Çözüldü MSI B650 Tomahawk EXPO Açınca Açılış Süresi Artıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

erays59

Kilopat
RAM
Gskill Tredent Neo DDR5 6000Mhz
Ekran kartı
Msi Suprim X RTX 3070 Ti
Anakart
Msi B650 Tomahawk
İşlemci
Amd Ryzen7 7700X
Merhaba arkadaşlar, 2 ay kadar olacak AMD Ryzen 7 7700X CPU, MSI B650 Tomahawk anakart ve ileri dönük olsun iyi bir şey olsun diye AMD expo destekli G.Skill Neo 6000 MHz CL32 DDR5 RAM aldım. Gel gelelim BIOS'tan expo profılı aktıf edınce PC'de açılma suresı 40 sanıyelere kadar uzuyor. Anakartta RAM ışığıda 20 sanıye kadar yanıyor, sönüyor. Burada yanlış olan bir şey mi yapıyorum? :/ Şu an çok yeni bir platform diye mi bu sorunlar gerceklesıyor. Benım gıbı böyle sorunlar yaşayan var mıdır merak ettim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Şu an nasıl son durum hocam?

Şu an en son güncel BIOS kullanıyorum 1.62 beta surumu, Acılış suresı 14.3 sn düştü expo aktif 6000 MHz, Memory context restore özelliğini enable yapıyorum sürenin düşmesi için:) Arastırmalarıma gore Memory context restore belleği sistem acılırken test edıyor, gec acılmasına neden oluyor.
Şu an en son güncel BIOS kullanıyorum 1.62 beta surumu, Acılış suresı 14.3 sn düştü EXPO aktif 6000 MHz, Memory context restore özelliğini enable yapıyorum sürenin düşmesi için:) Arastırmalarıma gore Memory context restore belleği sistem acılırken test edıyor, gec acılmasına neden oluyor.

Beta sürümü kullanmak tehlikelidir aslında, ne olacağını bilemezsiniz ki geçen günlerde ASUS'un yayınladığı beta sürümü maalesef yine sorunlara yol açmıştı. Bu arada Memory context restore özelliğini enable yapıyorum demişsiniz ama zaten sistem açılırken test ediyor ve geç açılmasına sebep oluyorsa disabled yapılması gerekmiyor mu?

Beta sürümü kullanmak tehlikelidir aslında, ne olacağını bilemezsiniz ki geçen günlerde ASUS'un yayınladığı beta sürümü maalesef yine sorunlara yol açmıştı. Bu arada Memory context restore özelliğini enable yapıyorum demişsiniz ama zaten sistem açılırken test ediyor ve geç açılmasına sebep oluyorsa disabled yapılması gerekmiyor mu?

Senın ıcın fotoğraf cektım, Auto'dayken yukselıyor sure enable yapınca sure dustu bir sıtede gormustum enable-dısable karsılastırması yapılmıstı enable daha ıyı sonuç vermıstı. Ek olarak beta ıle gelen bir ozellık var RAM'lerı daha sıkı calıstırıyor Hıgh-effıcıency mode enable yapınca altında bir satır daha ozellık acılıyor orada 4 tıp RAM sıkılastırma ozellıgı cıkıyor. Relax-balance-thıgter bir tane daha vardı onu unuttum sımdı.

Şu an sıteyıde buldum buradan bır arastır ıstersen.

Dosya Ekleri

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    39,8 KB · Görüntüleme: 68
  • 2023-05-11 20-15-22.JPG
    2023-05-11 20-15-22.JPG
    214,1 KB · Görüntüleme: 72
Attığınız fotoğrafta beta BIOS açıklamasında NON-X3D yazıyor fakat attığınız sitede ise X3D serisi için söylenmiş. Merak ettiğim şey 7950X için bu uygulanabilir mi? Siz atmış olduğunuz sitedeki enhanced Boost mode 3'ü aktif ettiniz mi?

Xd3 ve XD3 olmayan işlemciler için yani 7000 serisi. Bende 7700X var. Ben Curve Optimizer ayarlarını kullandım. MSI BIOS'ta Advanced'tan per Core negative ayarladım, her cekırdek için ayrı değer girdim. Şu an gayet memnunum. BIOS resmindeki ayarları kullanıyorum şu an. Anakartım MSI Tomahawk Wi-Fi B650 sizin anakart modeliniz nedir?

XD3 ve XD3 olmayan işlemciler için yani 7000 serisi. Bende 7700X var. Ben Curve Optimizer ayarlarını kullandım. MSI BIOS'ta Advanced'tan per Core negative ayarladım, her cekırdek için ayrı değer girdim. Şu an gayet memnunum. BIOS resmindeki ayarları kullanıyorum şu an. Anakartım MSI Tomahawk Wi-Fi B650 sizin anakart modeliniz nedir?

Sistemi henüz toplamadım, AM5'te sıkıntılı bir süreç işlediği için paso araştırıyorum ve öğrenmeye çalışıyorum çünkü eğer sistemi aldıktan sonra araştırırsam vakit kaybederim diye düşünüyorum. RTX4080, MSI Pro B650-P Wi-Fi, G.Skill Trident Z5 Neo 6000MHz CL30, MSI A1000G PCI-E5 1kwatt PSU, 7950X olarak düşünüyorum sistemi. Genel olarak render ağırlıklı çalışacağım fakat eco Mode 125watt ile de gayet yeterli oranlarda render alabildiğini gördüm işlemcinin. Tek merak ettiğim şey, Aralık ayında insanlar expodan şikayetciymiş şu an 6000MHz'e sorunsuz bir şekilde çıkartılıyor mu bunu öğrenmek istiyorum, zaten OC yapacağımı düşünmüyorum, sadece sizin son attığınızı belki yaparım açılış süresi için. (Anakarta gereksiz para vermemek için MSI Pro B650-P Wi-Fi'yi seçtim, benim için ideal bir kart AM5 platformunda)

Sistemi henüz toplamadım, AM5'te sıkıntılı bir süreç işlediği için paso araştırıyorum ve öğrenmeye çalışıyorum çünkü eğer sistemi aldıktan sonra araştırırsam vakit kaybederim diye düşünüyorum. RTX4080, MSI Pro B650-P Wi-Fi, G.Skill Trident Z5 Neo 6000MHz CL30, MSI A1000G PCI-E5 1kwatt PSU, 7950X olarak düşünüyorum sistemi. Genel olarak render ağırlıklı çalışacağım fakat eco mode 125watt ile de gayet yeterli oranlarda render alabildiğini gördüm işlemcinin. Tek merak ettiğim şey, aralık ayında insanlar expodan şikayetciymiş şu an 6000MHz'e sorunsuz bir şekilde çıkartılıyor mu bunu öğrenmek istiyorum, zaten OC yapacağımı düşünmüyorum, sadece sizin son attığınızı belki yaparım açılış süresi için. (anakarta gereksiz para vermemek için MSI Pro B650-P Wi-Fi'yi seçtim, benim için ideal bir kart AM5 platformunda)

Guclu ve dengeli bir sistem olmus anakart X670 gider aslında tabii sizin tercihiniz:) ben sabırsızlık yaptım direk cıktıgı gibi aldım 7700X 9.250 TL idi ben aldıgımda. Şu an 7.600'e bıle var Teknobiyotik'te sanırsam. Expo'dan dolayı gecıkmeyi fark ettiğimde hevesim kırılmıstı benim de ne yalan söliyeyim Intel 13 nesin toplasaydım keske dedim ama almıs oldum bir kere :)

Sonunda en son cıkan MSI bıosuyla gecıkme işini çözdüm gibi. CPU da Curve Optimizer'la hallettim şu an sorunsuz:) Sizin için de hayırlısı olsun diyeyim şimdiden, güzel günlerde kullanırsınız.

Teşekkür ederim hocam, son bir soru daha sormak istiyorum, RAM'leri son beta BIOS ile EXPO 1 veya 2 modunda sorunsuz bir şekilde 6000'e sabitleyebildiniz mi? Yani voltaj sorunu vs. olmadan, bir ara ASUS tarafında işlemciler falan yanıyordu ya ondan sorma gereği duydum.

Expo 2 secemıyorum nedense hangı BIOS versıyonunu denedıysem. Evet benım kullandıgım anakart modelinde tam 6000MHz olarak çalıstırıyor hiç problem yasamadım.

Bu arada Memory context restore özelliğini enable yapıyorum demişsiniz ama zaten sistem açılırken test ediyor ve geç açılmasına sebep oluyorsa disabled yapılması gerekmiyor mu?
Yanlış biliyor çünkü. "Memory Context Restore" belleği test etmiyor. Daha önce yapılan test verisini yeniden kullanıma alıyor. Bu sayede her açılışta tek tek timinglere bakmayıp süreci hızlandırıyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı