Çözüldü MSI B650 Tomahawk EXPO Açınca Açılış Süresi Artıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

erays59

Kilopat
RAM
Gskill Tredent Neo DDR5 6000Mhz
Ekran kartı
Msi Suprim X RTX 3070 Ti
Anakart
Msi B650 Tomahawk
İşlemci
Amd Ryzen7 7700X
Merhaba arkadaşlar, 2 ay kadar olacak AMD Ryzen 7 7700X CPU, MSI B650 Tomahawk anakart ve ileri dönük olsun iyi bir şey olsun diye AMD expo destekli G.Skill Neo 6000 MHz CL32 DDR5 RAM aldım. Gel gelelim BIOS'tan expo profılı aktıf edınce PC'de açılma suresı 40 sanıyelere kadar uzuyor. Anakartta RAM ışığıda 20 sanıye kadar yanıyor, sönüyor. Burada yanlış olan bir şey mi yapıyorum? :/ Şu an çok yeni bir platform diye mi bu sorunlar gerceklesıyor. Benım gıbı böyle sorunlar yaşayan var mıdır merak ettim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Şu an nasıl son durum hocam?

Şu an en son güncel BIOS kullanıyorum 1.62 beta surumu, Acılış suresı 14.3 sn düştü expo aktif 6000 MHz, Memory context restore özelliğini enable yapıyorum sürenin düşmesi için:) Arastırmalarıma gore Memory context restore belleği sistem acılırken test edıyor, gec acılmasına neden oluyor.
Evet yaptım abi, sonuç bu yine :/ Artık senden gelen test sonucunu bekleyeceğim :)

Merhaba, Oyunlarda veya genel anlamda farklı problemler yaşıyor musunuz? FPS düşmesi, donma gibi. Bende de aynı sorun var. Expo açarsam 40 saniyede açılıyor ve oyunlarda anlık FPS düşüşleri oluyor. Hatta video izlerken bile kastığı oluyor ve kulaklıktan cızırtılar geliyor. Son 2 gündür expo kapalıyken bile sorun yaşıyorum. Otomatik reset atıyor, donuyor vs..

Merhaba, Oyunlarda veya genel anlamda farklı problemler yaşıyor musunuz? FPS düşmesi, donma gibi. Bende de aynı sorun var. Expo açarsam 40 saniyede açılıyor ve oyunlarda anlık FPS düşüşleri oluyor. Hatta video izlerken bile kastığı oluyor ve kulaklıktan cızırtılar geliyor. Son 2 gündür expo kapalıyken bile sorun yaşıyorum. Otomatik reset atıyor, donuyor vs.

Merhaba, Valorant oynarken saniyelik bir drop yıyordum onun çözümünü MSI Center yazılımındaki lan Manager'dan çözdüm Valorant'ın ınternet kullanımını en yukseğe cektim ilginç bir şekilde drop sorunum kalktı :)

Ben en son BIOS'u kullanıyorum expo açınca şu an açılış süresi 33'e kadar geriledi. Sistemim de stabil çalışıyor. Donanımsal olduğu kdar da yazılımsal sorunlar da genel performansı düşürüyor. Bir de yeni platform olunca problemler bitmiyor maalesef. Video izlerken kasıyor demişsiniz, arka planda çalışan fazla uygulama olabilir 3.parti uygulama varsa kapatıp öyle deneyin derim. Ve güncel kalmaya çalışın :)

Şu anda AM5 platformunda boot sürelerinde böyle bir genel durum var. Bende de yaklaşık olarak 30 saniye kadar sürüyor masaüstünün gelmesi. Yabancı forumlarda araştırdığım kadarıyla ufak tefek süreyi kısaltabilenler olmuş ama bende pek işe yaramadı o yüzden BIOS update bekliyorum şimdilik.

Merhaba, Valorant oynarken saniyelik bir drop yıyordum onun çözümünü MSI Center yazılımındaki lan Manager'dan çözdüm Valorant'ın ınternet kullanımını en yukseğe cektim ilginç bir şekilde drop sorunum kalktı :)

Ben en son BIOS'u kullanıyorum expo açınca şu an açılış süresi 33'e kadar geriledi. Sistemim de stabil çalışıyor. Donanımsal olduğu kdar da yazılımsal sorunlar da genel performansı düşürüyor. Bir de yeni platform olunca problemler bitmiyor maalesef. Video izlerken kasıyor demişsiniz, arka planda çalışan fazla uygulama olabilir 3.parti uygulama varsa kapatıp öyle deneyin derim. Ve güncel kalmaya çalışın :)
Valla hocam benim sorunum farklı maalesef. Bilgisayar bir an da donup kapanıyor. Expo ile 6000mhz alırsam direk elveda zaten :) Anakart değişti yeni anakartta yine aynı sorun var. Bakalım ne olacak. Mental olarak çok yordu. Anakartı yine servise göndereceğim.

Gecen ay arkadaslarım 3 tane aynı hazır sistemden aldılar, 3 üde mavi ekran ve donma oldugunu söyledi SSD arızalı cıktı hepsinde de o farkıda birisi SSD degıstırdı öyle fark edıldı yani :) anakart degıstı dıyosunuz, sorun aynı kalmıs hala.
Valla hocam benim sorunum farklı maalesef. Bilgisayar bir an da donup kapanıyor. Expo ile 6000mhz alırsam direk elveda zaten :) Anakart değişti yeni anakartta yine aynı sorun var. Bakalım ne olacak. Mental olarak çok yordu. Anakartı yine servise göndereceğim.

Gecen ay arkadaslarım 3 tane aynı hazır sistemden aldılar, 3 üde mavi ekran ve donma oldugunu söyledi SSD arızalı cıktı hepsinde de o farkıda birisi SSD degıstırdı öyle fark edıldı yani :) anakart degıstı dıyosunuz, sorun aynı kalmıs hala.
Çok kötü bir durum gerçekten. Arkadaşınıza da geçmiş olsun. Bakalım anakart değişim olursa İnşallah çözülür.

Dosya Ekleri

• time.jpg
    time.jpg
    102,8 KB · Görüntüleme: 200
Şu an nasıl son durum hocam?

Şu an en son güncel BIOS kullanıyorum 1.62 beta surumu, Acılış suresı 14.3 sn düştü expo aktif 6000 MHz, Memory context restore özelliğini enable yapıyorum sürenin düşmesi için:) Arastırmalarıma gore Memory context restore belleği sistem acılırken test edıyor, gec acılmasına neden oluyor.

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    92,6 KB · Görüntüleme: 146
Çözüm
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı