MSI B450 Tomahawk SYS_FAN değeri 0'a düşüyor

piapkr

Decapat
Daha fazla  
3 gün önce Vatan Bilgisayar'dan aldım. BIOS'a girdiğimde, örneğin, kasa fanlarının olduğu SYS 1 Fan RPM değeri sürekli 0 olup tekrar çıkıyor. Bu saliselik bir sürede oluyor.

Muhtemelen çoklayıcıdan kaynaklı... Kasanız nedir tam olarak, Corsair Carbide falan mı? Anakartınızda 4 tane fan girişi mevcut. Ayrı ayrı fanları bağlama sansınız yok mu? Kac fanınız var toplamda kasada?

Hocam kasa Corsair iCUE 4000X modeli. Kasamda 4 adet RGB fan mevcut ve 2 adet radyatör fanını çoklayıcı ile sys 3 soketine bağladım. Nasıl yapmamı önerirsiniz ?

Hocam kasa Corsair iCUE 4000X modeli. Kasamda 4 adet RGB fan mevcut ve 2 adet radyatör fanını çoklayıcı ile sys 3 soketine bağladım. Nasıl yapmamı önerirsiniz ?
sys fan 1'e tek fan bağlayın ki, duruma bakın, içiniz rahat etsin; aynı sorun tek fanla olmayacaktır. sys 2 ye de tek fan bağlayın. sys 4 e çoklayıcı ile 2 fan bağlayın. Sorun sys 4 te olursa 2'li çoklayıcı bir kablo alıp onu kullanırsın. Hem de bu düzende fanları bağımsız daha rahat kontrol edersiniz. Son olarak da msi center ın güncel ve son sürüm olduğundan emin olun. Bios u da güncel tutmakta fayda. Bazen bu tarz durumlar amd nin radeon kontrolcüsü ve msi center ın çakışmasından da olabiliyor. Ekran kartınızı bilmiyorum tabi.. Sonucu da yazarsanız bakalım duruma göre..

sys fan 1'e tek fan bağlayın ki, duruma bakın, içiniz rahat etsin; aynı sorun tek fanla olmayacaktır. sys 2 ye de tek fan bağlayın. sys 4 e çoklayıcı ile 2 fan bağlayın. Sorun sys 4 te olursa 2'li çoklayıcı bir kablo alıp onu kullanırsın. Hem de bu düzende fanları bağımsız daha rahat kontrol edersiniz. Son olarak da msi center ın güncel ve son sürüm olduğundan emin olun. Bios u da güncel tutmakta fayda. Bazen bu tarz durumlar amd nin radeon kontrolcüsü ve msi center ın çakışmasından da olabiliyor. Ekran kartınızı bilmiyorum tabi.. Sonucu da yazarsanız bakalım duruma göre..
Hocam fan olarak dediklerinizi yapacağım ama öncesinde bir adet çoklayıcı almam gerekiyor. Cahilliğimi mazur görün msi center ne onu bilmiyorum ve nasıl güncelleneceğini de. Bios son sürüme güncellemiştim. Ekran kartı modelim RTX 2060 bu arada.

Hocam fan olarak dediklerinizi yapacağım ama öncesinde bir adet çoklayıcı almam gerekiyor. Cahilliğimi mazur görün msi center ne onu bilmiyorum ve nasıl güncelleneceğini de. Bios son sürüme güncellemiştim. Ekran kartı modelim RTX 2060 bu arada.
elinizdeki mevcut çoklayıcı kabloyu kullanabilirsiniz. uçları boş kalabilir bir sıkıntısı olmaz. Direk deneyin. Fan hızını nereden gözlemlyorsunuz ?. Msı Center hem monitor hem de fan ayarlamaları gibi işlere yarıyor. Kaç rpm de çalışacağını vs. ayarlıyorsunuz. Msi ın sitesinden anakartınız olduğu sayfadan indirebilirsiniz..

elinizdeki mevcut çoklayıcı kabloyu kullanabilirsiniz. uçları boş kalabilir bir sıkıntısı olmaz. Direk deneyin. Fan hızını nereden gözlemlyorsunuz ?. Msı Center hem monitor hem de fan ayarlamaları gibi işlere yarıyor. Kaç rpm de çalışacağını vs. ayarlıyorsunuz. Msi ın sitesinden anakartınız olduğu sayfadan indirebilirsiniz..
Hocam yorumların için öncelikle teşekkürler. Sormak istediğim diğer nokta ise sıvı soğutucunun rgb bağlantılarını kasanın rgm kumandasına bağlayabilir miyim ?

Hocam yorumların için öncelikle teşekkürler. Sormak istediğim diğer nokta ise sıvı soğutucunun rgb bağlantılarını kasanın rgm kumandasına bağlayabilir miyim ?
Rica ederim. Mesajımda yanlış yazmışım; Siz fanların rpm ini hangi yazılımla gözlemliyorsunuz?

Bağlarsınız , O kasanın RGB kontrolcüsü sanırım 6 girişliydi. Radyatör fanınız da RGB ise (yani 4 pinli) ok işaretlerine dikkat ederk bağlayın. Ancak renk kontrolünü anakartınıza bağlı şekilde ( yani su an kullandığınız şekilde ) yapabilirsiniz MSI Center ile. O anakartta 2 tane RGB girişi var. Radyatörü birleştirip bir girişe, diğer fanları birleştirip diğer RGB girişine bağlarsanız, MSI Center ile her ikisinin de renklerini ayrı ayrı kontrol edebilirsiniz. Dediğim gibi bağlantıda ok işsaretlerinin birbirine bakmasına dikkat edin. Ben kumandadan yapıyım derseniz o da olur.

Fan bağlantılarını yapıp denediniz mi ?

Rica ederim. Mesajımda yanlış yazmışım; Siz fanların RPM'ini hangi yazılımla gözlemliyorsunuz?

Bağlarsınız, O kasanın RGB kontrolcüsü sanırım 6 girişliydi. Radyatör fanınız da RGB ise (yani 4 pinli) ok işaretlerine dikkat ederk bağlayın. Ancak renk kontrolünü anakartınıza bağlı şekilde ( yani su an kullandığınız şekilde ) yapabilirsiniz MSI Center ile. O anakartta 2 tane RGB girişi var. Radyatörü birleştirip bir girişe, diğer fanları birleştirip diğer RGB girişine bağlarsanız, MSI Center ile her ikisinin de renklerini ayrı ayrı kontrol edebilirsiniz. Dediğim gibi bağlantıda ok işsaretlerinin birbirine bakmasına dikkat edin. Ben kumandadan yapayım derseniz o da olur.

Fan bağlantılarını yapıp denediniz mi?

Hocam öncelikle yardımlarınız için teşekkürler. RGB bağlantılarına şimdilik bir şey yapmadım. Sıvı soğutucunun kendi içerisinde ki RGB bağlantısına bağlamıştım ve öylece duruyor.
Söylemiş olduğunuz gibi sorun çoklayıcıda. Tek fanı aynı sokete bağladım bir problem yok RPM değerlerinde.

Geri
Yukarı