MSI 5700 XT Gaming X ısınma sorunu

raydır64

Centipat
Herkese merhaba, aaa oyunlar 2K Ultra ayarlarda MSI Afterburner uygulaması üzerinde aldığım GPU sıcaklık değerleri 75-80 aşağıya inmiyor. Afterburner izleme ekranında 'GPU temperature 2' isimli sıcaklık değerleri 100 derecenin üzerine çıktığı oluyor. Genel olarak 90 derece ve üstü oluyor. Bahsettiğim 'GPU temperature 2' isimli değerin hangi sıcaklık değerini temsil ettiğini sormak istiyorum. Değerler bu haldeyken cihazın arka plakası gerçekten el değmeyecek cinsten sıcak oluyor.

Ayrıca internet üzerinde ve tehcnopatın incelemesinde 5700xt Gaming X modeli PUBG 2K Ultra'da 68-70 derece olurken benim GPU 80 civarı oluyor. CS:GO'da 70-76 arası oluyor. Boşta bazen 60 dereyi gördüğü oluyor, genelde 55-60 arası. Bu değerler normal midir?

Sistem; Ryzen 7 3700x(stok soğutucu) - X570 GAMING Edge Wi-Fi - G.Skill 16 GB 3600CL16(2X8) - ASUS STRIX 750Watt 80Plus güç kaynağı - Corsair Obsidian 500D(RGB SE modeli değil)kasa - 970 Evo Plus.
Not: Kasanın içinde gelen 2 adet gelen 120MM fan üst tarafa dışarı üfleyecek şekilde montajlı. Arka tarafta bir adet 120MM Pure wings2, önde 2 adet silent wings3 140MM fan mecvut.

furmark0xmsaa2k.JPG
acorigins2kmaxoyunsonrası.JPG
w3oyuniçi2k.JPG

Ben de aynı ekran kartını kullanıyorum. Kasam. Corsair Crystal 280x 5 adet pure wings 2 fan ile kullanıyorum. boşta 35-40 derece oyun içinde de 75 derece gördüm en fazla , bana da bu 75 fazla gelirken seninki daha fazlaymış. Kasa havalandırmasından herhalde sizinki hepsini 140mm fan yapabilirsiniz bence, fan sayısını da arttırın yer varsa

Kızma ve sakın yanlış anlama hakaret değil yazdıklarım, ama o kadar konu açıldı sıcaklık ile ilgili şimdi burada kartın sıcak olduğunu belirterek konu açmak ne bileyim klişe gibi oluyor. Şaka bir yana sıcaklıklar normal yani daha doğrusu kartlar evet sıcak çalışıyorlar. Hayırlısı olsun.

Kızma ve sakın yanlış anlama hakaret değil yazdıklarım, ama o kadar konu açıldı sıcaklık ile ilgili şimdi burada kartın sıcak olduğunu belirterek konu açmak ne bileyim klişe gibi oluyor. Şaka bir yana sıcaklıklar normal yani daha doğrusu kartlar evet sıcak çalışıyorlar. Hayırlısı olsun.
Yanlışınız var, bu kadar sıcak da çalışmıyorlar. Kasa iyi, fan kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

Belki yeni satın almıştır kartını.

Aynı kartı ben de kullanıyorum. Gördüğüm en yüksek sıcaklık 74 kasam Corsair Spec-Delta RGB modeli. Yan kapağı çıkardığımda sıcaklıklar 2-3 derece daha düşüyor. Yan kapağı çıkarıp birdaha test edin. Sıcaklık normal değil.

Siz araştırmadan almıştınız sanırım acısını çektiniz ondan galiba :)
Araştırmak lazım da yorumlara her zaman güven olmuyor. Bu arada çok da ısınan bir kart değil zaten, kasa fanlarının eksikliğinden ya da bios sürümünden bile kaynaklanıyor olabilir.

Ben kartı aldığımda bu kadar sorun açıklama yapan birileri olmadığı için aldım aslında bir konuda haklısın evet araştırmadan almış gibi oluyorum(Asus Tuf serisi için) senin söyleminle fakat sonuç olarak bende deneyimlerimi paylaştım. Aradığım cevapları bulabilmiş olsaydım zaten bulaşmazdım Amd'ye en azından yaşadığım sorunlar için. Yani o zaman şansa bırakmak doğru bir seçimdi ama şu tarihten itibaren hala alınması mantıksız. Alan alabilir tabi ki saygımız sonsuz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı