MSI Garanti süreci, şaştım kaldım!

barisaltun44

Yoctopat
Daha fazla  
Arkadaşlar sinir krizi nasıl geçirilir buyurun okuyun.

Mayıs 2022 tarihinde faturalı MSI 280R sıvı soğutma aldım. Sistemi kurduğumda sıvı soğutma motorundan ilk start aldığında " tırttt " diye ses gliyor ve inilti şekilde ses yapıyordu. Ürünün MSI 280R V2 modeli ile değiştirilmesi hakkında MSI Türkiye ile bayağı yazıştık, sonuç tam arızalanmadan işlem yapılmayacağını anladım vs...

6 Ekim 2023 tar. Sıvı soğutma arızalandı ve olay başladı: Pazartesi 09. Ekim 2023 tar. Parçayı ServisPoint faturası ile teslim ettim, 10. Ekim 2023 tar. Yapılan kontrolde arızalanmış olduğu ve yurtdışındaki MSI Global'e değişim iade için onay mail gönderdiklerini bildirdiler. 11. Ekim 2023 tar. Değişim veya iade onay raporu geldi.

Olay burada başladı. Penta firması ve MSI mail attım süreci hızlandıralım muadil ürün alayım dedim, hayır dediler satın aldığınız firma üzerinden yapılması gerekli dediler. Bayağı bir mail attık birbirimize ve sonunda satın aldığım firmaya mail attım ekte değişim ve iade onay raporunu ekleyerek " sizden almış olduğum sıvı soğutma arızalandı ben servis sürecini hallettim değişim raporu var desteğinizi rica ederim dedim. Hatta ilgili firmayı da aradım, dedim ki size mail attım bakabilir misiniz ( 6 gündür PC yok süreci hızlandırmaya çalışıyorum ) firmanın söylediği şu; biz geçtiğimiz yıllarda AMAZONTR üzerinden ürün satın alıp satıyorduk artık iş değişikliği sebebi ile PC parçası satmıyoruz ama mağdur olmayan diye isterseniz fatura tutarını iade edebiliriz dediler :) ( NYTEKNOLOJİ)

Şimdi fatura tutarını alsam üstüne para ekleyerek yeni ürün alabilirim, ekonomik şartları biliyorsunuz. Diğer yandan değişim raporu olan ürün için MSI ve PENTA son kullanıcı üzerinden işlem yapmayız aldığınız firma gelsin bize diyor.

Sanırım sonunda ServisPoint kapısına kamera ile giderek süreci anlattacağım bir video çekerek polis çağırıp tutanak tutduracağım. Ya arkadaş son kullanıcı ile muhattpa olmazsınız ama ürünü son kullanıcıya satarsınız... Sinirden ne yapacağımı bilemiyorum cidden sağlıklı düşünemiyorum. Bir sosyal medya fenomeni olsak, vs ne penta ne MSI böyle bir yaklaşımda bulunmazlar... Neden yani neden? Arkadaş yurt dışı değişim veya iade için onay vermiş, ServisPoint arızalı ürünü almış bu bende kalacak git yeni ürünü talep ediyor... Vallahi ne yapacağımı bilemiyorum. Hayır işin kötüsü bilgisayar of durumda :) vallahi sinirden gülüyorum artık.

Bu durumun benzerini bana 2016 yılında ASUS marka modem için Vatan Computer fatura iadesi yaparız dedi, distribütör artık network ürün getirmiyorum bana ne dedi. En sonunda ASUS ürüne sahip çıkarak kendileri muadil ürün vermişti.

MSI gibi bir marka neden böyle son kullanıcıyı mağdur eder anlamış değilim...

@barisaltun44 @Recep Baltaş

Hocam en çok servise kızmışsınızda servisin yapabileceği ne var ki anlamadım. Değişim onayını vermiş ve distribütöre-satıcıya iletmiş. Servis ile işiniz burada bitmiş. Muhattabınız "bilgisayar parçası satmıyoruz" diyerek sıvışmaya çalışan satıcınızdır. Size ürünü sattığı anda bu riski göze alarak sattı, şu anda parça satmıyor olabilir eğer temin edilebiliyorsa (üretimi tedariği varsa) temin edip size teslim etmek zorunda. İadeye zorlayamaz.

Penta'nın da pek suçu yok hocam, sizin satıcınız onların müşterisi, siz değilsiniz. O yüzden satıcının talepte bulunup ürünü alması gerekiyor.

Öncelikle satıcınızı sıkıştırın, haklarınızdan bahsedin, iade konusunda ısrar ederse THH'ye başvurabilirsiniz.

Olurda THH'ye başvurursanız, hatırlatma olsun maalesef ki kanunen servisin hiçbir sorumluluğu yok, yani THH'ye sakın servisi şikayet etmeyin.

GARANTİ BELGESİ YÖNETMELİĞİ
Madde 9
...tüketici malın bedel iadesini, ayıp oranında bedel indirimini veya imkan varsa malın ayıpsız misli ile değiştirilmesini satıcıdan talep edebilir. Satıcı, tüketicinin talebini reddedemez. Bu talebin yerine getirilmemesi durumunda satıcı, üretici ve ithalatçı müteselsilen sorumludur

Üstat inanki teknik Servis'e hiç kızmadım :) aksine gayet olabildiğince hızlıca işlerini yaptılar.

İlk aldığım dönemde MSI Türkiye ile mailler halen mevcut (asla silmem ) firma kapansa bile biz size penta üzerinden değişim veya hamiline iade ödeme yaparız marka ürünlerin arkasında diye bildirimi var. Daha nasıl garanti versin değil mi :)

Şimdi aradan sıvışmaya çalışan bir firma var evet bunu görüyorum, kaldı ki bu durumu büyük elektronik mağazaları bile yapmaya çalışıyor ve çoğu tüketici el mahkum kabul ediyorlar vs...

Ben burada durumu elimden geldiğince efendice, nezaketen MSI ve Penta'ya durumu izah ettim. Ama biz firmayı tanırız tavrı takılıyorlar.

Asıl kızdığım olay, büyük mağaza veya alt firmalar aracılığı ile 2022 ilk çeyreğinde TR piyasasına girmiş bir ürünü ben satın aldım ve benim satın alma işlemim sonrası satıcı, MSI ve Penta para kazandı :) yahu biriside desinki lanet olsun adam almış para ödemiş, ok yurtdışıda bize iade edin veya değiştirin ben size onay veriyorum demiş ( karşılığını alacakalar ) bunlara rağmen sanki illegal bir kara para aklama mevzusuna dönüştürmenin ne alemi var? Bak seri no, evet penta çıkışlı, bak markanın global raporuna. Al kardeşim güle güle de :) zaten yarın bu iş çözüldü çözüldü, hiç sorun yok. Ben gider farklı bir marka ürün alırım. Üstüne MSI ulaşabileceğim net nokta ServisPoint olduğu için açar bir güzel video çeker rezaleti anlatırım, elimden gelen her yerde satıcı - MSI - Penta rezilliğini anlatır, alacak olanlara kılavuz olmaya çalışırım.

Ama suç benim ilk aldığımda motor sesi yüzünden MSI güvenip kullanmaya devam etmemeliydim, ne işin var MSI sıvı soğutma ile git bu işi ezelden bu zamana yapan firmadan al...

Yeni konular

Geri
Yukarı