MSI GE60 2PC Heatsink'i alüminyum folyo ile güçlendirme fikri

Amacım bakır borulardaki ısının kasanın içini ısıtmamasını sağlamak. Borunun malzemesi alüminyum olarak değişmiyor, yine iç sıcaklığı bakırdaki gibi aynı kalacak. Sadece boru fana ulaşana kadar, ısısını kasa içine yaymayacak. Bir nevi sıcaklığı boruda tutacak. Dedikleriniz mantıklı ve düşündürdü...
Q=k.A.(Sıcaklık farkı)/L ısı transferi dersinden, katı cisimlerin ısı iletim formülü :D
Ama gerçekten bu konu üzerinde daha da araştırmak istiyorum dediklerinizden sonra. Gerekirse, becerebilirsem fluentte modellemeye çalışıcam :D

Kaplama olarak düşünürsek folyonun içindeki bakır, ısıyı ileteceğinden aslında dengesizlik oluşmayabilir. Folyonun ısı iletim katsayısının düşük olması biraz da işimize gelmez mi ? Ama komple kaplarsak aslında fana sıcaklıkta gitmeyebilir. Bakır borudaki sıcaklık hapsolur ve işlemci kötü etkilenir. Düşündükçe buluyoruz bir şeyler :D
Boruların bakır kullanılmasının sebebi ısı değişimi yani aktarımı çok hızlı olması. Amaç ısıyı tutmak değil, işlemciden gelen yüksek sıcaklığı hemen dağıtmak. Alüminyum eklerseniz dediğim gibi kalınlaşacağından ve iletim hızını yavaşlatacağından sorun olacağını düşünüyorum. Son kısımda dediğiniz gibi “fana sıcaklıkta gitmeyebilir. Bakır borudaki sıcaklık hapsolur ve işlemci kötü etkilenir.”

Evet, sıcaklık kasaya daha az yayılabilir ama bu sıcaklık nereye gidecekte kasaya gitmeyecek? :) Amaç boruların serin kalması. Serin kalmazsa, ısıyı tutarsa işlemciyi soğutamaz.

Boruların bakır kullanılmasının sebebi ısı değişimi yani aktarımı çok hızlı olması. Amaç ısıyı tutmak değil, işlemciden gelen yüksek sıcaklığı hemen dağıtmak. Alüminyum eklerseniz dediğim gibi kalınlaşacağından ve iletim hızını yavaşlatacağından sorun olacağını düşünüyorum. Son kısımda dediğiniz gibi “fana sıcaklıkta gitmeyebilir. Bakır borudaki sıcaklık hapsolur ve işlemci kötü etkilenir.”

Evet, sıcaklık kasaya daha az yayılabilir ama bu sıcaklık nereye gidecekte kasaya gitmeyecek? :) Amaç boruların serin kalması. Serin kalmazsa, ısıyı tutarsa işlemciyi soğutamaz.

Sadece fan çıkışı ile bakır boruların başlangıcını açık bırakırsak nasıl olur? Bakır boruların içerisindeki su kabarcıkları ile ince bakır tellerinin sıcak soğuk çarpışması daha stabil olmaz mı?
Yine de o boruların ısındığı kadar soğuması da lazım ki işlemcinin ısısını alabilsin, aslında haklısınız.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı