MSI 1660 Ti vs Gigabyte RTX2060

@Vorplody Bellek frekansı olayını biliyorum, 500 serisinde de var çünkü. Tam frekans çalışsa bile VRAM'ler ne kadar ısınabilir ki? Zaten yük altında değiller. Pek mühim bir probleme benzemiyor. Manuel voltaj-frekans dengesini oluşturmayı denedin mi karta? İncelemelerde bu kadar yüksek olduğunu görmedim, fabrika çıkışlı OC kavramını biraz fazla mı abarttılar acaba?

@Vorplody Bellek frekansı olayını biliyorum, 500 serisinde de var çünkü. Tam frekans çalışsa bile VRAM'ler ne kadar ısınabilir ki? Zaten yük altında değiller. Pek mühim bir probleme benzemiyor. Manuel voltaj-frekans dengesini oluşturmayı denedin mi karta? İncelemelerde bu kadar yüksek olduğunu görmedim, fabrika çıkışlı OC kavramını biraz fazla mı abarttılar acaba?
Bence de çok önemli değildir tam frekansında çalışma mevzusu ama bende olmadığından net bir şey söyleyemem belki cidden ısıtıyordur ekran kartını. Manuel olarak denedim 2050MHz 1100mV denedim, stabil çalışıyordu. Verdiğiniz frekansın 50MHz altında çalıştığı için 2050MHz verdim, 2000MHz’de çalışıyordu yani genel olarak. Voltajı 100mV kısmama rağmen 220W’ta çalışıyordu Heaven Benchmark’ta. 200-220 arası gidip geliyordu. Ben de sıcaklık sorunum olmadığından ve frekanslar da tatmin edici olduğundan stok haline geri çektim. Şuan tek sorunum PUBG’de kendi ayarlarımda çok binalı yerlerde frekansı 1200MHz’lere çekmesinden ötürü FPS’in 120’lere düşmesi. Tam frekansında çalışsa 200+ alıyor ama yok, o illaha frekans kısacak. Eski RX 580 ekran kartımda State ayarı yapılıyordu, bunda öyle bir seçenek de yok. Afterburner’da yapıyorum ayarları kaydetmiyor. Fabrika çıkışlı OC kavramını abartmışlar bence de. Özellikle Special Edition cidden çok yüksek frekanslarda çalışıyor. Bu karta maksimum 2150MHz OC yapabiliyorsunuz sınırdan ötürü, 2100MHz’lerde çalışıyor böyle yapınca. Special Edition’ın çalışma frekansı 2000-2050 arası olduğunu söylemişti forumda bu kartı kullanan arkadaş. Nerdeyse maksimum frekansına çıkarmışlar kartı :D

@Vorplody 2050MHz için 1V veya altı dener misin? 200W altı çekeceği kesin ancak kartın stabil kalır mı merak ettim açıkçası. Genellikle bu değerlerde kullanıyorlar. Ayrıca PUBG'deki probleme benzer bir problem AC Odyssey'de de vardı, onu düzelttiler. Bildir istersen bu sorunu, geri dönüş yapacaklardır.

@Vorplody 2050MHz için 1V veya altı dener misin? 200W altı çekeceği kesin ancak kartın stabil kalır mı merak ettim açıkçası. Genellikle bu değerlerde kullanıyorlar. Ayrıca PUBG'deki probleme benzer bir problem AC Odyssey'de de vardı, onu düzelttiler. Bildir istersen bu sorunu, geri dönüş yapacaklardır.
Youtube’dan izlediğimde 2050MHz 1075mV deniyorlardı. Testlerimde yaptım ama stabil değil bu değer. 2050MHz için benim yakaladığım minimum değer 1100mV idi. PUBG’de benim ayarlarım kenar yumuşatma ve doku high. Diğer her şey very low’da. Bir de 1080P’de oynuyorum. Kart zorlanmadığından frekans kısıyor olabilir. Ultra’ya alınca tam frekansında çalışıyor.
@Tolga Samet siz söyleyince biraz daha kurcalayayım dedim. Öncelikle stok haliyle Heaven Benchmark'a girdim. Güncelleme yapınca kartta biraz değişim var onu farkettim. 19.9.2 sürümünde stok halinde Heaven Benchmark'ta 1960MHz'lerde çalışırdı genel olarak. Şuan 2GHZ'in altına düşmüyor kolay kolay. Ona rağmen 220W'ta çalışıyordu. Ve 67 derecelerde geziniyordu. Frekans arttırıp sıcaklığı düşürmüşler, çok sevindim bu konuya. Sonra kendim bir şeyler denedim. 2050MHz 1075mV'ta sorunsuz çalıştı. Sıcaklık 60 dereceyi hiç geçmedi özel fan profili ile. Güç olarak 180-190W arasında geziyor. Çok iyi oldu bu değerler. Güncellemeyle sadece sorunlar çözülmemiş anlaşılan :)
UV.png

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı