulmamış. Belki ilerde modlarla yaparız.
- Skyrim'de tüm ülkeyi kurtarmamıza rağmen kimsenin bizi tanımaması olayı biraz bu oyunda da var. Kralsın ama orduna yemini bile kendin alıyorsun. Kral olmanın ağırlığını hissettirmiyor, kral hissi yok. :D
-Her npc ölüyor ama bunun daha gelişmiş olmasını isterdim. Mesela gıcık aldığım bir yoldaşı, kendi birliğimi veya teslim olan askerleri idam etme gibi bir özellik olsun bekledim.
- Mesela aptalca bir hareketle bir krallığa savaş başlatan klanın başını infaz etmeyi çok istedim. :D Krallıktan atabiliyoruz ama diğer klanlara anlatamıyorsun ki olayı.
- Kuşatma yapılan veya yağmalanan haritada hile açmış gibi köyleri görebiliyorsun Warband'ta bunu öğrenmek için geliştirme yapmak gerekirdi ve bir npc gelip haber verirdi saldırı oluyor diye. Bu özellik oyunu çok kolay ve tatsız hale getirmiş. Bakınız, kaç günlük mesafedeki kuşatmanın haberini direkt alabiliyor, müneccim misali görebiliyorum.
1642689713517.png

Çok yazmışım. :D

Geri
Yukarı