MSI GT72S 6QF nasıl?

Acikca

Hectopat
Daha fazla  
Yeni çıkan laptopa uyumlu GTX 980'i kullanıyor. MSI GT80S 6QF çok ama çok pahalı olduğu için bunu beğendim. 980M SLI kullanan bir laptopa göre ne kadar performans eksiği olur?4K oynatır mı? Tavsiyeleriniz varsa lütfen belirtin. Laptopın özellikleri şunlar;

GT72S 6QF-051TR Dominator Pro G Dragon
  • İşletim Sistemi: Windows 10 Home
  • Ekran: 17.3" FHD (1920 x 1080) Yansımasız Ekran
  • İşlemci: Intel® Core™ i7-6820HK (8M Cache, up to 3.60 GHz)
  • Chipset: Intel® CM236
  • Ekran Kartı: Nvidia GTX980 GDDR5 8GB - Masaüstü seviyesi performans
  • Hafıza: 64 GB DDR4
  • Hafıza Yuvası: 4 slots
  • Maksimum Hafıza: 64GB
  • Hard Disk: SuperR4 512GB (4X128) SSD+1TB 7200RPM
  • Optik Okuyucu: BD Writer
  • Ön Kamera: FHD type (30fps@1080p)
  • Klavye: Programlanabilir arka aydınlatmalı SteelSeries
  • Ses: 2x 3W speakers + 1x 5W woofer
  • Pil: 9-Cell Li-Ion
  • Güç Adaptörü: 230W
  • Boyut (WxDxH) (mm): 428 x 294x 48mm
  • Ağırlık: 3.78Kg

merhaba.
laptopu bir arkadaşıma aldık. bende bol bol test etme şansı buldum.

iyi yanları :
- laptop ips mat ekranı . çok iyi .gözü yormuyor. canlılık iyi.
- klavye çok sessiz . ışıkları renkli. isteğe göre bölge bölge ayarlanır. klavye yazılımı başarılı. müziğe göre vumetre gibi renk değiştiriyor.
- ses çok güzel. yazılım ile destekleniyor. yazılımdan ayarları kapatmadığında bass çok tatlı sesler veriyor.
- 6 tane usb 3.0 harika bir şekilde çalışıyor.
- grafik kartı oyunları ultra da rahat rahat oynatıyor. direk ultra ayar olarak çoğu zaman oyunlar kendi ayarlıyor.
- ssd m2 500 gb raid 0 disk var. ( 2 tane 256 gb) windows uefi falan derken. geriye kullanılır alan 450 gb falan. oyunlar programlar bu disk sayesinde çok çok hızlı açılıyor. hatta çok çok çok hızlı :)
- sogutması çok başarılı . eğer çok işlem yapmıyor. çok oyun oynamıyorsan. fan seslerini duyamıyorsun. ama çok oyun oynarsan ses artıyor. özel fan tuşu da ultra sesli sogutma yapıyor.
- ekran kartlarını intel ve nvidia diye ayrı ayrı kullanmak için tuş var. oyun ve grafik programları dışında intel paylaşımlı ekran kartına geçebiliyorsun. makine bir kere yeniden başlıyor.

kötü yanları
- pil 1.5 saat kullanmaya imkan tanıyor .sonra kapanıyor. bu süre biraz uzatılabilir. ama tam kullanımda bu süre.
- laptop taşırken ciddi büyük. ekran koşelerinde başparmak genişliğinde kasa var. ve çanta bulmak cidden zor. 17 inç birkaç çantaya sığmadı. çanta ayarışlarımız devam ediyor.
- adaptor yarım tuğla kadar. ciddi ağır. küçük laptop kullananlar bu adaptoru görürse laptop tan soğur. o derece.
- içindeki 7200 rpm 1 tb disk komik gibi. bu kasada sinek gibi duruyor. performansı etkiliyor. ssd 1 tb olmalı. yazma hızı ortalama 100mb. ama m2ssd hızı 1700 mb . anlayın ne demek istediğimi.
- laptopun ciddi kalın olması.
- laptop üzerindeki tounchpad mouse tam bir trajedi. maclerde ve asus yeni laptoplardaki gibi bir den fazla parmak ile kullanım özelliği vasat. bazen çokluparmak kullanımına hemen cevap vermiyor.
(iki parmak ile sayfayı kaydırma, resim döndürme. vb çoklu kullanımlar yazılımdan mıdır tounch pad denmidir yetersiz.)
- klavye tuşlarının kendine has bir tasarımı yerleştirmesi var.hızlı yazı yazanlar klavye bakmadan hızlı yazı yazmak için tüm bildiklerini unutup yeniden bu tasarıma alışmaları lazım. ben kendimi hızlı yazı yazar diye bilirdim. bu klavye tasarımda hızlı yazmak için baya bir alıştırma yapmak şart. tuşlar kaygan.

msi ile ilgili :
bu fiyatta bir ultra laptop satarken. kutudan çıkanlar : Dalga geçer gibi sadece bir kırmızı dragon anahtarlığı .ve bir mouse veeeeeeeeeeeeee ve başka bir şey yok BU KADAR.

Dosya Ekleri

• 1.JPG
    1.JPG
    59 KB · Görüntüleme: 226
  • 3.JPG
    3.JPG
    74,9 KB · Görüntüleme: 236
  • Ekran Alıntısı6.JPG
    Ekran Alıntısı6.JPG
    138,6 KB · Görüntüleme: 231
  • Ekran Alıntısı10.JPG
    Ekran Alıntısı10.JPG
    78,8 KB · Görüntüleme: 225
  • test1.JPG
    test1.JPG
    42,2 KB · Görüntüleme: 229
  • test2.JPG
    test2.JPG
    43,3 KB · Görüntüleme: 229
Oyun dışındaki işlerde iyi mi? Aynı fiyat civarında önerebileceğiniz daha iyi özelliklere sahip bir laptop var mı? Alienware 17 R3 + GTX 980Ti grafik amfisini almak sizce daha mı mantıklı olur? Ayriyetten şu anda 2kglık bir bilgisayar kullanıyorum kütlenin 2 kat artması ne kadar etki eder?

oyun dışında , grafik programları kullanıyorsan. video editleme yapıyorsan. autocad tarzı cizim yapıyorsan. büyük boyutlu dosyalar ile ugraşıyorsan msi nin bu modeli alınabilir

fiyat çok yüksek bu yüzden alternatif markalar mutlaka değerlendirilebilir.

alienware çok takipçisi var. ama şu an laptopta 980 ve 980 m baya yeterli .diğer modellerde ekran kartı çok enerji çektiğinden laptop pili de o kadar hızlı bitiyor.

modeli iyi araştırıp yabancı sitelerdeki videolarına bakıp eksik yanlarını görmek lazım.

msi 6qf modeli için biz öyle yaptık . türkiyede hemen alan çok yoktu. tam bilgi almak zor oluyor. biz zamanla doğru bir tercih yapıp yapmadığımızı anlayacaz.

bu bilgisayar özel sırt çantası alınıp sırta taşınacak bir model. elde taşınmaz artık. 4 kg ulaşmış bir sistemden bahsediyoruz. ve sizin kullandığınız cihazın 2 katına çıkma demek. ilk başta olmasa da sonradan bu ne ağırlık diyeceksiniz. vatan bilgisayar yada media markt gibi yerlerden cihazın kütlesel ağırlığını mutlaka görün. çünkü ağır olmasına karşın kalın bir cihazda. bu yüzden eliniz klavye üstünde dururken elinizin bileklerine doğru zamanla ağrı yapabilir.

bunun için de silikon klavye bilekliği gerekecek gibi.

uzun bir yazıyı laptopa aktardık. bu aşama da iki kişi bir gün içinde yazıları laptop a kaydederken bileklerimizde bir ağrı hissettik. eller yukarda kaldığından biraz ağrı yapıyor.

arkadaşlar bu sorun nasıl bir sorundur. ekranda onlarca mor mor kutucuk çıkıp bilgisayar kitleniyor.
Call of Duty®: Black Ops 3 oyunu açıkken cihazın turbo ayarını seçtiğime bir den kitlendi laptop. bu sorun bazen bilgisayar en düşük enerji modunda da çıkıyor.
yani laptopun kasılması gerekmeyecek uygulamada da bu sorunlar oluyor.
ekran kartını nvidia versiyonu 361.75 di şimdi yeni versiyon geldi. 361.91 oldu. sorun yine aynı.
ekran kartında sorun oldu.ekran kartı durduruluyor ve yeniden başlatılıyor diye saatin orada bir uyarı çıkıyor.
o anın fotoğrafını çekemedim.
aşağıda laptopun ekran görüntülerini ekledim.

Dosya Ekleri

• 2.jpg
    2.jpg
    306 KB · Görüntüleme: 212
Selamlar ekran karşındaki sorunu cozebildinizmi?? Aynı sorun benimkinden var...
Tesekkurler

Merhaba. laptopun ekran ile ilgili donma sorunu ve mor kutucuklar çıkma sorunu halen devam ediyor. nvidia sürücülerini sürekli kontrol edip sürekli güncel tuttum. Şu anda 364.72 versiyonu var.

Sorunun en çok olduğu anlar . fn tuşu ve f7 (vites tuşu ile performan açtığım anda.) o anda grafik ile ilgili ne varsa o an daha fazla olduğunu gördüm.

Mesela açık oyun varken bu tuşları kullanınca yada açık grafik programı ve açık video varken bu kitlenme olayı daha fazla oluyor gibi geliyor.

laptop sonra yeniden başlasın performance modda çalışırken bu mor kutucuk gelmiyor şimdilik.

Şu an 364.72 versiyon da sanki daha az oldu bu hata.

Merhaba, GT72S-6QE-1067TR kullanıyorum. Her hangi bir problem yok performans olarak memnunum. Referans vermek gerekirse gtx980m masaüstü gtx 970ten net olarak daha iyi persormans veriyor. 6820hk ise masaüstü 3930K overclocklu cpu ile neredeyse yarışabilecek düzeyde.

Ben profesyonel programlarda kullanıyorum, 3ds max, autocad photoshop gibi ve oldukça memnunum. Fiyat performans olarak da türkiyede bu segmentte fazla ürün yok, msi kdv kampanyaları yapıyor bu tip bir kampanyadan alırsanız, fiyat avantajı çok büyük oluyor. (8900 tlye aldım 2 ay önce şu anda 11.150 tl)

Soğutma başarılı sırt çantasında da taşırken sorun olmuyor ama tek omuzda taşınmaz.

Merhaba, GT72S-6QE-1067TR kullanıyorum. Her hangi bir problem yok performans olarak memnunum. Referans vermek gerekirse gtx980m masaüstü gtx 970ten net olarak daha iyi persormans veriyor. 6820hk ise masaüstü 3930K overclocklu cpu ile neredeyse yarışabilecek düzeyde.

Ben profesyonel programlarda kullanıyorum, 3ds max, autocad photoshop gibi ve oldukça memnunum. Fiyat performans olarak da türkiyede bu segmentte fazla ürün yok, msi kdv kampanyaları yapıyor bu tip bir kampanyadan alırsanız, fiyat avantajı çok büyük oluyor. (8900 tlye aldım 2 ay önce şu anda 11.150 tl)

Soğutma başarılı sırt çantasında da taşırken sorun olmuyor ama tek omuzda taşınmaz.

Merhaba. Kullandığımız Msi gt72s 6QF modeli laptopun ekran kartından kaynaklı bir problemi olduğu tespit edildi. Birkaç küçük arızası ve ölü piksel vardı. Ve servisten değişim kararı çıktı. iade de için tekrar başvurduk. son durum paramızı geri aldık.

Şu an alırsam MSi gt72s 6QE modelini almayı düşünüyorum. fiyatı dediğiniz gibi 8400 düşmüş .

Size bu Msi gt72s 6QE ile ilgili bir kaç bilgi soracam.
1- M.2 ssd olarak 4 tane yuva var. bu 4 yuvada pci- e özelliğinde mi. Yoksa 2 yuva pci-e 2 yuva m.2 ssd sata mı
2- Bu laptop ilee size neler geldi . bizde sadece msi mouse. Bir tanede kıçıkırık anahtarlık. :eek:
3- Usb den hızlı şarj nasıl çalışıyor. bizde laptop açıkken ken de kapalıyken de çalışmıyordu.

Sorunsuz bir sekilde kullanmak nasip olsun. teknopatta evet incelemesinde deniyor m.2 ssd ler ile ilgili.

ama msi kendi forum sitesinde sormuslar . ordakiler demis ki. 2 yuva m.2 ssd sata . diger 2 yuva m.2 ssd pci-e yuva. kafam karisti.

mesala benim istedigim su.

alacagim modelde 2 tane 128 gb m.2 ssd pcie raid yapi var. ben de 2 tane m.2 ssd pci-e alip takacam. malum 4 yuva varya.

iste bu dort tane m.2 ssd pci-e calistirmak. birde alacagim m.2 ssd ler samsung 950 pro 512 gb

siralama şu 2 tane 512 gb. 2 tane 128 gb m.2 ssd bunlari raid yapmadan bir denemek. neden 2 tane 128 gb kullanmak istiyorsan diye sorarsan. onlari satamazsam bir ise yarasin istiyorum.

bu arada vatan bilgisayari artik baz almiyorum. kulliyen abarti fiyat arttiriyor.

hizli sarjin sadece apple urunlerinde calistigini duymak beni yıktı. sıkı bir anti apple ciyim. ismi bile beni iyyyyyy. :p

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı