MSI GE75 Raider 9SF-404XTR vs Asus ROG G731GW-EV001

Hangisini tercih etmeliyim?

• Oy verenlerin toplamı
    18
Peki undervolt yaptığın için sıcaklık düşüyorsa FAN devirleride düşüyordur. Yani gürültüde azalıyordur. Doğru mu düşünüyorum?

Undervolt işlemini İntel XTU ile mi yaptın ve ne kadar düşürmüştün? Ayrıca bir kere oradan düşürünce hep öyle mi kalıyor yoksa sürekli ayarlamak mı gerekiyor?
ThorttleStop Programı ile yapıyorum fan ayarları dereceye göre döner yani 85 derece üstünde 4500 rpm dön dediysen ve throttle sayesinde 75 e düştüysen sürekli 4500 rpm de dönmeyecek demektir dolaylı olarak seside azaltıyor büyük ölçüde evet. Hep öyle kalmıyor programı her bilgisayar açdığında açarsın sadece açarsın altta kalır ayar yapmazsın her seferinde yada yöntemleri var deftere programın kaynağını yönlendirip her bilgisayar açıldığında otomatik başlatma yapman mümkün. Burada Throttle da oluşturacağın profil önemli benim 7 derecede düşürtten profilim var 20 derecede

ThorttleStop Programı ile yapıyorum fan ayarları dereceye göre döner yani 85 derece üstünde 4500 rpm dön dediysen ve throttle sayesinde 75 e düştüysen sürekli 4500 rpm de dönmeyecek demektir dolaylı olarak seside azaltıyor büyük ölçüde evet. Hep öyle kalmıyor programı her bilgisayar açdığında açarsın sadece açarsın altta kalır ayar yapmazsın her seferinde yada yöntemleri var deftere programın kaynağını yönlendirip her bilgisayar açıldığında otomatik başlatma yapman mümkün. Burada Throttle da oluşturacağın profil önemli benim 7 derecede düşürtten profilim var 20 derecede

Bunun bir zararı yok mu? Üretici firmalar neden bunu fabrika çıkışlı olarak yapmıyorlar? Ben 10 derece düşürecek kadar yapsam bir sakıncası olur mu? Performans düşüşüne sebep olur mu?

Bir arkadaşımda MSİ GS serisi, bir diğerinde ise GE serisi laptoplar var. İkisinide denedim. Serin çalışabilmeleri için soğutma sistemleri tam güç çalışmaları gerekir. Ancak bu sefer gürültüden durulmuyor. Kulaklık bile olsa GE serisinde sessiz bir ortamda o gürülrüyü duyabildim. GS serisi için farketmiyor. Yanımdan kamyon geçse o gürültüyü kamyon şöförü bile duyar.

Ben GE serisi almak istiyorum. FAN gürültüsünü azaltacak kadar ısı düşüşü sağlayabilirsem çok iyi olur. Performanstan 5-10 FPS feragat edebilirim. Gündüz oyun oynadığım zaman sorun olmaz ama gece saatlerinde hikayeli bir oyun oynadığım zaman o gürültüyü oyuncu kulaklığım ile duyarım.

Bunun bir zararı yok mu? Üretici firmalar neden bunu fabrika çıkışlı olarak yapmıyorlar? Ben 10 derece düşürecek kadar yapsam bir sakıncası olur mu? Performans düşüşüne sebep olur mu?

Bir arkadaşımda MSİ GS serisi, bir diğerinde ise GE serisi laptoplar var. İkisinide denedim. Serin çalışabilmeleri için soğutma sistemleri tam güç çalışmaları gerekir. Ancak bu sefer gürültüden durulmuyor. Kulaklık bile olsa GE serisinde sessiz bir ortamda o gürülrüyü duyabildim. GS serisi için farketmiyor. Yanımdan kamyon geçse o gürültüyü kamyon şöförü bile duyar.

Ben GE serisi almak istiyorum. FAN gürültüsünü azaltacak kadar ısı düşüşü sağlayabilirsem çok iyi olur. Performanstan 5-10 FPS feragat edebilirim. Gündüz oyun oynadığım zaman sorun olmaz ama gece saatlerinde hikayeli bir oyun oynadığım zaman o gürültüyü oyuncu kulaklığım ile duyarım.
Fabrika cikisi undervolt yapilmamasinin sebebi uretilen her islemci ayni degildir. Kimi islemciler atiyorum 1.1V ile tam performans verirken kimileri 1.3V ile tam performans verir. Tum partiye de tek tek ayar cekemeyecekleri icin orta-kotu islemcilere gore voltaj belirlenirki tum parti faydalansin. Tabi bazi pahali gaming donanimlari kendinden undervolt ile geliyor.

Performans dususune sebep olmaz performansa sira gelmeden fazla indirirseniz mavi ekran alirsiniz.(Istisnalar olabilir.)

Az voltajin tek zarari eger yeterli degilse mavi ekran alirsiniz. Sonucta yetmiyor ki islemci calisamiyor, Windows duruyor ve sonuc mavi ekran. Donanimsal hicbir zarari yoktur. Islemci zaten 0V(kapali iken) ile maximum alabilecegi degerler arasindaki tum voltajlari normal calisirken alir. Yapilan sey maximum calisma voltunu azaltmak. Ki bu uzun vadede faydali bir islemdir. Ne kadar dusuk voltaj(yetiyorsa) o kadar saglikli donanim. Tam tersine fazla voltajin mahareti:
Screenshot (24).png

Performans dususune sebep olmaz performansa sira gelmeden fazla indirirseniz mavi ekran alirsiniz.(Istisnalar olabilir.)

Anladım. Çok fazla indirmenin bir anlamı yok. Zaten yapacak olursam izlediğim incelemelerdeki ortalama değerleri kullanırım. Bir çok yerde benim almayı düşündüğüm model için -0.0150mv değerlerinin kullanıldığını ve bu değerin gayet sağlıklı olduğundan bahsedildiğini gördüm. Elbette bende denerken yavaş yavaş bu değerlere çıkarak gözlemleyerek yaparım. İntel XTU aracını kullanarak. ThorttleStop programını bilmiyorum.

Gürültü gerçekten beni rahatsız ediyor. Ekran kartlarıda zaten serin çalışıyorlar. Tüm olay işlemcinin fazla ısınmasından kaynaklı yüksek FAN sesleri.

Fabrika çıkışlı undervolt yapılmış modeller var monsterında bazı modelleri öyle bildiğim kadarı ile hp' de görmüştüm herhangi bi zararı yok sen hız aşırtma yapmıyosun aksine gerektiği kadar voltaj veriyosun daha az ısınan işlemci daha az yorulur ömrü daha uzun olur ben derece örneklerini verirken kabataslak verdim aslında offset voltage'larda yaptığın oynama sonucu bellidir yani sen -150mv yerine 400 verirsen ki bunu yapamazsın 10 derece soğuturken 20 dereceye çıkmaz, bu sadece voltage düşürtebilirsin bu belli bi sonuç verecektir daha fazla soğutma sağlamak için cache ratio ile oynarsın sürekli 3.9 mhz de çalışan 9750h 85-90 dereceden aşşağı zor düşer zaten neyse ben zamanında baya araştırmıştım şu konuyu okursan baya yardımcı olur sana.

Fabrika çıkışlı undervolt yapılmış modeller var monsterında bazı modelleri öyle bildiğim kadarı ile hp' de görmüştüm herhangi bi zararı yok sen hız aşırtma yapmıyosun aksine gerektiği kadar voltaj veriyosun daha az ısınan işlemci daha az yorulur ömrü daha uzun olur ben derece örneklerini verirken kabataslak verdim aslında offset voltage'larda yaptığın oynama sonucu bellidir yani sen -150mv yerine 400 verirsen ki bunu yapamazsın 10 derece soğuturken 20 dereceye çıkmaz, bu sadece voltage düşürtebilirsin bu belli bi sonuç verecektir daha fazla soğutma sağlamak için cache ratio ile oynarsın sürekli 3.9 mhz de çalışan 9750h 85-90 dereceden aşşağı zor düşer zaten neyse ben zamanında baya araştırmıştım şu konuyu okursan baya yardımcı olur sana.

Bilgiler için teşekkürler, paylaştığın başlığıda okuyacağım. Son olarak senin kullandığın laptop için yaptığın ayar nedir? Çünkü aynı modeli almayı düşünüyorum.

Bilgiler için teşekkürler, paylaştığın başlığıda okuyacağım. Son olarak senin kullandığın laptop için yaptığın ayar nedir? Çünkü aynı modeli almayı düşünüyorum.
%90 linkini paylaştığım konuda bi arkadaşın paylaştığı Ts profili var onu kullanıyorum ondan önce -150mv yapıyordum core ve cache 'yi o en temel yöntemdir bi kaç ay da o şekil kullandım. hero profilini hiç kullanmadım gerek kalmıyor zaten undervolt yeterli.

Selamünaleyküm
Son 1 ay içinde bu iki ürün benim de elimden geçti. Fikirlerimi paylaşayım sizlerle
Önce Asus aldımkasasında açıklık olduğu için geri göndermek durumunda kaldım.elimde olduğu bir gün içerisinde oyun oynama fırsatım oldu. Ekstra ayar yapmazsanız 2 laptopta 90 dereceyi görüyor işlemci.msi paneli IPS level yanılmıyorsam asus'ta böyle. İkisinin de ekranı gayet iyi ama Asus Bir tık daha iyi gibi gelmişti bana.
Ses konusunda msi daha iyi 4 hoparlör var gerçekten yüksek ve temiz bir ses çıkıyor Asus da yeterli bu konuda
Kasa konusunda msi önde diyebilirim. Hem daha Compakt hem de tasarım olarak göze daha iyi geliyor
Klavye ikisi de güzel ama msi steelseries gerçekten çok başarılı
Yaklaşık bir aydır msi laptopu kullanıyorum ışık sızması mevcut ama oyunlarda hiçbir şekilde belli olmuyor. Akşamları arka planı siyah yaparsak o zaman belli oluyor ama rahatsız olmadığım için iade etmedim.
Ben 11 11 kapsamında vatan'dan yüzde yirmi indirimle 10.800 almıştım su an fiyatları nerede bilmiyorum iki ürün de alınabilir
ayrıca ufak bir sorunum var başlık açtım bilgisi olan şuradan yardım ederse sevinirim:)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı