MSI GL65 vs ASUS FX 505DU

RoXr-S

Centipat
Yakın zamanda bir notebook almayı düşünüyorum. Bu benim şahsıma ait ilk laptopum olmuş olacak ayrıca da almışken biraz iyi bir şey alayım diyorum çünkü uzun yıllar kullanmak istiyorum (6-8 yıl). Çok aşırı oyun oynamıyorum arada bir oynarım arkadaşlarlao da CS:GO PUBG vs. üniversiteye yeni başladım şu an hazırlıktayım bölüme geçince AutoCAD, revit structure, SolidWorks vs. kullanacağm aynı zamanda da hobi olarak yazılım ve Photoshop ile ilgileniyorum boş zamanlarımda her neyse. Aşağıdaki birkaç model arasında kaldım her birinin diğerlerinden iyi veya kötü olduğu yönleri var fiyatları birbirine yakın zaten taksitle almayı düşünüyorum.

Abra A5 V15.2.1 15.6" Gaming Laptop | Monster Notebook (RAM'i özelleştirden 16ya çıkarttım bu modelde)

Açıkçası internette okuduğum kadarıyla Monster'dan hem çok memnun olanlar var hem de hiç memnun olmayan insanlar var bu benim kafamı çok karıştırdı. Malzeme kalitesi vs. olsun çok beğenilmiyor anlaşılan.
MSI ise RAM olarak 8 GB kalıyor diğerleri 16 GB.
ASUS ekran kartı ve depolama olarak güzel duruyor ancak onun da işlemcisi aklımda soru işareti bırakıyor.

Bir de sizin görüşünüzü alayım dedim belki benim gözde kaçırdığım kısımlar olmuştur. Bu arada yeni model önerilerine de açığım.

Sanırım oyunlarla pek fazla Aran yok omen incelemiştim çünkü soğutması filan açık ve net berbattı yani

bunlarda incelemeden görüntüler 5 dakikalık pubg 90 derece gerisini sen düşün işte.
Galiba sen üstte yazdıklarımı okumadın. Bilgidayar turbo fanı ilk 5 dk açmaz. Açtıktan sonra yavaş yavaş düşer. Aralıksız 5 saat oynasan anca o sıcaklığa gelir.

Bende sana şunu anlatmak istiyorum turbo moddo sürekli oyun oynarsan Lehimleri çatlatırsın lehim ne demek bilmiyorsun sanırım lütfen araştırıp gel.
Aralıksız 3 gün oynamadığın sürece çatlatmanın imkanı yok sırf küçücük bir fanın dönmesiyle lehim çatlamaz sıcaklık ile de lehim erimez. Lehimi en az 100 dercede eritirsin.

Aralıksız 3 gün oynamadığın sürece çatlatmanın imkanı yok sırf küçücük bir fanın dönmesiyle lehim çatlamaz sıcaklık ile de lehim erimez. Lehimi en az 100 dercede eritirsin.
100? Dostum bir firmada çalışanım şikayet vs kısmıylada ilgileniyorum ve teknisyenlikle 😂 bak bilmiyorsun ciddiyim lütfen git bi araştır ondan sonra yorum yap lehim sıcaklık ile ilgili sıcaklık 85 in üstünde her zaman sıkıntıdır lehim fanların rpmi ile ilgilidir 87-88 derece üstü zaten 5000 rpm demek
5000 rpm uçak sesi 😂 başını gelmemiş bilmiyorsun lehim çatlamasını keşke bilsen ondan sonra konuşsak seninle
100? Dostum bir firmada çalışanım şikayet vs kısmıylada ilgileniyorum ve teknisyenlikle 😂 bak bilmiyorsun ciddiyim lütfen git bi araştır ondan sonra yorum yap lehim sıcaklık ile ilgili sıcaklık 85 in üstünde her zaman sıkıntıdır lehim fanların rpmi ile ilgilidir 87-88 derece üstü zaten 5000 rpm demek
5000 rpm uçak sesi 😂 başını gelmemiş bilmiyorsun lehim çatlamasını keşke bilsen ondan sonra konuşsak seninle
[/
sana şöyle özetleyeyim

Sistemin oyunda iken o omen veya msı filan 90 derece filan turbo modda çalıştırıyorsunuz ya zamanla fanların cıvata ve borularında lehim sorunu yaratıyor bu durum şuana kadar 4 cihazda gördüm
Önemli olan fan devirlerinin saniyelik işlemlerinde rpm artışı ile civata ve lehimi oynatması çift fan laptoplarda biri işlemci biri ekran kartını soğutur genelde ekran kartı fanı plastik işlemci fanı plastik metalimsi olur hali ile işlemci yüksek devirde çalışır iken ekran kartı genelde düşük seviyede çalışır Buda hali ile zamanla lehimde çatlak oluşumuna sebep olur şöyle düşün masaüstü bir sistemde İşlemcinin üzerinde stok bir fan bulunur Ayreten kasa soğutması için normal fan veya 3lu rgp fanlar olur Hem işlemci hem ekran kartı hemde kasa içi sogutmasn olmasının sebebi İleri ki zaman da lehim sorunu yaratmasını engellemek Lehim dediğimiz olay yüksek bütçeli bir işlem ayrıca servis noktaların da Asus bu konuyu bu seride çözmüş Asus bu konuda en iyisi adamların ilk önemi müşteri müşteri odaklı çalışıp uyguluyorlar Fakat ülkemiz de asusu sevilmeme sebebi Kesinlikle servis sağlayıcıları durum bundan ibaret işte umarım bu sefer anlamışsındır ben bunlsrı forumlarda anlatınca işte millet sallıyorsun filan diyor ben sadece gülüp geçiyorum :))

Son düzenleme:
Kaç kez lehim yaptın acaba? Lehim yaparkenki çıkan dumanları görsen anardın lehimin çatlayıp çatlamayacağını. Lehimlerin kaliteli olanları sıcaklıkta çatlamaz genleşir sıcaklık eski haline gelince de lehim normal halini alır ha sen diyorsan kalitesiz ucuz bir bilgisayardaki ucuz bir lehim o zaman çatlayabilir.

Kaç kez lehim yaptın acaba? Lehim yaparkenki çıkan dumanları görsen anardın lehimin çatlayıp çatlamayacağını. Lehimlerin kaliteli olanları sıcaklıkta çatlamaz genleşir sıcaklık eski haline gelince de lehim normal halini alır ha sen diyorsan kalitesiz ucuz bir bilgisayardaki ucuz bir lehim o zaman çatlayabilir.
Ben lehim yapmadım sorunu gördüm ve hepsi aynı sorundu sence bu tesafüd mü hepside lehim 5-6 ay içerisinde turbo fanda çatlar açık ve net konuşuyorum sana hala genleşir vs lehim sorunuyla da hiçbir servis uğraşmaz direk kendi suçun derler o yüzden performans ve Bilgisayar açısından Asus al için rahat olsun ama teknoloji şans işidir

100? Dostum bir firmada çalışanım şikayet vs. kısmıyla da ilgileniyorum ve teknisyenlikle de. 😂 Bak bilmiyorsun ciddiyim lütfen git bir araştır ondan sonra yorum yap lehim sıcaklık ile ilgili, sıcaklık 85'in üstünde her zaman sıkıntıdır. Lehim fanların RPM'i ile ilgilidir, 87-88 derece üstü zaten 5000 RPM demek
5000 RPM uçak sesi. 😂 Başına gelmemiş bilmiyorsun lehim çatlamasını, keşke bilsen ondan sonra konuşsak seninle.
Ben lehim yapmadım sorunu gördüm ve hepsi aynı sorundu sence bu tesadüf mü? Hepsinde lehim 5-6 ay içerisinde turbo fanda çatlar. Açık ve net konuşuyorum sana hala. Genleşir vs. lehim sorunuyla da hiçbir servis uğraşmaz direkt kendi suçun derler o yüzden performans ve bilgisayar açısından Asus al için rahat olsun ama teknoloji şans işidir.
Teknisyenlik yapıyorsunuz ve lehim yapmamışsınız. Enteresan ama tamam, olabilir. "Lehim fanların RPM değeri ile ilgilidir" derken? Yani fanlar hızlı dönünce lehimler mi çatlıyor? Peki ne alaka? Fan yüksek devirde dönerken işlemci/GPU üzerindeki yükün anlık olarak kalkmasıyla ani olarak soğuma vs. deseniz belki tamam diyebilirim ancak doğrudan fanın yüksek devirde dönmesiyle, hele ki bunun uzun sürmesiyle; lehim çatlağı arasında nasıl bir bağlantı kurdunuz? Ek olarak, bir cihaz için doğrudan 5-6 ay içinde şunları yaşarsın demek, ki bahsettiğiniz çok ciddi bir olay, büyük bir kronik sorun olması anlamına gelir ve zaten MSI gibi bir firmanın böyle bir şeye izin vermesi kulağa mantıklı gelmiyor.

Teknisyenlik yapıyorsunuz ve lehim yapmamışsınız. Enteresan ama tamam, olabilir. "Lehim fanların RPM değeri ile ilgilidir" derken? Yani fanlar hızlı dönünce lehimler mi çatlıyor? Peki ne alaka? Fan yüksek devirde dönerken işlemci/GPU üzerindeki yükün anlık olarak kalkmasıyla ani olarak soğuma vs. deseniz belki tamam diyebilirim ancak doğrudan fanın yüksek devirde dönmesiyle, hele ki bunun uzun sürmesiyle; lehim çatlağı arasında nasıl bir bağlantı kurdunuz? Ek olarak, bir cihaz için doğrudan 5-6 ay içinde şunları yaşarsın demek, ki bahsettiğiniz çok ciddi bir olay, büyük bir kronik sorun olması anlamına gelir ve zaten MSI gibi bir firmanın böyle bir şeye izin vermesi kulağa mantıklı gelmiyor.
Msı laptop konusunda gerçekten soğutma anlamında başarısız lehim fanları rpm değeri ile ilgilidir derken şöyle sıcaklık ne kadar artarsa fanda o kadar hızlı çalışır Msı cihazlarda turbo modda bile 90-95 derece yani 5000-6000 rpmden bahsediyoruz yani Buda durumuyla fanların civata ve borularında lehim sorunu yaratıyor Önemli olan fan devirlerinin RPM artışı ile cıvata ve lehimi oynatması İşlemci odaklı değil gpu odaklı Çift fan laptoplarda biri işlemci biri ekran kartını soğutuyor genelde ekran kartı plastik fan işlemci fanı ise plastik metalimsi olur hali ile işlemci yüksek devirde çalışır iken ekran kartı genelde düşük seviyede çalışır Buda hali zamanla lehimde çatlak oluşumuna sebep olur
Lehim yapmadım cevabına gelince dediğim gibi hiçbir servis lehimin tamiriyle uğraşmıyor direk değişimi onaylanıyor veya suç direk kullanıcıya yansıyor

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı