Çözüldü MSI GTX1660 Ti Gaming X boşta 60 dereceyken oyunda 85 derece oluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

DryreL

Kilopat
Yer
İstanbul/Köln
Daha fazla  
Meslek
Dijital Oyun Tasarımı
Kartı ilk aldığımda yükte maksimum 70-75 derecede çalışıyordu ki bu da normal sayılabilecek değerler, hem de sessizdi. Şimdiyse yükteyken sıcaklık 85-86 dereceye vuruyor ve fan hızını otomatik olarak %88'e veya %100'e alıyor kasadan o kadar çok ses geliyor ki kulaklık bile gürültüyü engelleyemiyor aşırı rahatsız oluyorum şu anda. Ne oldu da birden böyle oldu anlamadım. Bilgisayara format attım, en yeni sürücüleri kurdum ancak sorun yine aynı. İlk defa böyle bir problem yaşıyorum, sessiz ve iyi bir soğutmaya sahip olsun diye Gaming X aldık ama şu anda tam tersi oldu. Ne yapmamı önerirsiniz? Kartın bu sıcaklıkta çalışması hiç normal değil.

1605077795641.png

Çözüm
Sorunu neden kaynaklandığını buldum. Bir yılda ekran kartının termal macunu işlevsiz hale gelmiş. Arkasında garanti çıkartması vardı ancak internetten biraz araştırmayla reddit'te yazılan bir yazıya denk geldim.

Kod:
Temelde söyledikleri şudur: Çıkartma sadece bir uyarıdır. Güvenli uyguladığınızı varsayarsak (kendinizi topraklamak, RAM veya yeni bir HDD takarken dikkatli olmak) ve kendi eylemlerinizle hiçbir şeye zarar vermezseniz, o zaman garantiniz hala iyi durumda/geçerlidir.

Bu durum Türkiye'de geçerli mi değil mi bilmiyorum ama şahsen ServisPoint'e güvenmiyorum. Kendileriyle daha önce MSI laptopum varken tecrübem oldu ve çoğu şeye kullanıcı hatası deyip para almaktan zevk alıyorlar. Bu aldıkları paranın karşılığında adı da "garanti" olarak geçiyor. Ben de bu yüzden bir ay boyunca ekran kartımdan mahrum kalmak istemedim, hem ünivesite projelerimden (final projelerim yaklaşıyor) hem de ServisPoint'i çekmemek için.

Ayrıca yabancı bir forumda bir yorum okumuştum.
"Benim GPU'm da ısınıyordu fakat garantisinden dolayı içini açıp termal macunu değiştiremiyordum. Sırf bu yüzden içini açmamıştım ta ki bir gün GPU'm ölene kadar. Çıkartma yüzünden ekran kartımdan oldum ve çok pişmanım."

Bunları gördükten sonra ekran kartının termal macununu yenileme işlemine koyuldum. Bilgisayardan zaten anlayan birisi olduğum için benim için sıradan bir şeydi. Ancak tek içimi sıkan garantisi oldu. Bu durum Türkiye'de geçerli mi değil mi bilmiyorum bu yüzden ben yaptım diye siz de yaparsanız sorumluluk kabul etmiyorum.

WhatsApp Image 2020-11-19 at 12.51.14 (1).jpeg

(Ekran kartının sadece dört vidasını söktüm ve bir yanındaki kablo bağlantısını çıkartıp ikiye ayırdım.)

WhatsApp Image 2020-11-19 at 12.51.17.jpeg

(İlk açıldığında kartın durumu bu şekildeydi. Termal macun gördüğünüz gibi ipince bir katman olarak kalmış, üzerinde neredeyse yok denecek kadar az duruyor. Çoğunluysa plakanın etrafına dağılmış. Fabrika çıkışlı termal macunların genel sorunu da hep bu oluyor, termal macunun çoğunluğu etrafında kalıyor.)

WhatsApp Image 2020-11-19 at 12.51.15 (2).jpeg

(Kuru mendil yardımıyla hem GPU'nun üzerindeki fabrika termal macununu hem de soğutucu üzerindeki termal macunu sildim.)

WhatsApp Image 2020-11-19 at 12.51.15 (1).jpeg

(Daha sonra kendi aldığım Arctic MX-4 2019 Edition isimli termal macunu GPU üzerine kare şeklinde sıktım ve her yere eşit dağılacak şekilde dağıttım.)

WhatsApp Image 2020-11-19 at 12.51.14 (2).jpeg

(Yakından görünümü)

WhatsApp Image 2020-11-19 at 12.51.14 (3).jpeg

(Ek olarak fanların toz durumunu kontrol ettim. Gördüğünüz gibi üstten baktığımızda tertemiz gözükse de azıcık çapraz baktığımızda fan yapraklarının altının tamamen toz dolduğunu görebiliyoruz. Hatta ızgaraların arasına da biraz toz girmiş durumdaydı. Yaprakların arasında 3 tane vida bulunuyor, onları çıkartıp fan yapraklarının altını ıslak mendille temizledim.)

WhatsApp Image 2020-11-19 at 12.51.14.jpeg

(İki fanın altından çıkan tozun miktarı.)

SICAKLIK VE FAN HIZI KARŞILAŞTIRMA SONUÇLARI

BOŞTAKİ DEĞERLER

(ÖNCE)
60 Derece, %31 Fan Hızı
bosta eski.png

(SONRA)
60 Derece, %0 Fan Hızı
boşta3.png

45 Derece, %32 Fan Hızı (Boşta 15 derece daha da düştü!!)
1605782985871.png

YÜKTEKİ DEĞERLER

(ÖNCE)

86 derece, %88 ila %100 fan hızı (ses olarak kasa, kasa değil jet motoru mübarek)
Gördüğünüz gibi hem aşırı sıcak hem de fan sesi o kadar yüksek ki Razer Kraken 7.1 V2 kulaklığımın yalıtım özelliği olmasına rağmen o rahatsız edici sesi alıyordum siz düşünün.
Bu değerler Assassin's Creed Odyssey oyununda 1080p Ultra ayarlarda oynarken kaydedilmiştir.
1605783108516.png

(SONRA)
70 derece, %52 Fan Hızı (Yükteyken 15 derece düşüş!!)
15 derece daha soğuk çalışmasıyla kalmadı, aynı zamanda kasanın o lanet jet motoru sesinden kurtuldum. Böylece ekran kartı ilk günkü haline geri döndü.
Bu değerler Assassin's Creed Odyssey oyununda 1080p Ultra ayarlarda oynarken kaydedilmiştir.
oyunda.png

Oyun İçi Görüntü
ac odyssey GTX1660Ti.jpg

SONUÇ VE ŞAHSİ DÜŞÜNCELERİM
- TL;DR. Hem boşta hem de yükte 15 derece daha soğuk çalışıyor.
- Daha da açmak gerekirse boştayken aynı fan hızında 15 derece daha soğuk çalışırken, yükteyken %50 daha yavaş bir fan hızında 15 derece daha soğuk çalışıyor.
- MSI Gaming X modeli alsanız bile termal macununu yine kaliteli koymuyorlar. Üç yıl garantisi olan bir kart, üst seviye soğutma ve bunlara rağmen bir yılda yıpranan termal macunu. Buradan macunun kaliteli olmadığı sonucuna ulaşılır.
- Termal macununu değiştirmeye değdi mi? Kesinlikle.

Okuduğunuz için teşekkürler.​
Oynadığın oyunlar da güncelleme veya DLC vb. uprage var mı?
Aynı sorunu yaşadık demek ki. Formatlamadan önce Windows sürümüm 1909'du, yine kaynaklanıyordu. Formatladıktan sonra şu anki en güncel sürüm olan 20H2'ye geçtim ancak sorun yine devam ediyor. Windows'la alakalı değil o zaman. Başka bir şey var ama
Forum da bazı arkadaşlar da benzer sorunla karşılamış. Risk alma kartı servise gönder derim.

Sorunu neden kaynaklandığını buldum. Bir yılda ekran kartının termal macunu işlevsiz hale gelmiş. Arkasında garanti çıkartması vardı ancak internetten biraz araştırmayla reddit'te yazılan bir yazıya denk geldim.

Kod:
Temelde söyledikleri şudur: Çıkartma sadece bir uyarıdır. Güvenli uyguladığınızı varsayarsak (kendinizi topraklamak, RAM veya yeni bir HDD takarken dikkatli olmak) ve kendi eylemlerinizle hiçbir şeye zarar vermezseniz, o zaman garantiniz hala iyi durumda/geçerlidir.

Bu durum Türkiye'de geçerli mi değil mi bilmiyorum ama şahsen ServisPoint'e güvenmiyorum. Kendileriyle daha önce MSI laptopum varken tecrübem oldu ve çoğu şeye kullanıcı hatası deyip para almaktan zevk alıyorlar. Bu aldıkları paranın karşılığında adı da "garanti" olarak geçiyor. Ben de bu yüzden bir ay boyunca ekran kartımdan mahrum kalmak istemedim, hem ünivesite projelerimden (final projelerim yaklaşıyor) hem de ServisPoint'i çekmemek için.

Ayrıca yabancı bir forumda bir yorum okumuştum.
"Benim GPU'm da ısınıyordu fakat garantisinden dolayı içini açıp termal macunu değiştiremiyordum. Sırf bu yüzden içini açmamıştım ta ki bir gün GPU'm ölene kadar. Çıkartma yüzünden ekran kartımdan oldum ve çok pişmanım."

Bunları gördükten sonra ekran kartının termal macununu yenileme işlemine koyuldum. Bilgisayardan zaten anlayan birisi olduğum için benim için sıradan bir şeydi. Ancak tek içimi sıkan garantisi oldu. Bu durum Türkiye'de geçerli mi değil mi bilmiyorum bu yüzden ben yaptım diye siz de yaparsanız sorumluluk kabul etmiyorum.

WhatsApp Image 2020-11-19 at 12.51.14 (1).jpeg

(Ekran kartının sadece dört vidasını söktüm ve bir yanındaki kablo bağlantısını çıkartıp ikiye ayırdım.)

WhatsApp Image 2020-11-19 at 12.51.17.jpeg

(İlk açıldığında kartın durumu bu şekildeydi. Termal macun gördüğünüz gibi ipince bir katman olarak kalmış, üzerinde neredeyse yok denecek kadar az duruyor. Çoğunluysa plakanın etrafına dağılmış. Fabrika çıkışlı termal macunların genel sorunu da hep bu oluyor, termal macunun çoğunluğu etrafında kalıyor.)

WhatsApp Image 2020-11-19 at 12.51.15 (2).jpeg

(Kuru mendil yardımıyla hem GPU'nun üzerindeki fabrika termal macununu hem de soğutucu üzerindeki termal macunu sildim.)

WhatsApp Image 2020-11-19 at 12.51.15 (1).jpeg

(Daha sonra kendi aldığım Arctic MX-4 2019 Edition isimli termal macunu GPU üzerine kare şeklinde sıktım ve her yere eşit dağılacak şekilde dağıttım.)

WhatsApp Image 2020-11-19 at 12.51.14 (2).jpeg

(Yakından görünümü)

WhatsApp Image 2020-11-19 at 12.51.14 (3).jpeg

(Ek olarak fanların toz durumunu kontrol ettim. Gördüğünüz gibi üstten baktığımızda tertemiz gözükse de azıcık çapraz baktığımızda fan yapraklarının altının tamamen toz dolduğunu görebiliyoruz. Hatta ızgaraların arasına da biraz toz girmiş durumdaydı. Yaprakların arasında 3 tane vida bulunuyor, onları çıkartıp fan yapraklarının altını ıslak mendille temizledim.)

WhatsApp Image 2020-11-19 at 12.51.14.jpeg

(İki fanın altından çıkan tozun miktarı.)

SICAKLIK VE FAN HIZI KARŞILAŞTIRMA SONUÇLARI

BOŞTAKİ DEĞERLER

(ÖNCE)
60 Derece, %31 Fan Hızı
bosta eski.png

(SONRA)
60 Derece, %0 Fan Hızı
boşta3.png

45 Derece, %32 Fan Hızı (Boşta 15 derece daha da düştü!!)
1605782985871.png

YÜKTEKİ DEĞERLER

(ÖNCE)

86 derece, %88 ila %100 fan hızı (ses olarak kasa, kasa değil jet motoru mübarek)
Gördüğünüz gibi hem aşırı sıcak hem de fan sesi o kadar yüksek ki Razer Kraken 7.1 V2 kulaklığımın yalıtım özelliği olmasına rağmen o rahatsız edici sesi alıyordum siz düşünün.
1605783108516.png

(SONRA)
70 derece, %52 Fan Hızı (Yükteyken 15 derece düşüş!!)
15 derece daha soğuk çalışmasıyla kalmadı, aynı zamanda kasanın o lanet jet motoru sesinden kurtuldum. Böylece ekran kartı ilk günkü haline geri döndü.
oyunda.png

Oyun İçi Görüntü
ac odyssey GTX1660Ti.jpg

SONUÇ VE ŞAHSİ DÜŞÜNCELERİM
- TL;DR. Hem boşta hem de yükte 15 derece daha soğuk çalışıyor.
- Daha da açmak gerekirse boştayken aynı fan hızında 15 derece daha soğuk çalışırken, yükteyken %50 daha yavaş bir fan hızında 15 derece daha soğuk çalışıyor.
- MSI Gaming X modeli alsanız bile termal macununu yine kaliteli koymuyorlar. Üç yıl garantisi olan bir kart, üst seviye soğutma ve bunlara rağmen bir yılda yıpranan termal macunu. Buradan macunun kaliteli olmadığı sonucuna ulaşılır.
- Termal macununu değiştirmeye değdi mi? Kesinlikle.

Okuduğunuz için teşekkürler.​

Çözüm

Geri
Yukarı