MSI Bravo 15 10.500TL

@SondanBaştan68 o zaman neden 3050 alıyorsunuz? Her oyunun DLSS veya FSR desteği yok.
Saf güçük olarak şu anda 3050 ile 5500M eşit.
Ayrıca N11 ve Trendyol Hepsiburada'dan bile beter.

Attığım Laptop'ta 3050Tİ var ayrıca 3050 tercih etmemin ilk nedeni söylediğim gibi DLLS ve RTX teknolojisi. Bu teknolojiler gelişmeye çok açıklar ve başka oyunlara da gelecektir zamanla. Benim görüşüm DLLS teknolojisi alma imkanı var ise o teknolojiden mahrum kalmamak.

3050 Ti çok daha önde bir kart
Zaten çok daha önde
driver kötü olduktan sonra hiçbir işe yaramaz.
Kötü demedim sadece kararlı sürümde değil dedim, bu bir sürücüyü kötü yapmaz ama kararsız sürüm bazı yerlerde ciddi şekilde fps düşürür.
3050'yi tam geçebilmek için a4DDR kasadaki MUX Switch'i aktif edip, OC sekmesini açmak lazım.
Zaten bu driver WHQL sürümü gelince 3050 çoğu oyunda geçecek ama şu anlık dedğin şey doğru. Ayrıca rekabetçi oyun oynamıyorsan mux gerekli değil.
Attığım Laptop'ta 3050 Ti var ayrıca 3050 tercih etmemin ilk nedeni söylediğim gibi dlls ve RTX teknolojisi. Bu teknolojiler gelişmeye çok açıklar ve başka oyunlara da gelecektir zamanla. Benim görüşüm dlls teknolojisi alma imkanı var ise o teknolojiden mahrum kalmamak.

3050 gibi bir karta RTX aç bakalım laptop nasıl ortadan 2'ye yarılıyor.
3050 ile RTX deneyimi yaşaman zor.
AMD kartı tercih etmenin sebebi eskiden saf güçtü şu anda da bu geçerli+FSR eklendi yani ben 3050 bir laptop almayı mnatıklı bulmuyorum.(8k civarında ise alınabilir).

Zaten çok daha önde

Kötü demedim sadece kararlı sürümde değil dedim, bu bir sürücüyü kötü yapmaz ama kararsız sürüm bazı yerlerde ciddi şekilde FPS düşürür.

Zaten bu driver WHQL sürümü gelince 3050 çoğu oyunda geçecek ama şu anlık dedğin şey doğru. Ayrıca rekabetçi oyun oynamıyorsan MUX gerekli değil.

3050'yi geçmesi zor artık, 5500M eski nesil bir kart. RDNA 2 kartlar üstüne yoğunlaşacak AMD. Ki burada konuştuğumuz 3050 Ti, Ben aynı bütçede 3050 Ti varken 5500M bakılmamalı diyorum, sen 3050ye ha yetişti ha geçti hesabı yapıyorsun. Oyun için alan adam ne yapsın 5800H'ı? Ki WHQL sürümü dediğin şey beklediğin performans artışını getirmez. Sadece driver kaynaklı sorunları engeller. Nereden biliyorsun diye soracaksan. Yaklaşık 8-9 aydır bende Radeon kullanıyorum, kendi deneyimim bu şekilde. MSI driverları olmadan sürekli hata düşük performans gibi sorunlar yaşatıyor AMD. MSI driverları da sık güncellenen driverlar değil. En son FSR desteği içeren Driver'ı 1 ay sonra verdiler.

3050 Ti, ben aynı bütçede 3050 Ti varken 5500M bakılmamalı diyorum.

Aynı şeyi bende diyorum. Sadece demek istediğim şey 3050 alınmaması gerektiği çünkü malum sitelerde 10k fiyat biçiliyor.

AMD. MSI driverları da sık güncellenen driverlar değil. En son FSR desteği içeren Driver'ı 1 ay sonra verdiler.

Bu dediğinizi anlayamadım MSI kendine özel driver var mı varsa bereden yüklemiyor? Sadece AMD sitesinde driver indirebiliyoruz diye biliyorum yanlışım varsa düzeltin.
1 ay normal bir süre geç bir süre değil.

Oyun için alan adam ne yapsın 5800H'ı?

Ben hem oyun hem iş için dedim.

Aynı şeyi bende diyorum. Sadece demek istediğim şey 3050 alınmaması gerektiği çünkü malum sitelerde 10k fiyat biçiliyor.

O konuda haklısınız, ancak Dell gibi 3050 95W laptoplar rahatlıkla geçecektir.

Bu dediğinizi anlayamadım MSI kendine özel driver var mı varsa bereden yüklemiyor? Sadece AMD sitesinde driver indirebiliyoruz diye biliyorum yanlışım varsa düzeltin.
1 ay normal bir süre geç bir süre değil.

Evet bravo 15 Support kısmında görebilirsiniz. MSI tarafından hazırlanmış optimizasyonu tepe seviye driverlar var. Değinmek istediğim konu da 1 ay 2 ay değil. Teknoloji çıktığı gibi kullanamamamız. Ben biliyorum ki şimdi bir AMD driverı yüklesem performans düşecek, ekran gidip gelme sorunu yaşayacağım.

@Radeon RX 5500M kesinlikle haklısınız hele ekran gidip gelme muhabeti bende de oldu(HD Graphics 500 yeni driver indirimiştim entegre GPU işte).ondan sonrada laptop fişi çekti.
95 Watt dedğiniz gibi rahatlıkla geçer.
Şahsen ben bekleme taraftarıyım 6500 serisini.
Değinmek istediğim konu da 1 ay 2 ay değil. Teknoloji çıktığı gibi kullanamamamız.

Aslında optimize süreci uzuyor böyle AMD bir sürücüyü çıkartıyor hatalarını az buçuk düzeltip piyasa sunuyor, MSI ise bu sürücüyü performans kaybı olmaksızın artış için keni PClerine optimize ediyor bu sayede dediğiniz gibi süreç uzuyor.

@Radeon RX 5500M kesinlikle haklısınız hele ekran gidip gelme muhabeti bende de oldu(HD Graphics 500 yeni driver indirimiştim entegre GPU işte).ondan sonrada laptop fişi çekti.
95 Watt dedğiniz gibi rahatlıkla geçer.
Şahsen ben bekleme taraftarıyım 6500 serisini.

6500M bir süre daha gelemeyecek gibi. Hele 6600M ve 6700M hüsranından sonra 6500M'den pek umutlu değilim.

Hele 6600M ve 6700M hüsranından
Neden? Fiyat yüzünden mi? Yoksa performans yüzünden mi?
Tepe seviye dedğiniz sürücü bu mu hocam? Yoksa bu entegre gpu driveri mı?
2EE75175-6D99-4121-A792-FC1BDEFC3751.png

Son düzenleme:

Geri
Yukarı