MSI GL75 laptop güç tasarrufu modunda kasıyor

Anrhydedd

Femtopat
Daha fazla  
MSI GL75 kullanıyorum. i7-10750H RTX2060. aynı sorunu yaşıyorum ben de pil tasarrufu moduna aldığım zaman ciddi anlamda kasıyor ve donuyor.

Güç tasarruf modunda işlemci ve ekran kartına doğal olarak az güç gideceği için istediğin kadar iyi sistemin olsun yine de %60-%80'lik performans kaybı olacak.

Güç tasarrufu modlarında sistem performans açısından kendini kısıtlıyor. Mesela bende güç tasarrufu moduna alınca veya fanımı kapatınca işlemci 0.78 GHz'ye sabitleniyor ve bu da doğal olarak sistem performansını düşürüyor, oyunda olsun olmasın masaüstüne F5 bassam bile gecikiyor. Anormal bir durum yok, güç tasarrufu, dengeli ve yüksek performans modlarında işlemcinizin hızını karşılaştırın.

Arkadaşlar, öncelikle güç tasarrufunda güçten tasarruf yapıldığının farkındayım. Olay şu ki, bu kadar güçlü bir bilgisayarda işlemcinin %5'i bile kullanılsa kasmaması lazım. Bu işlemcide kasma diye bir olay yok.
MSI GL75 kullanıyorum. i7-10750H RTX2060. aynı sorunu yaşıyorum ben de pil tasarrufu moduna aldığım zaman ciddi anlamda kasıyor ve donuyor.
Kasmaması gerek. Bu işlemcide hangi modda ne durumda olursa olsun kasmaması gerek. Yaptığınız işlemleri gözden geçirin. Bende de aynı sorun vardı. Ben kendi sorunumun laptopu kapatmadan kullanmamdan dolayı olduğunu fark ettim. Sizde de böyle bir durum olabilir.
Bu işlemcide kasma olmaz arkadaşlar. Normal falan yazıp durmayın. Normal değil. SSD'si olan, bu kadar güçlü işlemcilere sahip olan bilgisayarlarda tasarruf modunda da olsa kasma olmaz. Kasma oluyorsa (Bu bilgisayarlar için) az güç gelmesinden değil başka bir şeylerde sorun olduğundan olur.

Aynı konuyu aynı başlıkta bende açtım. Ayrıca bu konuda benden bahsedilmemesine rağmen sizden alıntı yapıldı diye bildirim geldi.

Son düzenleme:
Nuyu aynı başlıkta bende açtım. Ayrıc.

Arkadaşlar, öncelikle güç tasarrufunda güçten tasarruf yapıldığının farkındayım. Olay şu ki, bu kadar güçlü bir bilgisayarda işlemcinin %5'i bile kullanılsa kasmaması lazım. Bu işlemcide kasma diye bir olay yok.

Kasmaması gerek. Bu işlemcide hangi modda ne durumda olursa olsun kasmaması gerek. Yaptığınız işlemleri gözden geçirin. Bende de aynı sorun vardı. Ben kendi sorunumun laptopu kapatmadan kullanmamdan dolayı olduğunu fark ettim. Sizde de böyle bir durum olabilir.
Bu işlemcide kasma olmaz arkadaşlar. Normal falan yazıp durmayın. Normal değil. SSD'si olan, bu kadar güçlü işlemcilere sahip olan bilgisayarlarda tasarruf modunda da olsa kasma olmaz. Kasma oluyorsa (Bu bilgisayarlar için) az güç gelmesinden değil başka bir şeylerde sorun olduğundan olur.

Aynı konuyu aynı başlıkta bende açtım. Ayrıca bu konuda benden bahsedilmemesine rağmen sizden alıntı yapıldı diye bildirim geldi.

Ben sizin yorumunuza cevap vermiştim fakat moderatörler bu başlığa taşıdı yorumumu. Bazı zamanlar güç tasarrufu ayarında cidden kasarken bazı zamanlar gayet sağlıklı bir şekilde çalışıyor daha neden olduğunu bulamadım. İşlemci güç yönetimi kısmından pilde en düşük işlemci kullanımını %5'den %15'e çıkarmama rağmen çözülmedi. Siz bilgisayarı kapatmadan kullanmak derken nasıl bir şeyden bahsediyorsunuz?

Ben sizin yorumunuza cevap vermiştim fakat moderatörler bu başlığa taşıdı yorumumu. Bazı zamanlar güç tasarrufu ayarında cidden kasarken bazı zamanlar gayet sağlıklı bir şekilde çalışıyor daha neden olduğunu bulamadım. İşlemci güç yönetimi kısmından pilde en düşük işlemci kullanımını %5'den %15'e çıkarmama rağmen çözülmedi. Siz bilgisayarı kapatmadan kullanmak derken nasıl bir şeyden bahsediyorsunuz?
Yaptığım bir işin kaybolmaması için gece uyku modunda bırakıyordum bilgisayarı. Onu yapmayı bırakınca düzeldi.
Birde, Dragon Center yeni güncellemesi ile çok dengesiz çalışıyor. Eğer sizde benim gibi tasarruf moduna hem Windows'un pil ayarlarından hem de Dragon Center üzerinden alıyorsanız, sitesinden eski sürüm olan 2.0.75 sürümünü indirmenizi tavsiye ederim. Onunla da alakalı olabilir.
Bu arada benim bilgisayarımın model GE75, açılan konuda ise GL75 yazıyor. Sadece tipleri farklı diye biliyorum ama yine de belirteyim.

Laptopu güç tasarrufu moduna alıp Chrome ana sayfa açtığım zaman İntel UHD graphics %1-2'ye kadar düşüyor, bir site açtığım an kullanım direkt %99'a fırlıyor ve site açılırken cihaz ciddi bir şekilde donuyor. Aynı işlemi silent yani bir üst performans modunda yaptığım zaman, %0'a kadar düşüyor site açtığım zaman kullanım ortalama %10 oluyor ve herhangi bir kasma donma olmuyor.

Laptopu güç tasarrufu moduna alıp Chrome ana sayfa açtığım zaman İntel UHD graphics %1-2'ye kadar düşüyor, bir site açtığım an kullanım direkt %99'a fırlıyor ve site açılırken cihaz ciddi bir şekilde donuyor. Aynı işlemi silent yani bir üst performans modunda yaptığım zaman, %0'a kadar düşüyor site açtığım zaman kullanım ortalama %10 oluyor ve herhangi bir kasma donma olmuyo
Çözebildinizmi aynı sorun bendede var

Geri
Yukarı