Çözüldü MSI RX 5700 XT Mech ısınma sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

itunahan95

Kilopat
Daha fazla  
Sistem özellikleri.

GPU: MSI Radeon RX 5700 XT Mech OC 8 GB GDDR6.
CPU: AMD-RYZEN5-3600X-sOKET-AM4-Wraith-spire-3-8GHz-4-4GHz.
Kasa: Rampage temper Pro V5.
PSU: Xigmatek-hera-Full-RANGE-80PLUS-GOLD-850W.
Anakart: GigaBYTE-X570-Aorus-Ultra.
RAM: CoRSAIR-32 GB-2x16 GB-VengEANCE-3200MHz.

Ay başında MSI Radeon-RX-5700-XT'li bir sistem aldım. Kartın FPS açısından performansı gayet iyi ancak dün oyundayken kartın sıcaklığı 93 dereceyi bulmuş, yanık kokusu var diye evdekiler yan odadan geldi. Düne kadar sıcaklık değerlerini vs. hiç kontrol etmezdim dün geceden beri saatlerdir çeşitli testler yapıyorum, araştırıyorum ancak kesin bir çözüm bulamadım.

- Bilgisayarı Display Port ile 2K çözünürlük+ 144 Hz ayarlarında kullanıyorum. Oyunlardaki ayarlarım da bu şekilde ve genel olarak en yüsek grafik ayarlarını kullanıyorum.
- PC'yi oyun harici kullanırken sıcaklık 50 derecelerde geziyor.
- Oyundayken (darksiders 3-Overwatch) 91 derece sabit diyebilirim.
- Ayrıca masaüstündeyken VRAM hızı sürekli 1750'de sabit duruyor. GPU hızı ise sürekli 800 civarlarında.

Bu kadar ısınması normal mi? Çünkü çeşitli bloglardaki açıklamalarda yüksek sıcaklık değerlerinin kart için problem oluşturmadığı gibi şeylerden bahsedilmiş.

Aşağıya, baktığım çeşitli konulardan bazılarının linklerini de bırakıyorum. Bu konularda, benim de kullandığım 2K çözünürlük+144 HZ ayarlarında yaşanan sorunlardan bahsediliyor. Boştayken HZ değerini 144'den 60'a düşürünce VRAM hızı düşüyor ve sıcaklık değeri de 55 civarlarından 45 civarlarına kadar düşüyor. Bu sorunun kaynağı nedir, oyunda bu kadar ısınmasının nedeni nedir?
Başka vermem gereken bilgi varsa yazın lütfen.

Linkler:
konuyla ilgili reddit linki
144 Hz değerler.

anlık 144hz.PNG

60 Hz değerler.

60 hz.PNG

Çözüm
Arkadaşlar dediğim gibi benim sorunum kasa kaynaklıymış. Kasanın havalandırması bildiğiniz yok. Yanları açık kullanmaya başladığımdan beri sorun yok.

Merak eden varsa ekran kartı canavar gibi. Bütün single oyunları 2k çözünürlükte son ayarlarda rahat 60 fpsde oynayabiliyorum. Online oyunlarda 144fps rahat alıyorum. Sistemden her açıdan memnunum, tek hatam kasa oldu. Onda da mağazadan aldığım için fazla kasa seçeneği yoktu.

Bu mesajı insanları yanlış yönlendirmemek için yazdım. Yani karttan gayet memnunum.
Aldığınız kasaya dikkat edin 😁
Kasa zaten başından beri içime sinmedi, direk mağazaya gidip aldığım için çeşit yoktu bunu almak zorunda kaldım her yerinde damperli camlar var. Az önce dediğiniz gibi kasanın yanlarındaki camları çıkardım ve oyundayken fan hızını manual olarak 100'e çektim. Sıcaklık 75'i geçmedi.

Ancak kasanın önünde, fanların olduğu yerdeki camı çıkaramadım bir türlü, onunla uğraşıyorum şuan.
@KuoNN @mehmetdu

Aslında fan hızını %100 yapmak yerine, yüksek ama rahatsız etmeyecek seviyede tutarsanız daha gerçekçi sonuçlar elde edersiniz. Veya MSI Afterburner'dan özel bir fan eğrisi oluşturabilirsiniz ki ben bunu yapmanızı öneririm.

Ancak kasanın önünde, fanların olduğu yerdeki camı çıkaramadım bir türlü, onunla uğraşıyorum şuan.
Çıkmıyorsa çok da zorlamanıza gerek yok. Yan panel açık şekildeki sonuçlar sorunun kasadan kaynaklandığını doğruluyor zaten.

@mehmetdu
@mehmetdu
Aslında fan hızını %100 yapmak yerine, yüksek ama rahatsız etmeyecek seviyede tutarsanız daha gerçekçi sonuçlar elde edersiniz. Veya MSI Afterburner'dan özel bir fan eğrisi oluşturabilirsiniz ki ben bunu yapmanızı öneririm.

Çıkmıyorsa çok da zorlamanıza gerek yok. Yan panel açık şekildeki sonuçlar sorunun kasadan kaynaklandığını doğruluyor zaten.

Fan ayarını Afterburnerdan otomatiğe çektim, fanın hızını derecenin 2-3 derece üstünde ayarlıyor.
Sabah oyunlarda 91-92 dereceleri bulan sistem şuan aynı oyunlarda 70 derecede stabil gibi çalışıyor.

Ön paneldeki camı da sökmek istiyorum çünkü aldığım sonuçtan sonra onu da sökersem daha da iyi bir performans verecek gibi geliyor.

Verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim. Şunu da sormak istiyorum; kasa alırken hava sirkülasyonunun iyi olup olmadığını, soğutma konusunda sorun çıkarmayacağını nasıl anlarız ?

Ön paneldeki camı da sökmek istiyorum çünkü aldığım sonuçtan sonra onu da sökersem daha da iyi bir performans verecek gibi geliyor.
Daha fazla kasayı sökmenizi önermem. Yan panel açık şekilde kullanmanız daha iyi olur. Eğer hem ön hem yan panel açık kullanırsanız kasa normale oranla daha fazla tozlanacaktır. Tabii sizin için sorun yoksa orası ayrı 😀

Şunu da sormak istiyorum; kasa alırken hava sirkülasyonunun iyi olup olmadığını, soğutma konusunda sorun çıkarmayacağını nasıl anlarız ?
En basitinden ön panelin mesh olmasına dikkat edin. Bilindik ve kaliteli markalara yönelin. Ayrıca almadan önce aklınızdaki model hakkında araştırma yapın. Gerekirse Technopat Sosyal'de de konu açın.

Daha fazla kasayı sökmenizi önermem. Yan panel açık şekilde kullanmanız daha iyi olur. Eğer hem ön hem yan panel açık kullanırsanız kasa normale oranla daha fazla tozlanacaktır. Tabii sizin için sorun yoksa orası ayrı 😀

En basitinden ön panelin mesh olmasına dikkat edin. Bilindik ve kaliteli markalara yönelin. Ayrıca almadan önce aklınızdaki model hakkında araştırma yapın. Gerekirse Technopat Sosyal'de de konu açın.

Fanlar ön panelde olduğundan dolayı, önden arkaya doğru bir hava sirkülasyonu olursa daha iyi olur gibi geliyor 😀

Fanlar ön panelde olduğundan dolayı, önden arkaya doğru bir hava sirkülasyonu olursa daha iyi olur gibi geliyor 😀
Önden arkaya doğru hava sirkülasyonu olmalı evet. Bunu sağlamanın en iyi yolu önü mesh panel bir kasa ve debisi yüksek fanlardır. Fanları konumlandırma önemli. Hava akışı bu görseldeki gibi olması sağlıklı.
9kdI7d1.jpg

Bu kart bende de var ısınma yapıyor Bannerlord 110 dereceye çıkıyor MSI kartı değiştirdi yenisiyle yine çözülmedi rezil bir servisleri var termal macununu değiştirin dedim anlamadılar 0 la değiştirdik dediler kartın benim eski kartım olduğunu biliyorum içinden MSI sticker çıkardı ne hikmetse bu değişen karttın kutusunda yoktu eski kartımı gonderdiler rezil MSI.

Arkadaşlar dediğim gibi benim sorunum kasa kaynaklıymış. Kasanın havalandırması bildiğiniz yok. Yanları açık kullanmaya başladığımdan beri sorun yok.

Merak eden varsa ekran kartı canavar gibi. Bütün single oyunları 2k çözünürlükte son ayarlarda rahat 60 fpsde oynayabiliyorum. Online oyunlarda 144fps rahat alıyorum. Sistemden her açıdan memnunum, tek hatam kasa oldu. Onda da mağazadan aldığım için fazla kasa seçeneği yoktu.

Bu mesajı insanları yanlış yönlendirmemek için yazdım. Yani karttan gayet memnunum.
Aldığınız kasaya dikkat edin 😁

Son düzenleme:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı