MSI GE60 Isınma Sorunu

YMC

Hectopat
Daha fazla  
Dün NFS Most Wanted oynarken bile bilgisayarın elimi yaktığını fark ettim. Hadi FarCry'da Call of Duty'de ısındın anlarım. Most Wanted'da bu kadar ısınmak nedir ya? Bildiğin laptopun altında terliyorum, kucağıma veya yatağıma koymam falan geçerli bir sebep olamaz ısınmasına. İçinde GTX 850M ekran kartı var bunun. 2005 yapımı oyunda bile ısınacaksa at çöpe gitsin yani. Sanırım benim bilgisayarım sorunlu, servise göndermeyi düşünüyorum ne diyorsunuz?

Servise gönder için bir güzel temizlesinler. Termal macun yenilemesi yaptır. Macun yenilemesini serviste yaptır, çünki garanti kalkıyor. Yatağına koyman ve dizinde oynamanda geçerli bir sebebtir. Hava deliklerini kapatıyorsun. :)

Benim MSI da bu vardı kasasını açtım ve fanın ilk önce aldığı havayı kaçırmaması için etrafını elektrik bandı ve bez bant ile kapladım bu sayede işlemci ve gpu net bir şekilde soğuyor.
MSInın tek sıkıntısı HDD yi tam sol elimizin altına koymuşlar ısınınca haliyle fark ediliyor. kucağa alınca bir sıcaklık yok zaten HDD'nin konumu itibarı ile ısı sorunu yaşıyoruz.

Güzel bir laptop soğutucu alınabilir, CD-Rom yerine HDD okuyucu takılırsa bence bu sorun ortadan kalkar.

@YMC isterse sene 2000 oyunu olsun grafik işlemci gerektiren bir şey sonuçta. Haliyle ısı yapacak. Fakat ısının asıl sorunu GPUyada CPU değil HDD.

Son düzenleme:
@imfrezzyguys Yanlışınız var, ısının asıl kaynağı HDD değil, CPU ve özellikle de GPU'dur. Donanım görüntüleme yazılımlarından ısı değerlerine bakarsanız dediğimi anlarsınız. Ben de GE60 kullanıyorum, zorlayan oyunlarda GPU sıcaklığı 80-82 derecelere vuruyor. Dizüstü bilgisayarların kaderinde olan bir şey biraz, o kadar ince kasayı soğutmak basit bir iş değil. Bilgisayarı servise göndermeye, toz temizletme, macun yeniletmeye de gerek yok; iyi bir soğutucu alın yeter. Ben 5-10 liralık çok basit bir soğutucu ve Turbo Fan ile ağır oyunları yaklaşık 72 derecelerde oynuyorum. Bir de 2005 oyunu da olsa işlemciye ve grafik işlemcisine binen belli bir yük var, oyunları böyle yılına/teknolojisine göre sınıflandırmamak lazım bence bu konularda. Alttaki hava deliklerini tıkamayın, hava deliklerini hangi bilgisayarda kapatırsanız kapatın ısınır.

@Testarossa Hocam ben sorunlu yada aptal birisi değilim. CPU ve GPU nun ısındığı bariz bellidir her laptopta bu geçerli bunu yazmamamın sebebi artık bunu hepimizin biliyor olmasıdır. Fakat anlatmak istediğim HDD'nin konumu bunu etkiler. Biraz kullanın ve ardından hemen açın laptobunuzun kasasını HDD'nin sıcaklığına bir bakın. GPU ve CPU kullanımıyla beraber ne kadar ısı yapıyor.

"Sorunlu ya da aptal" o cümleye nasıl eklendi orasını anlamadım. Kast ettiğim o değildi, keşke o şekilde anlamasaydınız. Teknoloji forumu burası, böyle konuları konuşup, tartışırken onlarca değişkenden bahsediyoruz, elbette ki fikir ayrılıkları olacak. Ancak teknoloji konusunda fikirlerini kabul etmediğim bir insana asla ama asla sorunlu ya da aptal demem çünkü buradaki en bilgili insanlar bile bir şeyler öğreniyor sürekli, yani fikirlerimiz yanlış olabilir. Kast ettiğim, HDD'nin ısı yaratan büyük bir kaynak olmadığıydı sadece. Saygılar.

@Testarossa
Demek istediğinizin farkındayım fakat malesef alındım insanız sonuçta. Şu bir gerçektir ki yük altında GPU ve CPU ne kadar ısınıyorsa HDD de bir o kadar ısınıyor. Ek bir soğutması olmadığını da göz önünde bulundurursak ve konumunu da ele alırsak MSI GE60 yada GE70 modellerinde sol alt kısımın sıcak olmasını son derece normal buluyorum.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı