MSI Gaming X RX 5700 XT Sıcaklık Değerleri Normal mi?

LeFeyn

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar yaklaşık 1 aydır MSI Gaming X RX 5700 XT model ekran kartını yoğun şekilde kullanıyorum. Öncelikle belirtmem gerekir ki performans olarak çok memnunum ve her ne kadar ön yargılı almış olsam da her zaman son güncellemelerini ilk gün yapmama rağmen hiçbir yazılımsal sorun yaşamadım. Ama bu sıralar kafam biraz sıcaklık değerlerine takıldı. Kartın %99 kullanıldığı durumlarda sıcaklık 78-80 dereceleri buluyor. Bu sırada fanlar 1650-1700 RPM arasında çalışıyor. Kasanın yan kapağını açtığımda ise bu değer 68-74 derece arasında seyrediyor. Boşta ise 27 ile 35 derece arasında seyrediyor durum. GPU 2 Temperatuve ise yük altında 90 derece üzerinde. (GPU 2 Temparatuve neyi ifade ediyor bilmiyorum. ) Ancak bu değerler sizce normal mi?
  • AMD R5 3600.
  • MSI B450 GAMING Plus Max.
  • MSI Gaming X RX 5700 XT.
  • Corsair Lengeance 8x2 3200MHz RAM.
  • Corsair Delta Spec Kasa(3 fan içeri hava alıyor, 1 fan tahliye ediyor. )
  • Corsair VS650 650W 80+ PSU
  • Samsung 860 Evo SSD.
  • 1TB WD HDD.

Aldım bile xt'yi hocam. Bu değerler anormalse iade erseydiniz keşke. Neden etmek istemediniz
Şöyle, zaten AMD alırken Nvidia'ya göre daha çok ısınacağını biliyordum. Onun dışında performans olarak tatmin ediyor. Iade etme gereği duymadım. Şu fan sesi de olmasa cidden memnunum.

Şöyle, zaten AMD alırken Nvidia'ya göre daha çok ısınacağını biliyordum. Onun dışında performans olarak tatmin ediyor. Iade etme gereği duymadım. Şu fan sesi de olmasa cidden memnunum.

Şu yaz sıcağında 72-73 derecede çalışan kart ısınıyor sayılmaz hocam :) RTX 2060 olup 80 derecede çalışan modeller var. Bu AMD'yle değil kartınızın soğutmasıyla alakalı, o yüzden Aorus gibi, Gaming X gibi farklı seriler var. AMD'yle ilgili değil derken, son zamanlarda çıkardığı 7nm çiplerin Nvidia ile benzer ve hatta bazı üst seviye modellerde daha serin çalıştığı için diyorum. Yani alakası yok değerler gayet normal.

Şu yaz sıcağında 72-73 derecede çalışan kart ısınıyor sayılmaz hocam :) RTX 2060 olup 80 derecede çalışan modeller var. Bu AMD'yle değil kartınızın soğutmasıyla alakalı, o yüzden Aorus gibi, Gaming X gibi farklı seriler var. AMD'yle ilgili değil derken, son zamanlarda çıkardığı 7nm çiplerin Nvidia ile benzer ve hatta bazı üst seviye modellerde daha serin çalıştığı için diyorum. Yani alakası yok değerler gayet normal.
Doğru diyorsunuz ancak ben daha çok hangi sıcaklık değerinin hangi RPM değerinde sağlandığına dikkat ediyorum. ROG serisi tabii ki çok üst bir soğutmaya sahip biliyorum ancak eski ROG 2070 kartım 1300-1400 RPM'de 67 dereceyi görürken Gaming X 5700XT modeli 1900-2000 RPM'de 75 dereceleri görüyor. Belirttiğim gibi fan sesi olmasa isterse 3000 RPM'de dönsün umursamam ancak fan sesi rahatsız ediyor ama memnunum, kulaklık taktığım için fazla umursamıyorum.

Doğru diyorsunuz ancak ben daha çok hangi sıcaklık değerinin hangi RPM değerinde sağlandığına dikkat ediyorum. ROG serisi tabii ki çok üst bir soğutmaya sahip biliyorum ancak eski ROG 2070 kartım 1300-1400 RPM'de 67 dereceyi görürken Gaming X 5700XT modeli 1900-2000 RPM'de 75 dereceleri görüyor. Belirttiğim gibi fan sesi olmasa isterse 3000 RPM'de dönsün umursamam ancak fan sesi rahatsız ediyor ama memnunum, kulaklık taktığım için fazla umursamıyorum.

Anladım hocam, bu model sessiz diyorlardı, ilk kez sizden duydum bu şikayeti. Tek sorununuz bu olsun yeter ki çünkü Asus'un AMD kartları ciddi problemli, hem Tuf'lar hem de Rog Strix'lerde ciddi üretim hataları var. Nvidia için Asus seçilir ama AMD'de Asus'tan uzak durmak lazım. Siz en iyi modellerden birini almışsınız. İnsanlara en çok önerdiğim 5700XT modelleri şunlar(termal performanslarına göre);
  1. PowerColor RX 5700XT Red Devil
  2. Sapphire Nitro RX 5700XT
  3. MSI Gaming X RX 5700XT
  4. Sapphire RX 5700XT Pulse

Vallahi ne diyeyim Athlon Turion zamanlarında bıraktım AMD deneyimini. Ryzen serinden memnun iseniz ben de AMD ye geçmeyi düşünüyorum.

Evde Ryzen 5 3600, iş yerinde Ryzen 7 3700X kullanıyorum. Bu yeni işlemciler çok başarılı. Fiyat performans oranları gayet iyi. Gönül rahatlığıyla tavsiye ederim. Yalnız bir nokta var, 3700X ile gelen Wraith Prism soğutucu yeterli ama 3600 ve 3600X ile gelen Wraith Spire eski tip soğutucu yetmiyor. Özellikle yaz ayında olduğumuz için değiştirdim, 3600 için Aerocool Cylon 4 model soğutucuyu aldım. Aklınızda bulunsun 3600 alırsanız, en azından 250-300 TL'lik bir kule tipi soğutucu da alın çünkü onun stok fanı aynen Intel'in stok fanı gibi başarısız. Özellikle de şu yaz aylarında.

36 derece hava sıcaklığında, 3600 BF 5 oyununda stok fanıyla 85 dereceleri görürken, Cylon 4 soğutucu ile 65-67 derece ortalamaya indi. Ciddi bir fark..

Son düzenleme:

Geri
Yukarı