MSI GE 72 6qc dahili ekran açılmıyor

Hkarsu

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. MSI GE 72 6qc model laptop kullanıyorum. Yaklaşık 1.5 senedir dahili ekranı açılmıyor. HDMI kablosu ile harici bir monitöre veya televizyona bağladığımda en ufak bir sorun yok aktif olarak bu şekilde kullanabiliyorum. NVIDIA'nın ekran kartını devre dışı bırakıp dahili monitör çalışacak mı diye denedim Intel'in ekran kartını da devre dışı bırakıp denedim sürücülerini baştan kurdum temiz kurulumda yaptım. Statik elektrik yüklenmesi olmuştur diye pili söküp 15 sn güç tuşuna da bastım RAM'leri söküp 15sn aynı şekilde güç tuşuna da bastım. BIOS pilini değiştirdim. Farklı bir ekran ile testte yaptırdım. Kabloları kontrol ettirdim. Bunları yapmadan önce kendi servisine gönderdim komple anakartın değişmesi gerektiğini söylediler. İnternetten araştırdığım kadarı ile Ankara'daki en güvenilir ve işini en iyi yapan teknik servislerede götürdüm ancak hiçbiri sorunun ne olduğunu bulamadı telefonda götürmeden önce görüştüğümde hepsi reballing işlemi gerektiğini söylüyor ancak götürdüğümde reballing işlemi gerekmediğini kartlarda bir sorun olmadığını söylüyorlar. Bilgisayar açılırken çok dikkatli baktığımda ekranı açılacakmış gibi kararıyor ancak görüntü gelmiyor açık durduğu sürece ekran kararmış şekilde kalıyor. İnsan arabirim aygıtlarını kontrol eden ene çipinde bir sorun olabileceğini düşündüm ancak götürdüğüm servisler ene çipinde bir arıza olsa klavye ve fareninde kullanımında çift tıklama harf basmama gibi sorunlar olacağını söylediler. Bilgisayara bu güne kadar anakart üzerinde sadece tek bir işlem yapıldı. BIOS güncellemesi yaparken kendi BIOS sürümüme dikkat etmeden son sürüme güncelemiştim 2 aşamalı olarak güncellemem gerekiyormuş bu yüzden biosa işlem yapıldı işlemide garanti kapsamında yetkili servisi yapmıştı. Bilgisayarı hiç akım korumalı priz olmadan da kullanmadım. Anakart üzerindeki ekran bağlantı portunu da kontrol ettirdim. Bilgisayarı genelde çizim için kullandım ara sırada CS:GO, Mortal Kombat gibi oyunlar oynadım. Temizliğini garantisi devam ederken servisinde 4-5 ayda bir garantisi bittikten sonra 3-4 ayda bir termaltake tg 4 macun ile vidalarını sıraya dizerek diğer her deliğe sırası ile taktım. Termal pedlerini de Artics 0.5 mm ile 6-8 ayda bir değiştirdim. Değiştirirken hep antistatik bileklik takarak ve altına antistatik mat koyarak yaptım. Sonradan taktığım parçalardan dolayı bir uyumsuzluk mu oldu diye düşününmeye başladım.

-Intel 6700HQ.
-NVIDIA GTX 960M 2 GB.
-24 GB DDR4 2133 GHz RAM Corsair (16 GB tek slot RAM'ı içdeki 8 GB RAM ile değiştirdim)
-240 GB M.2 SSD Gigabyte (içindeki 128 GB Kingston SSD ile değiştirdim)
-1 TB HDD Toshiba.

Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı