Çözüldü MSI RX 5700 XT Mech ısınma sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

itunahan95

Kilopat
Daha fazla  
Sistem özellikleri.

GPU: MSI Radeon RX 5700 XT Mech OC 8 GB GDDR6.
CPU: AMD-RYZEN5-3600X-sOKET-AM4-Wraith-spire-3-8GHz-4-4GHz.
Kasa: Rampage temper Pro V5.
PSU: Xigmatek-hera-Full-RANGE-80PLUS-GOLD-850W.
Anakart: GigaBYTE-X570-Aorus-Ultra.
RAM: CoRSAIR-32 GB-2x16 GB-VengEANCE-3200MHz.

Ay başında MSI Radeon-RX-5700-XT'li bir sistem aldım. Kartın FPS açısından performansı gayet iyi ancak dün oyundayken kartın sıcaklığı 93 dereceyi bulmuş, yanık kokusu var diye evdekiler yan odadan geldi. Düne kadar sıcaklık değerlerini vs. hiç kontrol etmezdim dün geceden beri saatlerdir çeşitli testler yapıyorum, araştırıyorum ancak kesin bir çözüm bulamadım.

- Bilgisayarı Display Port ile 2K çözünürlük+ 144 Hz ayarlarında kullanıyorum. Oyunlardaki ayarlarım da bu şekilde ve genel olarak en yüsek grafik ayarlarını kullanıyorum.
- PC'yi oyun harici kullanırken sıcaklık 50 derecelerde geziyor.
- Oyundayken (darksiders 3-Overwatch) 91 derece sabit diyebilirim.
- Ayrıca masaüstündeyken VRAM hızı sürekli 1750'de sabit duruyor. GPU hızı ise sürekli 800 civarlarında.

Bu kadar ısınması normal mi? Çünkü çeşitli bloglardaki açıklamalarda yüksek sıcaklık değerlerinin kart için problem oluşturmadığı gibi şeylerden bahsedilmiş.

Aşağıya, baktığım çeşitli konulardan bazılarının linklerini de bırakıyorum. Bu konularda, benim de kullandığım 2K çözünürlük+144 HZ ayarlarında yaşanan sorunlardan bahsediliyor. Boştayken HZ değerini 144'den 60'a düşürünce VRAM hızı düşüyor ve sıcaklık değeri de 55 civarlarından 45 civarlarına kadar düşüyor. Bu sorunun kaynağı nedir, oyunda bu kadar ısınmasının nedeni nedir?
Başka vermem gereken bilgi varsa yazın lütfen.

Linkler:
konuyla ilgili reddit linki
144 Hz değerler.

anlık 144hz.PNG

60 Hz değerler.

60 hz.PNG

Çözüm
Arkadaşlar dediğim gibi benim sorunum kasa kaynaklıymış. Kasanın havalandırması bildiğiniz yok. Yanları açık kullanmaya başladığımdan beri sorun yok.

Merak eden varsa ekran kartı canavar gibi. Bütün single oyunları 2k çözünürlükte son ayarlarda rahat 60 fpsde oynayabiliyorum. Online oyunlarda 144fps rahat alıyorum. Sistemden her açıdan memnunum, tek hatam kasa oldu. Onda da mağazadan aldığım için fazla kasa seçeneği yoktu.

Bu mesajı insanları yanlış yönlendirmemek için yazdım. Yani karttan gayet memnunum.
Aldığınız kasaya dikkat edin 😁
Mech modeli ısınan bir model iade edebilme imkanınız varsa iade edip nitro, rog strix veya pulse modeline bakın. Arkadaşta 5600 XT Mech vardı onda da ısınma sorunu vardı.

Sonunda ''GP' ibaresi bulunmayan Mech ve Evoke serisi kronik termal ped sorununa sahip. Ancak her ne kadar sorunlu bir kart dahi olsa bu sıcaklıkları göreceğini düşünmüyorum.

Sorunun kasadan kaynaklanıyor büyük ihtimalle. Çünkü ön tarafta fanların hava alabilmesi için hiçbir boşluk yok.

Mümkünse ön veya yan paneli çıkartıp test eder misiniz?

Arkadaş benim anlamadığım bir şey var. ARMOR ısınıyor, DUAL ısınıyor, EVOKE ısınıyor, MECH ısınıyor. Bir tek GAMING X ısınmıyor.

Peki bu adamlar bunları neden üretiyor o zaman?

Hani Gaming X en iyi soğutmaya sahip olabilir fakat diğer serilere "hatalı üretim" gibi davranmak çok saçma. Koskoca MSI tek seri haricindeki binlerce milyonlarca kartı öyle alsınlar iade etsinler diye mi üretiyor?

Kasalar demek ki kötü hava akışına falan sahip. Yoksa 93 derece olamaz o kart..

Nitro ısınmıyor ROG STRIX ısınmıyor Pulse ısınmıyor TUF ısınmıyor.

Ben MSI'dan bahsettim. Rog Strix ısınmıyor DUAL ısınıyor diyorlar. Pulse ısınıyor Nitro+ al diyorlar. TUF'un da ısındığını söyleyenler var. Asus tarafında da sorunsuz gözüken bir tek Rog Strix.

Zaten benim anlatmaya çalıştığım pahalı seri iyi soğutur ucuz seri kötü soğutur ama hiçbir seri 95 derecede çalışsın bozulsun iade edilsin diye üretilmiyor. Sorun biraz bizim kasalarda, hava akışında bilmem ne de.

Ben MSI'dan bahsettim. Rog Strix ısınmıyor DUAL ısınıyor diyorlar. Pulse ısınıyor Nitro+ al diyorlar. TUF'un da ısındığını söyleyenler var. Asus tarafında da sorunsuz gözüken bir tek Rog Strix.

Zaten benim anlatmaya çalıştığım pahalı seri iyi soğutur ucuz seri kötü soğutur ama hiçbir seri 95 derecede çalışsın bozulsun iade edilsin diye üretilmiyor. Sorun biraz bizim kasalarda, hava akışında bilmem ne de.
Hocam DUAL Asus un bide bu kartlaeda yarım ped sorunu var o yüzden ısınıyor.

5700 XT evoke ve Mech modelleri fabrika çıkışlı üretim hatalı kartlar bunlar kanıtlandı. Hatta bulabilirsem atayım kaynağı. Bunun dışında karta ne yaparsanız yapın bunun önüne geçemezsiniz elinizde eğer iade fırsatı varsa hemen yapın. Şimdiden geçmiş olsun...

Öneri - MSI Rx 5700 Xt alacaklar dikkatine buradan detaylı inceleyebilirsiniz.

Kasanız hava akışı yok denecek kadar az. Ön cam paneli söküp test eder misiniz? Diğer sorununuz gelirsek 144 hz de memory clock 1750 mhz de sabit kalıyor. Bunun çözümü 144 hz yenilemeyi 120 hz yaparak çözebilirsiniz. Değişmez ise 144-143-142 hz olarak manuel tazeleme oranı girerek bakmalısınız. 5700XT nitro+ modeli 120 hz de kullanarak çözdüm sorunu. 144 hz olarak kullandığımdan bende de 1750 mhz olarak çalışıyor. Buda VRAM ısısının yukarıda olmasına neden oluyor.

Geri
Yukarı