MSI B550 Gaming Plus, anakart LED'i yanıyor PC açılmıyor

burak611

Kilopat
MSI B550 Gaming Plus anakartım var. Ryzen 5600X işlemci için BIOS flash ile en son sürüme sıkıntısız bir şekilde güncelledim. Sonra PC açıldı sorun yoktu. Şeytan dürttü beni RAM'lerimi 4000MHz yapmak istedim. BIOS'tan ayarları yaptım tekrar açılmadı PC. CPU ışığı beyaz bir şekilde anakartının üzerinde yanıyordu. Sonra buradan konulara baktım. CMOS sıfırladım. Olmadı. En son dedim flash BIOS'la eski BIOS atmaya çalışayim. O aşamada flash BIOS kırmızı ışığı yanıp sönüyor sürekli ama öncesinde 5 dk da ışık sönüyordu güncellemiştim şimdi ışık yanıp sönmesi durmuyor sürekli flash BIOS kırmızı ışığı yanıp sönüyor. Şu an 45DK'dır yanıp sönüyor. Bu esnada yine CPU beyaz ikaz ışığı anakartın yanık bir şekilde bekliyor. Şu an hala öyle. Ne yapmam gerekiyor bilginiz var mı? Yoksa servise mi gitmeliyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Tekrar bildirirsiniz durumu.
Kasamın resmini ve psu mun resmini atiyorum size. Bağırsak gibi döktüm kasayı ama inanın çok özenle kurduğum her noktasına dikkat ettmiştim kurarken. Ve çalışmıştı. Şimdi bu attığım hala gelmem yılmışlığımın seviyesidir. Cooler master g500 500w 80+ bronze.

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    146,8 KB · Görüntüleme: 25
Kasamın resmini ve PSU'mun resmini atiyorum size. Bağırsak gibi döktüm kasayı ama inanın çok özenle kurduğum her noktasına dikkat ettmiştim kurarken. Ve çalışmıştı. Şimdi bu attığım hala gelmem yılmışlığımın seviyesidir. Cooler Master G500 500W 80+ Bronze.

Tamam biraz dursun bu şekilde hem siz dinlenin, hem statik elektrik falan varsa gitsin, sonra tekrar takıp denersiniz.

Tamam biraz dursun bu şekilde hem siz dinlenin, hem statik elektrik falan varsa gitsin, sonra tekrar takıp denersiniz.
Şimdi bir sigara içip deniyecem tekrar. Kendimi sürekli açıklamak istiyorum. Çünkü sistemi kurarken kendimden çok emindim ve çalıştığında da ödülümü almıştım. Ekran kartımın kargodan gelmesini bekliyecektim. Her şey hazır bir şekilde.Yaptığım maksisumum hata biraz macunu fazla kaçırdım ve işlemci soğutucusunu çok sıkmış olmam olabilir.ama bunları yaptıktan sonra sistem çalışmıştı. Hatta işlemciyi 4 ghz hızına aldım. Sorunsuz bir şekilde tekrar açıldı pc. Gaza geldim ve işlemcinin ram mhz değerlerini unuttum 4000mhz çektim ramleri ne olduysa orda oldu. Kasanın içinde kuruluydu sistem bu aşamada.cpu ışığı beyaz sabit şekilde yandığını fark ettim. Bir kaç kez kapadım olmadı. Hemen foruma baktım cmos resetleme yaptım. Bu aşamada hala kasanın içindeydi anakart.Sonra olmayınca dedim kökten güncellediğim hazırda olab usb bellekle tekrar bios güncellemeyi deniyeyim dedim.bu aşamada flash bios kırmızı ışığı sabit yandığı için sorun olduğunu anladım. Yine kasada durmaya devam etti anakart takılı her şeyi.eski sürüm bios indirdim hemen flash a yazdım. Bu seferde kırmızı ışık yanıp sönmesine rağmen.uzun süre boyunca bekledim sönmedi. En son dedim her şeyi sökeyim. Yeni sıktığım macun biraz parçalara bulaşmış olabilir. Ama önemsiz yerlere dikkatli baktım. Bu aşamadan sonra bildiğiniz gibi her şey. Şu an tekrar deniyorum umarım çalışır…

Sonuç başarısız :(

Bu USB belleği FAT32 yapmış mıydınız?

Başka bir bellek varmı eliniz de?
Yapmıştım.Malesef yok.Şu an işlemci soğutucunun bir ayağını takamadığımı fark ettim onu çıkarırken anakartın arkadaki soğutucuyu tutan vidaların geçtiği blok çıktı. Umarım önemsizdir. Şimdi takmaya çalışıyorum işlemci soğutucusunu.

USB belleğin takıp, hafif geri çekin, çok az, yani yuvaya tam oturtmayın, bu şekilde flashback tuşuna basın.
Bunu bir deneyin.

Işık yanıp sönmeye başlarsa dokunmayın dursun öyle.
Deniyorum hemen şu stok soğutucusunu tekrardan takayim.

USB belleğin takıp, hafif geri çekin, çok az, yani yuvaya tam oturtmayın, bu şekilde flashback tuşuna basın.
Bunu bir deneyin.

Işık yanıp sönmeye başlarsa dokunmayın dursun öyle.

O blok soğutucuyu çıkarınca boşa çıkar normal.
Bu şekilde sistem takılıyken flash bios yapmamda sıkıntı var mı?

Hayır takılı olması bir şeyi değiştirmiyor, PSU açık olması yeterli.
Bu şekilde taktığımda sürekli sabit kırmızı yandı ve söndü. Sistem de tepki yok şu an.

Bu şekilde taktığımda sürekli sabit kırmızı yandı ve söndü. Sistem de tepki yok şu an.

Flashı biraz daha ileri taktım. Tekrardan yanıp sönme ve BIOS güncelleme aşamalarını yapıyor bekliyeceğim 10 dk daha.

Son düzenleme:
MSI MPG B550 Gaming Edge Wifi anakartıma Ryzen 5 5600X'i taktığımda algılamamıştı. Bios flash ile güncellemeye çalıştım, 5 farklı usb bellek denedim olmamıştı. En son servise gönderdim ve servis Ryzen 5 3600 ile görüntü alıp bios güncellemesi yapmıştı. Demek istediğim 3000 serisi bir ryzen cpu ile deneme imkanınız varsa öyle deneyin yoksa servise bios güncellemesi yapamadığınızı ileterek gönderin derim.

Geri
Yukarı