MSI B450 Tomahawk Kısık Ses, Cızırtı ve Uğultu Sorunu

Morbey

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
20.07.2019 tarihinde, "Vatan Bilgisayar" firmasından MSI B450 Tomahawk ürününü satın aldım. Geçtiğimiz ay harici ses kartı ile kullandığım kulaklığım ve kart bozuldu, bunun üzerine "Sennheiser G4ME Zero" kulaklığını aldım. Mikrofonu kalitesiz bulduğum için Bir de üzerine "BM800" Kondenser mikrofonunu satın aldım. Cihazları arka panelde bulunan Ses girişlerinden bağlantı sağladım.
Bağlantı sağlanıyor, kulaklığa ses geliyor, mikrofondan ses iletiliyor. Buraya kadar sıkıntı yok.
Sorun şu;
Seslerin arkasında (Çok hafif tiz bir ses geliyor, zor duyuluyor) uğultu var. Mikrofon çok az ses iletiyor. Mikrofonda gürültü mevcut. "
Açıkçası bu bir sorun mu? ? O konu da da şüphelerim var, idrak edemedim. Denemiş olduğum çözümlerden bazıları;
  1. BIOS güncelledim.
  2. Windows 10 Home 64 Bit temiz kurulum yaptım.
  3. Realtek ALC892 Yazılımını güncelledim.
  4. Üçüncü parti Kodek kurdum.
  5. Tüm ses sürücüsünü kaldırdım, tekrar yükledim, onardım.
  6. Windows güç seçeneklerinden, C1E deaktif ettim.
  7. Yonga seti ve LAN sürücülerini güncelledim.
  8. USB aygıtlarını söktüm, denedim.
  9. PSU değiştirdim.
  10. USB Ses kartı ile bağlantı sağlayıp denedim.
Bir değişiklik olmadı. Harici bir ses kartı almayı düşündüm fakat frekans değerleri, empedansı, malzeme kalitesi vs. olan güzel bir ses kartı +500₺ oda çok para aldıklarımın taksiti henüz bitmedi.
Türkiye'deki garanti sistemini biliyorsunuz, bozuk ürün götürüyorsunuz. Çalışıyor bu diye geri gönderiyorlar, ses girişi ve çıkışı var diye yazı gönderip beni 20 gün daha bekletmesinler. MSI Forumuna'da bu konuyu açtım fakat henüz bir cevap gelmedi. Ayrıca mikrofonu ve kulaklığı başka bir Anakart üzerine bağlayıp denediğim zaman. Herhangi bir sorun yaşamadım. Ne bir uğultu ne bir gürültü ne bir cızırtı geldi.
Denediğim bazı Anakartlar;
A) Z370-A PRO
B) B450 Tomahawk Max
C) Farklı marka anakart

Geçmiş olsun umarım sorunun çözülür.
Teşekkürler
#Düzenleme 2

Monte-Demonte işlemi gerçekleştirdim. İkinci elden çalışan bir ses kartı buldum ve bilgisayara monte ettim. Uğutlu sesini acayip azalttı ve sesim anlaşılır bir şekilde karşı tarafa gidiyordu... Bir süre bilgisayarı kullandıktan sonra bir anda yavaş yavaş artan bir cızırtı sesi gelmeye başladı. Gerçekten sorunu anlayamadım...
#Düzenleme 3

Ekran kartı yük altına bindiğinde bu sorun ortaya çıkıyor.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı