MSI GE70 2PC Isınma Problemi

burakkomurcu

Hectopat
Yaklaşık 3 yıldır MSI GE70 2PC-460XTR i5 2.90 GHz model laptop kullanmaktayım. Kendim de RAM taktığım için 16 GB RAM var. 120 GB SSD var. Daha önce ısınma problemleri hiç çekmezdim. Laptopu aldım alalı lisanslı Windows 8.1 kullanıyorum. Hiçbir değişiklik yapmadım. Fanımı sürekli temizlerim. O kadar temiz ki yeni alınmış gibi. Termal macun olarak Cooler Master'ın güzel bir ürününü kullanıyorum. Ancak şu anda laptop boşta iken 50-55 derece arası. Yük altında ise 92-95 derece. Böyle değildi bu laptop. Yeni format attım belki bir virüstendir diye. Hala aynı arkadaşlar. Fan hızında sıkıntı yok. Bakır borularda sıkıntı yok. Izgarada da tıkanıklık yok. Sizce ne olabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yabancı forumlara da bir bakın. İşlemci voltajını ve frekansını kontrol edin, testler yapın.

Şayet performans kaybı yoksa, ısınma işlemci yada anakarttan değildir.
İşlemci voltaj,performans ve ısı değerlerini ölçen ücretsiz bir program önerebilir misiniz ? Özellikle işlemci ile alakalı bir program olmasını tercih ederim

İşlemci voltaj,performans ve ısı değerlerini ölçen ücretsiz bir program önerebilir misiniz ? Özellikle işlemci ile alakalı bir program olmasını tercih ederim
İşlemci için CPU - Z, HW Monitör, Aida 64; Test için de Cinebench, prime95 kullanabilirsiniz.

İşlemci için CPU - Z, HW Monitör, Aida 64; Test için de Cinebench, prime95 kullanabilirsiniz.
Sizce normal mi değerler ? Arka planda çalışan herhangi oyun,program vs. yok.

Dosya Ekleri

• test.png
    test.png
    13,7 KB · Görüntüleme: 48
Sizce normal mi değerler ? Arka planda çalışan herhangi oyun,program vs. yok.
Yani bu boştaki değerlerse normal değil.

Bir de fark ettiğim bir durum var. Normalde işlemci voltajı ve frekansı kısılır, bilgisayar kullanılmıyorken.

Fakat burada tam voltajda çalışıyormuş gibi duruyor. Boşta 55 derece olmasının sebebi bu olabilir belki.

Herhangi bir BIOS ayarında oynama oldu mu? Resetleme falan?

Yani bu boştaki değerlerse normal değil.

Bir de fark ettiğim bir durum var. Normalde işlemci voltajı ve frekansı kısılır, bilgisayar kullanılmıyorken.

Fakat burada tam voltajda çalışıyormuş gibi duruyor. Boşta 55 derece olmasının sebebi bu olabilir belki.

Herhangi bir BIOS ayarında oynama oldu mu? Resetleme falan?
Hayır bios ile alakalı herhangi bir değişiklik yapılmadı. Bu değerler tamamen sistem boştayken.Voltaj düşüren yazılımlar var sanırım. Bahsettiğiniz mevzuyu yazılımlarla mı çözmem gerekir ?

Bu arada " Güç Seçenekleri / Yüksek Performans etkin. Ve işlemci güç yönetimi kısımında en düşük işlemci durumu ve en yüksek işlemci durumu pilde ve prizde 100 yapmıştım. Hala bu şekilde ayarlarım

Hayır bios ile alakalı herhangi bir değişiklik yapılmadı. Bu değerler tamamen sistem boştayken.Voltaj düşüren yazılımlar var sanırım. Bahsettiğiniz mevzuyu yazılımlarla mı çözmem gerekir ?

Bu arada " Güç Seçenekleri / Yüksek Performans etkin. Ve işlemci güç yönetimi kısımında en düşük işlemci durumu ve en yüksek işlemci durumu pilde ve prizde 100 yapmıştım. Hala bu şekilde ayarlarım
Pilde ve prizde her zaman 100 yapmayın. Windows varsayılanlarını değiştirmeyin.

Bilgisayarınıza baktığımda, stok işlemci hızı 2.5 GHz diyor, ama sizinki 3.5 GHz de çalışıyor.

Normalde masaüstü ve dizüstü işlemcileri, sistem boştayken voltajı ve frekansı düşürür. Dizüstü işlemcilerinde bu daha fazladır, zira hem ısınmayı önler, hem de elektrik tasarrufu yapar.

Bana sorarsanız sizin sıcaklık probleminizin kaynağı bu.

Pilde ve prizde her zaman 100 yapmayın. Windows varsayılanlarını değiştirmeyin.

Bilgisayarınıza baktığımda, stok işlemci hızı 2.5 GHz diyor, ama sizinki 3.5 GHz de çalışıyor.

Normalde masaüstü ve dizüstü işlemcileri, sistem boştayken voltajı ve frekansı düşürür. Dizüstü işlemcilerinde bu daha fazladır, zira hem ısınmayı önler, hem de elektrik tasarrufu yapar.

Bana sorarsanız sizin sıcaklık probleminizin kaynağı bu.
Benim bildiğim de böyle. 2.90 ghz işlemci var boost ile 3.20 diyor. Yani oyun vs gibi durumlarda işlemcinin 3.20 ghz çalışmasını sağlar diye biliyorum. Peki dediğiniz gibi sürekli yüksek güç ile çalışmasını nasıl önleyebilirim ? Hangi yazılımlar ? Bu arada windows kuralı 10 gün oldu. İşlemciyi maksimum güçte çalıştıracak herhangi bir program yüklemedim.

Benim bildiğim de böyle. 2.90 ghz işlemci var boost ile 3.20 diyor. Yani oyun vs gibi durumlarda işlemcinin 3.20 ghz çalışmasını sağlar diye biliyorum. Peki dediğiniz gibi sürekli yüksek güç ile çalışmasını nasıl önleyebilirim ? Hangi yazılımlar ? Bu arada windows kuralı 10 gün oldu. İşlemciyi maksimum güçte çalıştıracak herhangi bir program yüklemedim.

Genelde bunu anakart yada işlemci kendisi yapması lazım

Peki çözüm nedir hocam ? Satayım mı Laptop'u :) ? Artık miladını doldurmuşsa elden çıkarayım. Çözümü var ise denemek isterim
Valla garantisi varsa garantiye verin. Yazılımsal olduğundan satmaya gerek yok, bence.

Ben de geçen günlerde CPU voltajıyla alakalı sorun yaşıyordum. Sonra fark ettim kartın kendisi voltaja karışıyormuş. BIOS'tan tek tıkla kapattım, sorun çözüldü.

Yanlız bol bol bakmak lazım. Bir de MSI ile iletişime geçmeyi deneyin. Ben Intel ile iletişime geçmiştim, faydalı oluyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı