MSI GE72 6QF Apache Pro FPS Sorunu

Mert Karadayi

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle MSI laptop kullanıcılarının çoğunun yaşadığı ve özellikle benimkiyle aynı marka laptopa sahip olan kullanıcıların yaşadığı en büyük problem oyunlardaki FPS düşmeleri. Bunun tam olarak sebebini anlayabilmek için 2 gündür bilgisayarda test yapıyorum ve farkettiğim şu oldu GPU Frequency düşüyor birden peki neden düşüyor diye sordum kendi kendime. Şunu farkettim laptopumuzun klavyesinde sağ üst köşede bulunan power düğmesinde minik bi led ışık var bu iki renk oluyor bir kırmızı birde mavi.

Oyunlardayken kırmızı ışık yandığında bir problem oluşmadığını mavi ışık yandığındaysa FPS düşüşlerinin yaşandığını farkettim. Kırmızı ışık ve mavi ışığı kimseyi yanlış yönlendirmek istemeden sadece kendi fikirlerimi söylemek istiyorum. Laptoplarımız fişe takılıyken ve oyun oynarken bataryadan yemek yerine elektrikten gücünü alıyor ve hepimizin bildiği gibi fişe takılmamış bi laptopla oyun oynanmaz işte burdaki olayda arada bir kendini şarj etmeye çalışıyor ve FPS düşüşlerine neden oluyor yüksek performans modunu dengeli yapıp tekrar yüksek performansa alınca yada Green Mode'dan Sport Mode'a alınca 1-2 dakikalığına yine her şey normal ve sonra tekrar FPS düşüşleri yaşanıyor.

Bu yüzden sorunun neden kaynaklandığını kendi çapımda anlayabilmek için laptopa format attım her şey güzel kırmızı ışık yanıyor sadece driverları tek tek kurup power düğmesinin ışığını izledim. Son kurduğum driver a kadar bir problem yoktu tam sevinmeye başlayacaktım ki NVIDIA driverını kurdum. Bu driver ı kurduktan sonra her 10 saniyede bir kırmızı ışık ve mavi ışık yanmaya başladı. Çoğu oyunda entegre grafik kartlarından yaşanan problemlerin sebebi bu driver olabilir mi?

Gerçekten 2 aydan uzun bir süredir Laptopumla böyle bir problem yaşıyorum her şeyi araştırdım çözümü bulamıyorum. Delirdim artık,bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim daha yeni başladım ama hevesliyim öğrenmeye açığım biri gelip beni aydınlatabilir mi ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı