mSata SSD ile Sata SSD arasında fark var mı?

EICHMANN

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Dizüstü Bilgisayarımda mSATA portu mevcut, Sabit diski çıkarttım onun yerine SATA SSD kullanıyorum. Ancak depolama alanım kısıtlı bu yüzden mSATA SSD almayı düşünüyorum. Böylece SATA SSD yerine Sabit diski tekrar kullanmayı düşünüyorum. Ancak mSATA SSD ye işletim sistemi kurabilirmiyim başka konuları incelediğimde kurulmadığını söyleyenler oldu. kısacası şunu merak ediyorum mSATA SSD ile SATA SSD aynı işimi görüyor. Kesin bir bilgi verebilir misiniz. Teşekkürler..

Teknik Özellikler
Toshiba Satellite P855-348

İşlemci

3. Nesil Intel® Core™i5-3210M işlemci ile Intel® Turbo Hızlandırma Teknolojisi
2.0 / Saat hızı :2.50 / 3.10 Turbo GHz / 3. seviye önbellek : 3 MB

İşletim Sistemi

Orijinal Windows® 7Home Premium Edition 64-bit
(önceden yüklenmiş, Toshiba-HDD kurtarma) Türkçe/İngilizce

Sistem Hafızası

8+8 : 16 gb Kingston hyperx DDR3 RAM(1,600 MHz)

Sabit Disk

24O GB Kingston hyperx SSD (SATA)

Optik Sürücü
Blu-ray sürücü (RW)

Ekran

15.6" | LED geri aydınlatmalı Toshiba TruBrite® WXGATFT Yüksek parlaklıkta ekran

Ekran Kartı

NVIDIA® GeForce® GT630M ile CUDA™ Teknolojisi ve NVIDIA® Optimus™ Teknolojisi
/ Bellek kapasitesi :2,048 MB ayrılmış VRAM / Kullanılabilir grafik belleği,
HyperMemory™teknolojisi ile sistem belleği kullanılarak genişletilebilir:
Yüklü 6 GB sistembelleği ile en fazla 4.095 MB a kadar yükselebilir
(önceden yüklenmiş 64 bit işletim sistemiyle birlikte) /
Bellek türü : DDR3Video RAM (sırasıyla Video RAM ve sistem belleği birleştirilmiş)
/ Bağlı veri yolu : CI Express®

Dahili Ekran Çözünürlüğü

1.366 x 768

945289_1215244031825996_4590540002453459158_n.jpg

mSata SSD'ye işletim sistemi kurulamayacaksa ne diye kullanacağız tabi ki kuruluyor hatta mekanik HDD olmadan sadece SSD ile satılan Laptop'lar mevcut. Aynı harici disklerdeki gibi SATA SSD'lerin içinde mSATA olan resimler görmüştüm. Yani içinde mSATA'dan SATA'ya adaptör gibi bir şey vardı. Tabi hepsinin öyle olacağı anlamına gelmiyor. Eğer sizdeki de öyle ise mSATA almak yerine içindeki çıkarılıp Laptop'a takılabilir. mSATA ile SATA arasındaki farkı Google'da bulabilirsiniz yanlış bir şey söylemeyeyim fakat birazcık daha hızlı diye hatırlıyorum.

Yorumlarınız için teşekkürler.Benim aklımı karıştıran Recep bey'in bu açıklaması:
Mini PCI Express girişi. mSATA disk de takılabilir ama sorun şu ki o Post PCI Express kontrolcüye mi yoksa SATA kontrolcüye mi bağlı? Bunu da mSATA disk takmadan bilemeyiz sanırım. mSATA takılsa bile bundan boot etmek ya da buna Windows kurmak mümkün olacak mı? Bu laptopun SSD'li modeli var mı diye bir bak ;) Varsa da SSD'si kaç GB.

Yorumlarınız için teşekkürler.Benim aklımı karıştıran Recep bey'in bu açıklaması:
Anladım dostum sayende bir şey daha öğrenmiş oldum :) Bu arada biraz araştırmaya çalıştım mSATA takılmasıyla ilgili her hangi bir inceleme veya yorum vs. yok. Bulabildiğim tek yorum yabancı bi sitede "bildiğim kadarıyla bu seriye mSATA SSD takılmıyor" oldu. Maalesef olsa güzel olurdu ama olsaydu mutlaka bi örnek çıkardı karşıma.

arkadaşlar msi ge70 sahibiyim ve pc de msata girişi var.başlıkları gezerken bu konuya geldim ve olaya açıklık getirmek istedim.sata giriş ve msata giriş arasında ki tek fark boyut farkıdır.adı üstünde mini sata(msata).yani performans olarak hiç bir fark yoktur.

hocam merhabalar, bende de aynı bilgisayar var. msata slotunu gördüm ve msata ssd sparişi verdim. acaba sistemi ssd'den boot ediyor mu? msatayı iptal edip hdd yerine 2.5" ssd mi alsam bilemedim çok acil dönüş yapar mısınız?

hocam merhabalar, bende de aynı bilgisayar var. msata slotunu gördüm ve msata ssd sparişi verdim. acaba sistemi ssd'den boot ediyor mu? msatayı iptal edip hdd yerine 2.5" ssd mi alsam bilemedim çok acil dönüş yapar mısınız?

Tabi ki edersin sistemi msata ssd'den. Benim laptop da su an boyle calisiyor.

çok sağol cevap için. recep'in cevabını ve önceki konudaki cevapları görünce msataya windows kuramayacağımı düşündüm. anlayacağın benim niyetim mevcut windowsu msataya klonlayıp hddyi depolama birimi şeklinde kullanmak.
Tabi ki edersin sistemi msata ssd'den. Benim laptop da su an boyle calisiyor.
mSATA taktım ama ssdyi hiç göremedi bile bilgisayar. canım baya sıkıldı. şimdi ne yapmalıyım?
çok sağol cevap için. recep'in cevabını ve önceki konudaki cevapları görünce msataya windows kuramayacağımı düşündüm. anlayacağın benim niyetim mevcut windowsu msataya klonlayıp hddyi depolama birimi şeklinde kullanmak.

mSATA taktım ama ssdyi hiç göremedi bile bilgisayar. canım baya sıkıldı. şimdi ne yapmalıyım?
@Recep Baltaş yardım edebilir misiniz? görüntü tam olarak şöyle:

Dosya Ekleri

• b11dd2748380ea787501e7676303a336.jpg
    b11dd2748380ea787501e7676303a336.jpg
    97 KB · Görüntüleme: 103
Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı