MSI GF62 7RE %100 HDD Kullanımı ve Sistem Kasma Sorunu

Ruwm

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Merhaba, dün MSI GF62 7RE Gaming laptop ürününü satın aldım. Windows 10 kurulumunu yaptım. Bütün driverları kurulu. Aygıt yöneticisinde herhangi bir eksik driver bulunmuyor.

Sistem özellikleri:
  • İntel Core i7 7700HQ
  • 8GB RAM
  • 1TB HDD
  • GTX1050Ti Ekran kartı ve Intel HD630 Onboard

Fakat bilgisayarı başlatmamdan itibaren sürekli %100 disk kullanımı oluyor. Diskin büyük bir kısmı "System" tarafından tüketiliyor.

görev yöneticisi.png

Hizmetlerden Windows Search ve Hızlı Getiri durdurdum. Disk doğrulama ve hata ayıklama birleştirme işlemlerini yaptım. Fakat hala kasma sorunu yaşıyorum. Başlat tuşuna basıp "cfg" yazmam bile 10 saniye geçikmeli geliyor. Klavyeden elimi çekiyorum, ardından başlat menüsü açılıp "cfg" yazısı geliyor. Oturum şifresini girdikten sonra 3-5 dakika beklemem gerekiyor bilgisayarın kendine gelmesi için. Hatta MSI Dragon uygulaması bile daha kendine gelmediği için başta ilk 3 dakika default kırmızı klavye oluyor. Ardından Dragonun varlığı ortaya gelip klavye renkleniyor. Sorun hakkında bilgisi veya önerisi olanlar yardımcı olabilir mi?

Ek bir sorum daha olacak. Chromeda gezerken veya bilgisayarda gezerken (3d gerektirmeyen durumlarda) onboard ekran kartının çalışması normal mi ? GPU sadece 3d gerektiren oyunlarda devreye giriyor onun dışında onboard aktif oluyor. Sürekli olarak 1050ti kullandırma gibi bir imkanımız var mı ?

Son düzenleme:
CMD'yi yönetici olarak çalıştırıp SFC/SCANNOW komutunu uygulayın. Diğer sorunuza gelicek olursam bir sorun olmaz onboard kullanması gayet normal.

Başıma daha önce geldi. Satacağım laptopta böyle bir sorun vardı. Sıfır HDD takıp sattım, sorunlu HDD'yi tabiki atmadım. Harici olarak başka laptopa taktım ve low level format attım, sorun halloldu. Low level format tavsiye ederim, ya da diski biçimlendirin ama biçimlendirmedeki "Hızlı biçimlendir" seçeneğindeki işareti kaldırın. Tabi diski başka bilgisayara takmanız gerekiyor bunları yapmak için. Sonra da diskinize Windows'u tekrar kuracaksınız, yedekleme yapın. Bunları yapmadan önce attığınız resimlerdeki mb/s değerleri diskinizi tam kapasite çalıştırır mı normal şartlarda ? Ona bakmak lazım. Diskin okuma yaza kapasitesine göre bu değerler biraz düşük gibime geldi, diski %100 kullanacak değerler değil normalde. Bu arada dediğim işlemi sonuna kadar bekleyin, 3 saatte sürebiliyor 1 gün de. İptal ederseniz harddisk zarar görebilir veya çalışmaz hale gelebilir.
Low level formatı mutlaka denemelisin benim bu sorunu yaşadığım laptop MSI kasa Monster'dı. Anakartı MSI yani, alakası var mı bilmiyorum ama kronik de olabilir. Ben low level formatla düzelttim ve 6 aydan fazladır harddiski kullanıyorum, sorunsuz çalışıyor.

Son düzenleme:
CMD'yi yönetici olarak çalıştırıp SFC/SCANNOW komutunu uygulayın. Diğer sorunuza gelicek olursam bir sorun olmaz onboard kullanması gayet normal.

Dediğiniz gibi SFC/SCANNOW komudunu uyguladım bir süre tarama işlemi sürdü. Fakat herhangi bir değişiklik olmadı. Tarama "Windows Resource Protection did not find any integrity violations." şeklinde sorunsuz bir şekilde bitti. Hala %100 sorunu devam etmekte. Bu HDD Health ve Error Scan uygulaması yaptım.

Health Sonucu;
healt hdd.png

Error Scan Sonucu;
error scan hdd.png

Hard Disk bilgim: HGST HTS7210 1 TB 7200 RPM ve 32 MB Önbellek Sata3 6gb/s

Merhaba, dün MSI GF62 7RE Gaming laptop ürününü satın aldım. Windows 10 kurulumunu yaptım. Bütün driverları kurulu. Aygıt yöneticisinde herhangi bir eksik driver bulunmuyor.

Sistem özellikleri:
  • İntel Core i7 7700HQ
  • 8GB RAM
  • 1TB HDD
  • GTX1050Ti Ekran kartı ve Intel HD630 Onboard

Fakat bilgisayarı başlatmamdan itibaren sürekli %100 disk kullanımı oluyor. Diskin büyük bir kısmı "System" tarafından tüketiliyor.

Eki Görüntüle 312344

Hizmetlerden Windows Search ve Hızlı Getiri durdurdum. Disk doğrulama ve hata ayıklama birleştirme işlemlerini yaptım. Fakat hala kasma sorunu yaşıyorum. Başlat tuşuna basıp "cfg" yazmam bile 10 saniye geçikmeli geliyor. Klavyeden elimi çekiyorum, ardından başlat menüsü açılıp "cfg" yazısı geliyor. Oturum şifresini girdikten sonra 3-5 dakika beklemem gerekiyor bilgisayarın kendine gelmesi için. Hatta MSI Dragon uygulaması bile daha kendine gelmediği için başta ilk 3 dakika default kırmızı klavye oluyor. Ardından Dragonun varlığı ortaya gelip klavye renkleniyor. Sorun hakkında bilgisi veya önerisi olanlar yardımcı olabilir mi?

Ek bir sorum daha olacak. Chromeda gezerken veya bilgisayarda gezerken (3d gerektirmeyen durumlarda) onboard ekran kartının çalışması normal mi ? GPU sadece 3d gerektiren oyunlarda devreye giriyor onun dışında onboard aktif oluyor. Sürekli olarak 1050ti kullandırma gibi bir imkanımız var mı ?
SSD al.

Sorun çözme odaklı yorum atılırsa daha iyi olacaktır. Her sorunda SSD al denilmemeli. Konu hakkında bilginiz yoksa lütfen yorum yapmayınız.
.
Windows 8/8.1/10 işletim sistemlerinin sorunu HDD işlem yaparken yetersiz kalıyor. O yüzden harddisk %100 oluyor. Boşuna sistemi SSD al demiyorum.

.
Windows 8/8.1/10 işletim sistemlerinin sorunu HDD işlem yaparken yetersiz kalıyor. O yüzden harddisk %100 oluyor. Boşuna sistemi SSD al demiyorum.

Daha eski sisteme sahip masaüstünde sorun yaşamazken (SSD olmamasına rağmen) yeni aldığım laptop'da sorun yaşamam çok saçma bir durum. Başka bir sebepten dolayı bu sorunu yaşadığımı düşünmekteyim. Dediğiniz gibi olsaydı Masaüstünde de sorun yaşamam gerekirdi.

Kabullenmeniz gereken bazı gerçekler var. Özellikle "MSI" gibi köklü bir markadan bir ürün satın aldığınız zaman bu marka ile birlikte pek çok özel yazılımlar kurulu geliyor. Bu yazılımlar sizin için yapılıyor amacı tamamen hizmet. Bu yazılımlar ve sizin programlarınızın arka planda hazırlanması uzun biraz zaman alıyor. İşte bu yüzden "technopat" ekibi videolarında özellikle artık "SSD" kesinlikle alınmalı diye not düşüyor bu bir seçenek değil çünkü bu bir ihtiyaç. Eğer alınmazsa bu tip sorunların yaşanacağı kesin. Yine de tek çare "HDD" kullanmaksa o zaman dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var. Örneğin bilgisayarınızı açtığınızda hemen işlem yapmayın. Onu kendi haline bırakın ve görev yöneticisinden durumu izleyin. İşlemler bitince siz kendi işlemlerinizi yapın.

Kabullenmeniz gereken bazı gerçekler var. Özellikle "MSI" gibi köklü bir markadan bir ürün satın aldığınız zaman bu marka ile birlikte pek çok özel yazılımlar kurulu geliyor. Bu yazılımlar sizin için yapılıyor amacı tamamen hizmet. Bu yazılımlar ve sizin programlarınızın arka planda hazırlanması uzun biraz zaman alıyor. İşte bu yüzden "technopat" ekibi videolarında özellikle artık "SSD" kesinlikle alınmalı diye not düşüyor bu bir seçenek değil çünkü bu bir ihtiyaç. Eğer alınmazsa bu tip sorunların yaşanacağı kesin. Yine de tek çare "HDD" kullanmaksa o zaman dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var. Örneğin bilgisayarınızı açtığınızda hemen işlem yapmayın. Onu kendi haline bırakın ve görev yöneticisinden durumu izleyin. İşlemler bitince siz kendi işlemlerinizi yapın.

Yaşadığım sorun sadece başlangıç aşamasında olmuyor. Bilgisayar 5 saatte açık dursa 5 saat boyunca %100 disk ile çalışıyor bu da kasma yapıyor. Zaten açılışta olsa beklerim düzelmesini. Ek olarak kurulumda gelen bir çok yazılımı sildim (Driver vb şeyler hariç) Yani sorun o gelen yazılımlardan değil. Arkaplanda çalışmıyor o yazılımlar sildiğim için.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı