MSI GP66 oyunda şarj düşmesi

Murderer

Decapat
Daha fazla  
MSI GP66 Leopard'da oyun oynarken %100'den %97'ye düşüyor. Forumda MSI kullananlar pil sağlığı için normal diyorlar ama emin olamadım. Yardımcı olur musunuz?

Tabii ki bende aynı şekilde geriye kalan donanımların o kadar güç tüketmeyeceğini düşünüyorum. Sorun yazılım kaynaklı ise o zaman yapılacak bir şey yok gibi duruyor. Bu demek oluyor ki, cihaz şarja takılıyken pil devreden çıkmıyor anlamına geliyor benim fikrimce. Pil durumu şu anlık iyi duruyor ama önceki yanıtımda, araştırdığım kadarıyla Li-polymer batarya olarak gözüküyordu ancak attığınız ekte Li-ion olduğunu anladım. Umarım zaman içinde bu düşüşler bataryanıza zarar vermez. Gömülü batarya olmasa sökmenizi tavsiye edeceğim ama oda mümkün değil. Mümkün olduğunca bataryanızı %10 - 15'e düşmeden fullememeye çalışın. Bataryanın sarjdan ne zaman söküldüğü değil ne zaman sarja takıldığı önemlidir, bitmek üzereyken sarj edilmesi gerekir.

Benim düşüncem batarya ömrünü uzatmak için yükteyken bataryadan kullanıyor, sonrasında belirlenen yüzdenin altına düşünce tekrar gereken seviyeye kadar şarj etme işlemine başlıyor. Günümüzde bataryalar ne kadar gelişmiş olsa da içindeki enerjiyi uzun süre muhafaza edecek seviyede değil. İlerleyen zamanlarda düşüşlerde artış olmaya başlarsa garantiye göndermeyi düşünüyorum.

Hocam hiçbir bataryanın düzensiz sarj edilmesiyle ömrü uzamaz. Böyle birşey olsaydı tüm markalar bunu kullanırdı hatta tüm telefonlar dahi şarjınız &100 iken %90 a düşürüp tekrar sarj ederdi. Hangi telefonda veya bir cihazda böyle bir durum gördünüz? Bir bataryanın en sağlıklı uzun ömürlü kullanım şekli, tam bitmeden %10 - 15 civarlarında sarja takılmasıdır. Ne zaman söktüğünüz de çok önemli rol oynamaz önemli olan pilin bahsettiğim seviyelerde sarja takılmasıdır.

Hocam hiçbir bataryanın düzensiz şarj edilmesiyle ömrü uzamaz. Böyle bir şey olsaydı tüm markalar bunu kullanırdı hatta tüm telefonlar dahi şarjınız &100 iken %90'a düşürüp tekrar şarj ederdi. Hangi telefonda veya bir cihazda böyle bir durum gördünüz? Bir bataryanın en sağlıklı uzun ömürlü kullanım şekli, tam bitmeden %10 - 15 civarlarında sarja takılmasıdır. Ne zaman söktüğünüz de çok önemli rol oynamaz önemli olan pilin bahsettiğim seviyelerde sarja takılmasıdır.

Hocam telefon örneği biraz saçma değil mi? Gaming laptopla telefon arasında nasıl bir bağlantı kurdunuz anlamadım. İkisinin kullanım alanı çok farklı. Telefonu %100 şarj edip kapattığınızda ertesi gün açtığınızda %100 olarak mı kalıyor. Telefonu sürekli prize takılı şekilde mi kullanıyoruz ki %90'a kadar düşünce şarj etmeye başlasın. Şarja ne zaman takarsanız şarj olmaya başlar zaten, neden yüzdelik şarj sınırı konulsun ki? Ama yeni üretilen bilgisayarlarda durum farklı, üretici böyle bir yazılım geliştirmiş, MSI'nin Gaming Laptop'unda düzensiz şarj edilme söz konusu değil. Belli yüzdenin altına düşerse şarj etmeye başlıyor ve bunu siz ayarlayabiliyorsunuz. Oyun oynarsanız bu süreç hızlanır, oynamazsanız 1 haftaya kadar uzar, sonrasında belirlenen dilimin altına düştüğünde şarj etmeye başlıyor. MSI'de böyle, çoğu markada da bu sorun olduğu söyleniyor tabii bu bir sorun mu orasını bilmiyorum.

@headshot77 hocam az önce servispoint'i aradım. Oyunda şarj bitmesi MSI'ın kasıtlı yaptığı bir şey batarya sağlığı için yaptığı bir şey, normal dedi. Bir de senin bataryanın kaç mwh kaldığını söyler misin? Intel grafikleri kontrol merkezinde sol sekmede adını bilmiyorum 4 küçük kutu olan sekmede, güç sekmesinin içinde yazıyor :D. Benim mwh biraz fazla oynak servis o konuda bilgim yok dedi.

Servislik bir durum yokmuş o zaman. Benim laptop 180W, 230W adaptörlü sisteminizde batarya kapasitesinin fazla olması bence gayet normal.😀
Adsız.png

Servislik bir durum yokmuş o zaman. Benim laptop 180W, 230W adaptörlü sisteminizde batarya kapasitesinin fazla olması bence gayet normal.😀
Eki Görüntüle 1058902

Bende tam şarj kapasitesi seninki gibi tasarlanan kapasiteden fazlaydı. Aniden gün içinde altına düştü 2000 mwh birden düştü. Ne bu oynaklık anlamadım ki. Sen devamlı kontrol ediyor musun orayı?
Bir de sen PC'yi alalı ne kadar zaman oldu?

Bende tam şarj kapasitesi seninki gibi tasarlanan kapasiteden fazlaydı. Aniden gün içinde altına düştü 2000 mwh birden düştü. Ne bu oynaklık anlamadım ki. Sen devamlı kontrol ediyor musun orayı?
Bir de sen PC'yi alalı ne kadar zaman oldu?

Yok hocam hiç takip etmiyorum şarj %57 ve kalan 29235 mWh yazıyor. Bataryanız %100 dolulukta mı? 2-3 ay oldu galiba.

Yok hocam hiç takip etmiyorum şarj %57 ve kalan 29235 mwh yazıyor. Bataryanız %100 dolulukta mı?

Yüzdelik dolumdan değil zamana bağlı yıpranma olan kapasiteden bahsediyorum. PC ilk geldiğinde tasarlanan kapasitenin altındaydı, sonradan üzerine çıktı dün tekrar düştü. İlk kez görüyorum böyle bir şey.

Yeni konular

Geri
Yukarı