MSI GF75 Thin 9SC ile MSI Optix G273QF monitörden 1440p@144Hz görüntü gelmiyor

yagiz_1905

Femtopat
Daha fazla  
Laptopu (MSI GF75 Thin 9SC) monitöre (MSI Optix G273QF) HDMI 2.0 portundan bağladım ama 1440p'de 144Hz alamıyorum, 1080p'de bile en fazla 120Hz oluyor. Display Port yerine HDMI üzerinden bağladığım için olmuyor diye düşündüm ama kendi sitesinde HDMI ile 1440p 144Hz değerine çıkabildiği yazıyor ve laptopta Display Port girişi yok. Bu sıkıntıyla karşılaşıp çözebilen var mı acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle monitör ayarlarını yapılandırın. Ardından buradaki ayarlara gözatın;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İşe yaramazsa FreeSync kapatıp deneyin. O da işe yaramazsa kabloyu değiştirmeyi deneyin. HDMI 2.0 1440p çözünürlükte 144Hz destekliyor çünkü.

Monitör ayarlarını kontrol edin. HDMI 2.0, 1440P için 144 Hz alabilir. Bazen üretici kilidi olabiliyor fakat burada olduğunu zannetmiyorum. PC tarafında sınırlama olabilir. HDMI 2.0, 4K için 60 Hz verebilir. Sitesinde 4K 30 Hz olarak HDMI çıkışı olduğu belirtilmiş. İngilizce olsa bile anlaşılıyor.
HDMI hız tablosu.PNG

Öncelikle monitör ayarlarını yapılandırın. Ardından buradaki ayarlara gözatın;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

İşe yaramazsa FreeSync kapatıp deneyin. O da işe yaramazsa kabloyu değiştirmeyi deneyin. HDMI 2.0 1440p çözünürlükte 144Hz destekliyor çünkü.

Videodaki ayarı yapmaya çalıştım ancak bendeki NVIDIA kontrol panelinde display ve video kısmı yok yalnızca 3D settings var sanırım bunun sebebi de bilgisayar default olarak NVIDIA ekran kartını değil Intel UHD'yi kullanıyor. Bu videoda:
2.40'da elemanın adapter type'ının altında NVIDIA yazıyorken bende Intel(R) UHD Graphics 630 yazıyor. Belki onu NVIDIA'ya çevirsem olur ama BIOS'a girdim çeviremedim, aygıt yöneticisinden Intel'i devre dışı bıraktım bu sefer de NVIDIA'ya geçiş yapmasını beklerken Microsoft Basic driver diye bir şeye geçti anlamadım (gelişmiş görüntü ayarlarından kontrol ediyorum) o da Max 60Hz veriyor. Yani Intel'i NVIDIA'ya çevirince olur diye düşünüyorum ama onu da nasıl yapacağımı çözemedim işte.

Geri
Yukarı