MSI GL 65 Leopard 10SCXR CPU 93 GPU 71 derece

Berk9ogz

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar yeni aldığım MSI GL 65 Leopard modelinin ısı derecelerini paylaşmak istiyorum. İşlemcim i5-10300H boşta iken 60 derece fakat oyunlarda aşırı derecede ısınıyor. Oyunlarda genel olarak 90 derecenin altına inmiyor. Ekran görüntülerini aşağıya ekleyeceğim. Bu dereceler normal mi ya da herhangi bir ayarla düşürülebilir mi ya da laptop daha 2 günlük olduğundan direkt servise mi göndermeliyim?

Dosya Ekleri

• Rainbow 6 Siege.png
    Rainbow 6 Siege.png
    27,5 KB · Görüntüleme: 130
  • mount and blade bannerlord.png
    mount and blade bannerlord.png
    50,3 KB · Görüntüleme: 131
  • Rainbow 6 Siege.png
    Rainbow 6 Siege.png
    27,5 KB · Görüntüleme: 113
  • Rocket League.png
    Rocket League.png
    51,9 KB · Görüntüleme: 104
  • valorant.png
    valorant.png
    39,8 KB · Görüntüleme: 93
Son düzenleyen: Moderatör:
Değerler kritik seviyede değil. Bu değerler artık İntel mobil işlemciler için normal kabul ediliyor. Zararı olmaz ama daha düşük (85-90) sıcaklıklarda çalışabilir.

Coooler Boost açık mı?
Soğutucu Kullanıyor musunuz?
Bilgisayar nasıl bir zeminde duruyor?
Fan giriş çıkışlarında bir engel var mı?

Cooler Boost açık değil açık olsa bile sadece 2-3 derece düşürebiliyor. Soğutucu kullanmıyorum. Bilgisayar masamda duruyor fakat arkası veya yanları kapalı değil.

Cooler Boost açık değil açık olsa bile sadece 2-3 derece düşürebiliyor. Soğutucu kullanmıyorum. Bilgisayar masamda duruyor fakat arkası veya yanları kapalı değil.
Adamlar soğutmak için Cooler Boost teknolojisi üretmişler. Siz soğutmak için kullanmıyorsunuz :D Gerçekten acayip... Soğutucu kullanmanızı öneririm. Hem bilgisayarı yükseltir hava kanallarının önünü açar hem de ek hava desteği sağlar. Cooler Boost'u söylemiyorum bile :)

Cooler boostu kullanmadım demiyorum denedim diyorum. Okuduğunu anlama konusunda sıkıntılarınız var sanırım ? Ayrıca msi laptobu olup cooler boost açınca sıcaklığı 10-15 derece düşüren arkadaşlarım var bu yüzden diyorum ki laptopda sıkıntı olabilir mi ? Tamam laptop soğutucusu bir çözüm olabilir fakat işlemciyi bu kadar zorlamayan oyunlarda bile 90 derecenin üstüne çıkması anormal bir durum bence.

Cooler boostu kullanmadım demiyorum denedim diyorum. Okuduğunu anlama konusunda sıkıntılarınız var sanırım ? Ayrıca msi laptobu olup cooler boost açınca sıcaklığı 10-15 derece düşüren arkadaşlarım var bu yüzden diyorum ki laptopda sıkıntı olabilir mi ? Tamam laptop soğutucusu bir çözüm olabilir fakat işlemciyi bu kadar zorlamayan oyunlarda bile 90 derecenin üstüne çıkması anormal bir durum bence.

Değerler normal, bir sorun yok hocam.

Son düzenleyen: Moderatör:
Paylaştığınız değerlerde işlemci ve ekran kartı frekansları olmadığından kesin diyemiyorum ama işlemci tam performansta çalışıyor olsa bile GL65 için bu değerler bence biraz yüksek.

Arkadaşın dediği doğru. Laptopu Cooler Boost'u açıp, masadan kitap silgi vs ile yükseltip test edin sağlıklı sonuçlar almak için. Hala sıkıntı görürseniz undervolt yapmayı veya soğutucu almayı deneyin, bu da yeterli olmazsa tabi repaste yapabilirsiniz veya geri yollayabilirsiniz.

Bugün arkadaşımla birlikte son bir test yaptık onda GL 65 9SD modeli var işlemci bir nesil eski fakat kasa genel olarak aynı. Rainbow 6'de onun işlemcisi 90 derece iken benimki 95 dereceydi. Aynı anda cooler Boost açtık ve birkaç dakika geçti ve onun bilgisayarı 90 derecelerden 70'lere düştü. Benim işlemci sıcaklığım ise 90'lardan aşağı bile düşmüyordu. Söylediğiniz şeyleri yaptım fakat (altını havalandırmak vesaire) sadece 2-3 derece fark etti. Büyük ihtimalle ya laptopun termal macununda ya da borularında sıkıntı var. Garantiye yollamakta karar kıldım. Yardımlarınız için çok teşekkürler.

Hocam bence de sıcaklıklar çok normal değil. Evel Intel ama İ7 değil sonuçta daha düşük olması gerekiyor. CPU kullanımı %90-95 leri görünce acaba gereksiz arka planda çalışan uygulama mı var dedim çünkü bazı laptoplar bir sürü uygulama ile dolu geliyor. Sorunu çözdünüz mü?

En son deneyişimde zaten tekrar formatlamıştım ve sadece gerekli olan şeyleri kurdum. Ama gene de çözülmedi laptop soğumuyordu cooler Boost çalışsa bile. Sorunu desteğe ilettim. Gönderebilirsiniz dediler cihazı. Ben de tam bugün MSI Türkiye servisine kargoladım. Gelişmeler hakkında sizi bilgilendiririm.
Merhabalar bugün servisten aradılar. Ürünün sıcaklık değelerinde bir sorun olmadığını fakat ekranda ışık sızması olduğunun raporunu verdiler. (Ekranın üst kısmında ışık sızması olduğunu da yazmıştım servise gönderirken) Anladığım kadarıyla MSI'ın servisi gayet hızlı çalışıyor. Pazartesi kargoya verdim perşembe günü evet ürününüzü test ettik ekranında sorun var diye geri döndüler. Ben de yasal hakkım olan yenisiyle değişimi kullanmak istedim. Şu anlık bir sorun yok biz marka ile görüşeceğiz yarın size döneceğiz dediler.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı